Здавна людина наділяла воду надприродними властивостями, обожнювала цю стихію. Давньогрецький філософ Фалес казав: «Вода - початок всіх речей, а Бог - той розум, який все створив із води». Як стверджують науковці, вісімдесят відсотків відомих у світі хвороб пов’язані з якістю води, кожна десята людина страждає через неякісну воду, а близько 5 мільйонів жителів Землі, в основному дітей, внаслідок цього помирають. А що на Рівненщині й зокрема у нашому Здолбунівському районі? Про це спілкуємося з лікарем-гігієністом Здолбунівського районного лабораторного відділення ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України» Сергієм Матвійчуком.

- Пане Сергію, на Рівненщині, і у Здолбунівському районі зосібна, люди не споживають води з відкритих водойм, якість яких сумнівна. То що може загроджувати нам? Яка в нас якість питної води?
- Вода підземних водоносних горизонтів нашого району за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками здебільшого відповідає санітарним вимогам. За показниками фізіологічної повноцінності мінерального складу в усіх вододжерелах нашого району, згідно з результатами досліджень, відмічається недостача фтору - 0,15-0,2 мг/дм3 (при потребі 0,7-1,2 мг/дм3 ); у 60 % вододжерел недостача магнію - 0,5-9 мг/дм3 (при потребі 10-50 мг/дм3 ), майже в усіх вододжерелах підвищений природний вміст кальцію - 80-120 мг/дм3 (при нормі 25-75 мг/дм3 ).


- До чого призводить нестача фтору в організмі?
- До крихкості кісток, розвитку карієсу. Фтор дуже потрібний нашому організму. Він попереджає розвиток такого захворювання, як остеопороз, сприяє швидкому зрощенню кісток при переломах, допомагає вивести з організму радіонукліди і важкі метали, бере участь в обміні речовин.
- Що порадите робити нашим землякам, щоб уникнути недостачі фтору в організмі?
- Один зі способів заповнити недолік фтору в організмі - використовувати замість звичайної фторовану кухонну сіль. Медичні дослідження довели, що вживання такої солі істотно знижує розвиток карієсу, насамперед у дітей. Також можна вживати бутильовану воду з природним вмістом фтору до 1,5 мг/л.
- А до чого призводить дефіцит у воді магнію?
- Дефіцит магнію призводить до цілого ряду хвороб нервової та серцево-судинної систем, шлунково-кишкового тракту. Небезпечним є і підвищений вміст кальцію у воді. Він сприяє розвитку артритів та артрозів. За результатами багаторічних досліджень реєструється також підвищений вміст заліза у воді з артсвердловин сіл Глинськ, Півче, Дермань Друга (в межах 0,3-0,4 мг/дм3 при нормі не більше 0,2 мг/дм3.
- Якось потрібно на це впливати. Люди хворіють і не знають через що.
- Намагаємося робити все, що в наших силах. Так, фахівці Здолбунівського районного лабораторного відділення ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України» з метою забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення здійснюють постійний моніторинг якості питної води з централізованих та децент­ралізованих джерел водопостачання. У 2017 році було відібрано з централізованих джерел водопостачання (комунальні, сільські та відомчі водопроводи) і досліджено 181 пробу питної води.
- І наскільки вода з цих проб відповідала нормі?
- Не відповідали нормативам за санітарно-хімічними показниками 52 проби (28,7 %), за мікробіологічними показниками не відповідала нормативам 21 проба (11 %). Останнім часом значно погіршилась якість води з сільських водопроводів. Так, у минулому році відсоток невідповідності проб складав 42,8 % (у 2016 р. - 30,5 %), що значно вище середньообласного показника - 28,8 %.
- Дивно. А мені здавалося, що у селах вода з колодязів найчистіша…Чим пояснити такий стан?
- Сільські водопроводи здебільшого не перебувають на балансі сільських рад. Здебільшого їх обслуговують товариства водокористувачів неофіційно та некваліфіковано. Лише в Здовбицькій сільській раді наявні два підприємства-юридичні особи: КП «Здов­бицьке» і ОК «Богунське джерело».
- А які кращі? Якого водопостачальника варто обрати?
- Найкращим щодо забезпечення питною водою належної якості є КП «Здолбунівводоканал», сільські водопроводи КП «Здовбицьке» (с. Здовбиця), ТВ «Криничка» (с. Гільча Друга), сільський водопровід (Комарівка) с. Кунин.
- Дослідження води, як не мене, не повинно припинятися, адже все може бути. І пестициди скидають, і сміття…
- Так, згоден з Вами. Робота з дослідження якості та безпеки води, яка подається населенню, триває й цьогоріч. Постійно проводиться відбір та дослідження зразків води з комунальних водопроводів міста та селища Мізоч, сільського водопроводу КП «Здовбицьке». У 2018 році досліджували воду з мереж комунального водопроводу КП «Рівнеоблводоканал» у селах Новомильськ і Копитків; відомчого водопроводу Львівської залізниці у м. Здолбунів; сільських водопроводів в Івачкові, Здовбиці, Гільчі Другій, Будеражі, Уїздцях, Кунині, Бущі; локальних водопроводів на фермах ПСП «Україна», «Хлібороб»; джерел - Св. Миколая в селі Гільча Перша, в селах Богдашів, Здовбиця. Загалом цьогріч 20 % досліджених зразків води не відповідали нормативним вимогам щодо її якості та безпеки.
- Хто безпосередньо проводить такі дослідження?
- Необхідні лабораторні дослідження проводять акредитовані лабораторії ДУ «Рівненський обласний лабораторний центр МОЗ України», в
т. ч. Здолбунівського районного лабораторного відділення, за попередньо укладеними договорами, за тарифами, що не змінювались із 2006 року та є найнижчими серед відповідних акредитованих лабораторій області.
Розмовляла Людмила МАРЧУК.

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити