Минув теплий вересень, а з жовтнем прийшли і погодні сюрпризи. Мерзнучи, у своїх помешканнях та на робочих місцях, люди з нетерпінням очікують початку опалювального сезону. Коли нарешті дадуть тепло? Про те наскільки готове місто Здолбунів до початку опалювального сезону і коли саме відкриють заповітний вентиль, ми вирішили поцікавитися в директора КП «Здолбунівкомуненергія» Валентини Шавронської (на фото).

- Валентино Анатоліївно, жовтень розпочався з погодних сюрпризів. Скільки ще людям перебувати в холоді?
- Що стосується підготовки до зими технічно, то підприємство до настання холодів готове. Завершено ремонти в котельнях, на теплових мережах. Нині проводяться гідравлічні випробування внутрішньобудинкових мереж та тепломереж магістральних. Але… Не все залежить від нас.


- А від кого?
- У нас на сьогодні напружена ситуація з отриманням номінації природного газу, оскільки НАК «Нафтогаз» вимагає погасити заборгованість за спожитий природний газ. І це нормально, тому що за все треба платити.
- А ми не платимо і за борги нам не дають цієї номінації?
- Ми не платимо, тому що держава не відшкодувала нам заборгованість по субсидіях за минулий опалювальний період. І це майже півтора мільйона. Крім того, у відповідності до закону України № 1730 «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств…» нашому підприємству не відшкодована різниця в тарифах, яка склалась станом на 1 січня 2016 року в сумі 2,5 млн. грн. Крім того, Урядом не розглядається відшкодування різниці в тарифі за період 2016-го року та за дев’ять місяців 2017-го.
- Усе ж договір з НАК «Нафтогаз» ви маєте?
- Так. Маємо договір із 1-го по 17 жовтня. Нам ще не дали його з 18-го жовтня.
- Дозвольте поцікавитись - чому?
- Тому що очікується зміна ціни на природний газ. А за цим, відповідно, зміниться і вартість теплової енергії.
- Можете спрогнозувати – на скільки?
- На жаль, ні. Сьогодні ми подали у вашу газету інформацію про збільшення тарифу на 5 відсотків в частині корегування заробітної плати та електроенергії. А як надійдуть розцінки по природному газу, тоді ми зразу порахуємо й підкорегуємо.
- Коли це буде?
- Якщо врахувати процедуру оприлюднення, то тариф можливо буде лиш на 9 листопада.
- Але ж опалювальний сезон не може через це чекати. Люди хворіють, діти, поліклініки переповнені…
- Сезон розпочнеться вчасно. Принаймні на це сподіваємося.
- В цілому сезон буде важкий. А як було в минулому році? У попередні роки?
- Минулий рік теж був важким, але цей буде ще напруженішим. Торік субсидія розраховувалася не в повному обсязі й, відповідно, були борги за постачання та транспортування природного газу, за електроенергію. Якщо брати попередні роки, то проблеми були завжди. Як-от із лімітом газу. Але ми знаходили шляхи вирішення проблем, йшли на якісь компроміси з НАК «Нафтогаз».
- А що ж буде цього року? Як вирішуватимете питання?
- Цього року ми звернулися за допомогою до народного депутата О. В. Дехтярчука. Сподіваємося, що йому вдасться нам допомогти. Наші проблеми всім відомі. Не тільки на місцевому рівні ЗМІ писали. От читаю рішення профільного комітету Верховної Ради - всі наші проблеми Уряд знає. А як допоможуть вирішити питання – побачимо. Враховуючи минулорічний сумний досвід інших регіонів, треба бути готовим до всього.
- Вся країна зайшла в глухий кут. Що робити? Яка альтернатива? Як з цього вийти? Може нас виручить перехід на сонячну енергію?
- Стратегію теплопостачання міст вже треба починати розробляти. Треба шукати фахівців, все обговорювати, організовувати громадські обговорення. Якщо говорити про Здолбунів, то у нас 2800 споживачів. Гадаєте, всі вони зможуть від’єднатися від теплопостачання?
- Не думаю.
- Так, чимало з наших споживачів пільговики і субсидіанти. Багато таких. Тому мало людей зверталися до нас з питанням відключити їх від споживання теп­ла. Є такі, котрі ніколи й нізащо не погодяться, щоб їх від’єднали від централізованого опалення.
- На рівні України таких збиткових комунальних підприємств вочевидь багатенько?
- Так, список довгий. І нас врятує хіба децентралізація, пов­на або часткова. До цього часу ми якось трималися, гадаю, що й нині якесь рішення влада знайде. От нині селекторна нарада при Прем’єр-міністрові. Почуємо.
- Яка статистика заборгованості населення у нас?
- Станом на 1 жовтня маємо 51-го споживача-боржника. Кожен з цих людей заборгував у сумі від 10-ти до 20-ти тисяч грн. Разом це складає 1 млн. 600 тис. грн. В той час як уся заборгованість складає 3 млн. 500 тис. грн. Тобто, 14 відсотків споживачів, які вчасно не сплачують комунальні платежі, дали нашому підприємству майже половину заборгованості. І тепер ми всі є заручниками цих недобросовісних споживачів, які не хочуть платити за використані послуги.
- Що ви робите? Якось же треба впливати на них…
- Ми пройшли через ряд судів. Справи лежать вже на виконавчому провадженні. І що? Є люди, які мають по 50 тис. грн. боргу, а через суд сплачують щомісяця по 200 грн і живуть - не журяться. Якби вони сплатили, ми б не мали таких проблем.
- Люди наші дуже бідні. Не мають грошей.
- Так, є справді бідні, але коли людина бодай трохи платить щомісяця й приходить та просить, щоб не подавали до суду та реструктуризували борг, ми на це йдемо. Ми відкриті перед споживачем. Але є багато людей, які не бідні, живуть у своє задоволення. Їм просто байдуже.
- А як із приладами обліку теп­лової енергії?
- Теж є проблеми. От виділила міська влада кошти на встановлення семи теплових лічильників. Але, повірте, - важко знайти будинок, щоб там були двері, які зачиняються. Щоб там було світло і прибрано.
- Яку частину сплачує населення, а скільки покривається субсидією?
- По половині - субсидія і плата. Але що нам робити, коли субсидії не відшкодовують у пов­ному обсязі?
- Все це підштовхує до того, що треба якусь альтернативу таки шукати самим.
- Щоб споживати меншу кількість теплової енергії, потрібно утепляти своє житло, встановлювати прилади її регулювання.
- Як же нині живеться вашому підприємству?
- Намагаємося зберегти колектив, бо не вистачає фахівців. Молодь їде за кордон. Іноді важко знайти майстра, інженерів не вистачає. Старе покоління відходить, а молоді нема, щоб їй досвід передати. Тому кадрова проблема відчутна. Потрібні й газовики, і електрики. Раніше в нас були пристойні заробітні плати. І ще у 2009 році, навіть якщо піднімали тариф, то він не був таким відчутним. Поки не перейшли в підпорядкування Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
- Усе ж, ваш прогноз на вартість теплової енергії який?
- Гадаю, що враховуючи на озвучений рівень росту ціни на природній газ, вартість теплової енергії має збільшитися на 15-18 відсотків.
- А оскільки нині ціна невідома, тому й договір лиш до 17-го. А якщо включити тепло доведеться раніше, хто платитиме?
- Платитимуть споживачі за старою ціною.
- Будемо оптимістами. Спасибі Вам за розмову.
Розмовляла Людмила МАРЧУК

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити