Декілька тижнів роботи, і на місці поховання коменданта ОУН під псевдо «Хресний» у Гільчі Першій постав пам’ятник. Працювали над його облаштуванням наші земляки. А минулої неділі зійшлися люди, щоб вшанувати пам’ять героя.

Того дня на гільчанському кладовищі зібралося понад два десятки громадян. Прийшли, аби взяти участь в освяченні пам’ятника на місці поховання коменданта ОУН, місцевого священика Павла Назарчука («Хресного»).
Чин освячення здійснив благочинний Здолбунівського благочиння протоієрей Павло Джура. По тому представники влади та громадськості виголосили промови.
Упорядковували могилу коменданта ОУН небайдужі жителі району цієї осені. Фінансував виготовлення та встановлення пам’ятника депутат нашого округу Олександр Дехтярчук.
– Про могилу героя було відомо ще у 1990-х. Проте можливість її впорядкувати з’явилася лише зараз, – розповів сотник Здолбунівської сотні самооборони Юрій Пшеничний.


Займалися облаштуванням могили здолбунівські активісти. Щойно мали вільний час, одразу вирушали до Гільчі на кладовище.
– Виїжджали декілька разів упродовж трохи більше місяця. Спершу зняли старий надгробок, потім зрізали огорожу і заклали фундамент, згодом встановили на могилу новий надгробок і на завершення поклали бруківку, – зазначив Юрій Пшеничний.
Про постать Павла Назар­чука нам відомо небагато. За історичними джерелами, він був священиком в Уїздцях, згодом відправляв служби у криївках поблизу сіл Йосипівка та Кунин. Народився в бідній селянській сім’ї у 1920 році.
Священик, за словами гільчанців-старожилів, напророкував власну долю. Павло Назарчук казав: «Український народ непереможний. Ніякою зброєю його здолати неможливо. Лише чорна, підступна зрада, як свідчить історія, може погасити полум’я народного опору». Саме через зраду священик і загинув. Запроданець пообіцяв, що принесе до криївки їжу, натомість привів із собою НКВСівців. Отець чинив опір більшовицьким окупантам, та сили були нерівні. Він загинув як герой. За переказами, тіло «Хресного» забрав його батько, проніс на власних руках дев’ять кілометрів до сільського кладовища у Гільчі. Там героя й поховали. За свідченням родича Павла Назарчука, загинув священик у 1946 році.
Нагадаємо, на території нашого району вже упорядкували могили воякам УНР на кладовищі по вул. Віли у Здолбунові, чотового «Ясенка» та дев’яти жителів Кунина. Роботу активісти планують продовжувати. За словами Юрія Пшеничного, волонтери серед іншого мають намір поставити кап­личку в районі 142-го км у Здолбунові, упорядкувати місце поховання упівця в Кунині. Але ж таких могил іще безліч. Тож активісти Здолбунівської сотні самооборони закликають жителів району повідомляти їм про ці поховання, аби разом упорядкувати і хоч цим віддячити героям за їхню боротьбу за українську державність.
До слова, упорядкування поховань воїнів відбувається й державним коштом. Так, невдовзі з держбюджету на Здолбунівщину надійде мільйон гривень на добудову Пантеону Героїв Гурбенського бою.
Ірина САМЧУК

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити