Дев’ятого листопада відзначають День писемності та мови. Згадують у цей день автора «Повісті временних літ» преподобного Нестора Літописця, який стояв біля витоків української писемності, був послідовником Кирила і Мефодія, а також першим істориком Київської Русі.

День української писемності та мови в Україні святкується 9 листопада щорічно, починаючи з 1997-го. Відповідний указ про встановлення свята підписав президент Леонід Кучма.
Віднедавна прищепилася й діє корисна традиція: у цей день високопосадовці, депутати та усі охочі пишуть загальнонаціональний диктант та перевіряють свою грамотність. Щороку до цієї традиції долучаються і наші здолбунівські посадовці, а найбільше освітяни. Офіційне гасло цьогорічного заходу – #пишеморазом. Воно підкреслює основну мету диктанту: єднання навколо мови. Радіодиктант можна писати і дистанційно. І це не просто засіб перевірити свою грамотність, а насамперед масштабний національний флешмоб. Торік свої диктанти надіслали на перевірку 28 999 учасників. Жодної помилки не зробило 123 учасники.


Ще одна вагома традиція – щорічно в День писемності та мови в Україні проводиться Міжнародний конкурс ім. Петра Яцика. У конкурсі, запровадженому в 2000 році з метою затвердження статусу державної мови та підняття її престижу меценатом українського походження Петром Яциком, задіяні здебільшого школярі. Спочатку в знаннях з рідної мови змагаються на базі шкіл, потім районів, областей, і завершальний етап – загальноукраїнський рівень. Переможці отримують цінні подарунки та грошові призи.
Варто нагадати, що минулого року здобула перемогу (третє місце) в третьому (обласному) етапі XVIII-го Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика учениця 6-го класу Мізоцького НВК Вікторія Гришутіна. Цього року ІІ (районний) етап конкурсу відбудеться 17 листопада. А сьогодні, 9 листопада, стартує ІІ (районний) етап Міжнародного мовно-літературного конкурсу для учнівської та студентської молоді ім. Тараса Шевченка, в ході якого учасники змагатимуться у написанні творчих робіт за творами Тараса Шевченка та у виконанні спеціальних завдань.
З нагоди Дня української писемності та мови на Здолбунівщині у закладах культури та освіти цими днями відбуватимуться виставки, змагання, літературні калейдоскопи, музичні дійства та інші заходи. Деякі з них заходи вже відбулися. Так у Здолбунівській міській бібліотеці провели інтелектуальну мовленнєву гру «Мова кожного народу – неповторна і своя…», на яку запросили п’ятикласників ЗОШ І-ІІІ ст. № 3. Команди «Мовознавців» та «Розумників» продемонстрували свої знання, уміння, навички, ерудицію, кмітливість (на фото). Функціонує у бібліотеці й книжкова виставка «Мова народу – його святиня».
У нашому північно-західному регіоні України не постає питання двомовності чи витіснення української мови російською. Але питання культури й чистоти мови ніколи не втрачає своє­ї актуальності. Особливо на часі воно тепер. Бо наша мова вкрай засмічена і навіть звульгаризована. І скільки б учителі не нагадували учням про те, що негарно вживати в мові русизми, говорити суржиком або ж опускатися до вживання нецензурних слів, скільки б мовних конкурсів не проводили, мовленнєва ситуація в дитячому та молодіжному середовищі не поліпшиться доти, поки вона не зміниться в суспільстві. Шана до своєї мови, правильне мовлення формуються з перших літ дитини в її ж родині. Коли лаються між собою батьки, лаятиметься й дитина. Коли батьки розмовляють, послуговуючись суржиком, і не дбають про якість свого мовлення, не читають ніяких книг, – їх наслідуватиме й дитина. І про це варто пам’ятати дорослим, щоб виховувати своїх дітей правильно, в пошані до рідної мови.
Людмила МАРЧУК
Фото Олени Ющук

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити