Постановою Кабміну № 211 запроваджено нові норми обмежувальних заходів. Щодо останніх люди задають безліч запитань, тож надаємо роз’яснення до найпоширеніших з них.

1. Чому запровадили правило носити з собою документи, що посвідчують особу?
Наявність у людини документів дає змогу перевірити, чи не мусить та бути на самоізоляції, або в обсервації. А органам правопорядку - застосовувати адміністративну відповідальність до порушників правил карантину.
2. Чи можна ходити по вулиці без маски?
У всіх громадських місцях ви маєте бути в масці чи респіраторі. Громадське місце - частина будь-якої споруди, яка доступна або відкрита для населення, в тому числі за плату (під’їзди, підземні переходи, стадіони; парки, сквери, дитячі майданчики, стадіони, зупинки громадського транспорту, ліфти, державні установи, медичні установи та інше). Але! Перелік громадських місць може бути розширений органами місцевої влади. Тому рекомендуємо перебувати на вулиці в масці, оскільки у будь-який момент можете опинитись на території, яка підпадає під визначення «громадське місце».


3. Навіщо запроваджено обов’язковий масковий режим?
Це потрібно задля безпеки всіх нас. Зважаючи на темпи поширення коронавірусної хвороби, всі люди розглядаються як потенційно інфіковані. Ви можете не знати, що є переносником вірусу, проте можете наражати на небезпеку інших. Маска запобігає можливому інфікуванню тих, хто поруч. Коли маска на обличчі, виділення біологічного матеріалу, який може містити збудника, зменшується.
4. Яка відповідальність за порушення правил карантину? Чи можуть мене оштрафувати за похід в парк чи відсутність маски?
Можуть. За порушення правил карантину – штраф від 17 тис. грн до 34 тис. грн. А якщо ви порушуєте санітарні правила та норми щодо запобігання інфекційним захворюванням, може бути й кримінальна відповідальність.
5. Чи закривають церкви на період карантину?
Уряд не закриває церкви, проте масові та релігійні заходи заборонені. Ми закликаємо усіх українців залишатися вдома на період карантину.
6. Хто контролює дотримання заходів карантину?
Контроль за дотриманням правил карантину в публічних місцях здійснюють МВС та Нацгвардія.
7. Чи можна ходити по вулиці втрьох?
Вулицею можна пересуватися лише удвох. Виняток - супроводження дітей, незалежно від їх кількості.
8. Чи можна гуляти навколо будинку?
Це не заборонено, але діють інші обмеження: не можна пересуватися групами більше двох осіб, ходити у парки/сквери, зони відпочинку тощо.
9. Чи дозволено виходити на вулицю з дітьми? Чи можна дітям віком до 14 років виходити на вулицю самим?
Дітям віком до 14 років рекомендовано виходити на вулицю тільки в супроводі батьків або опікунів. У постанові № 211 вказано, що дітям не дозволено перебувати без супроводу тільки в громадських місцях. Але! Як сказано вище, навіть під’їзд та територія навколо вашого будинку можуть підпадати під визначення громадського місця. Тому рекомендовано дітям не покидати домівок без супроводу дорослих.
10. Чи можна ходити в парк чи сквер?
Ні, відтепер не можна. Відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон заборонене. Це дозволяється лише у випадку, якщо вам потрібно вигуляти домашню тварину, або через службову необхідність.
11. Як тепер вигулювати домашніх тварин?
Як і раніше, ви можете вигулювати домашніх тварин, проте не більше, ніж вдвох. Вигул домашніх тварин у парках та скверах дозволяється лише однією людиною.
12. Коли діти знову підуть у школу?
Заходи карантину наразі діють до 24 квітня, а тому всі освітні заклади переведені в онлайн. З ініціативи Президента України запрацював проєкт «Всеукраїнська школа онлайн».
13. Чи правда, що магазини, банки та аптеки мають забезпечувати відвідувачів масками або респіраторами?
Ні, це неправда. Установи та магазини, робота яких дозволена у період карантину, мають лише контролювати, щоб відвідувачі перебували у будівлях та на території закладів огбов’язково в масках та респіраторах. Обов’язок забезпечення себе масками покладено на відвідувачів.
14. Чи можна людям віком 60 років та більше виходити на вулицю?
Люди від 60 років зараз мають перебувати вдома. Також вони мають утримуватися від контактів з іншими особами, окрім тих, з якими вони спільно проживають.
Люди поважного віку є в групі підвищеного ризику, відтак — потребують самоізоляції у визначеному ними місці. Згідно зі статистикою ВООЗ, 95 % жертв коронавірусу в Європі були віком понад 60 років.
15. Якщо я одинока людина похилого віку, в якої немає можливості купити продукти та ліки, що мені робити?
Людям, які перебувають на самоізоляції (крім хворих на COVID-19) та про яких немає кому подбати, дозволено відвідувати магазини, аптеки та інші місця торгівлі, які розміщені на відстані не більше, ніж 2 кілометри від місця самоізоляції. Вони так само мають дотримуватися маскового режиму та мати при собі посвідчення особи.
Крім того, у вас є можливість звернутися до управління (відділу) соціального захисту населення за місцем проживання. Уряд доручив обласним державним адміністраціям вжити додаткових заходів до виявлення та обслуговування одиноких осіб, які перебувають на самоізоляції, і організувати належний соціальний супровід. Це, зокрема, стосується придбання та доставки продуктів харчування і ліків соціальними працівниками.
16. Хто і як контролюватиме вихід людей похилого віку на вулицю?
Частоту виходу на вулицю контролює сама людина, за умови дотримання рекомендацій, але виходити треба якомога рідше, а планувати закупівлі на якнайдовший часовий період. А наявність документів дасть змогу перевірити, чи не мусить вона бути на самоізоляції чи обсервації, а також чи не порушила вона дозволену відстань у 2 км від визначеного місця самоізоляції. Контроль за дотриманням цих правил здійснюють структурні підрозділи МВС.
17. Я – пенсіонер. Як я зможу оплатити комунальні послуги?
Оплатити житлово-комунальні послуги можна дистанційно — через наявні онлайн сервіси. Крім того, найближчими днями Урядом буде прийнято рішення щодо можливості оплати житлово-комунальних послуг через уповноважені банки та Укрпошту. Громадяни, які отримують пенсії та грошові допомоги через банківські установи, зможуть дистанційно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги. Для цього вони мають зареєструватися у системі дистанційного обслуговування або зателефонувати на «гарячу» лінію банку і надати інформацію про перелік ЖКП, які бажають оплатити дистанційно, та необхідні дані для оплати послуг з їхніх рахунків.
Одержувачі пенсій та грошових допомог також зможуть оплачувати житлово-комунальних послуги безпосередньо у листоноші під час отримання пенсії та грошової допомоги або замовивши відповідну послугу, зокрема по телефону.
18. Якщо мені більше 60 років і в мене з’явились симптоми коронавірусної хвороби, що мені робити?
Якщо у вас є сімейний лікар — телефонуйте йому (номер телефону можна знайти в декларації, на сайті лікарні, або зателефонувати в реєстратуру своєї лікарні і запитати там). Не йдіть до лікаря і не сидіть в черзі на прийом. Якщо у вас висока температура, ускладнене дихання, кашель, інші симптоми, а до сімейного лікаря додзвонитися не виходить, або у вас не підписана декларація — викликайте швидку (103), або телефонуйте на «гарячу» лінію 1545 і залиште контактну інформацію про себе. Там же вам дадуть пораду, якому лікарю з найближчої лікарні можна телефонувати.
19. Якщо мені більше 60 років, але я працюючий пенсіонер, чи можу я ходити на роботу?
Залишатися вдома мають усі особи, які досягли віку 60 років. Винятки можуть бути в тому разі, якщо ви працюєте на підприємствах критичної інфраструктури та здійснюєте заходи, пов’язані з недопущенням поширення COVID-19 і не можете працювати віддалено. Тоді ви маєте неухильно дотримуватися рекомендацій щодо маскового режиму, соціальної дистанції в 1,5 метра, наявності посвідчення особи та посвідки з місця роботи. У всіх інших випадках ваш роботодавець має перевести вас у режим віддаленої роботи у визначеному вами місці самоізоляції або надати відпустку на період дії карантину.
20. Що таке об’єкти критичної інфраструктури?
До об’єктів критичної інфраструктури можуть належати підприємства, установи та організації, незалежно від форми власності, які:
• провадять діяльність та надають послуги в галузях енергетики, хімічної промисловості, транспорту, інформаційно-комунікаційних технологій, електронних комунікацій, у банківському та фінансовому секторах;
• надають послуги у сферах життєзабезпечення населення, зокрема у сферах централізованого водопостачання, водовідведення, постачання електричної енергії і газу, виробництва продуктів харчування, сільського господарства, охорони здоров’я;
• є комунальними, аварійними та рятувальними службами, службами екстреної допомоги населенню;
• включені до переліку підприємств, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави;
• є об’єктами потенційно небезпечних технологій і виробництв.
Тобто це всі ті структури державної, комунальної чи приватної форми власності, бездіяльність яких призведе до суттєвих втрат для життєдіяльності країни.
21. Як я захищений від звільнення, якщо мені більше 60 років?
Відповідно до законодавства, звільнення у період дії карантину заборонено. Працівник може претендувати на відпустки — оплачувану чи без збереження заробітної плати, або на дистанційну роботу. Якщо вас відправили у неоплачувану відпустку (простій), то держава планує оплачувати вам частину окладу на період карантину.
22. Якщо мені більше 60 років, чи можу я їздити на власному авто на дачу чи до іншого місця само­ізоляції?
Рекомендовано вибрати одне місце ізоляції і не змінювати його до 24 квітня. Однак, якщо ви вирішите раз поїхати на дачу приватним авто, бо вибрали саме її місцем ізоляції — ви можете це зробити.
Дотримуйтесь рекомендацій та будьте здорові!
Департамент комунікацій Секретаріату КМУ.

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити