Про патронат як форму сімейного влаштування дітей

Де найліпше почувається будь-яка дитина? А де найкраще вдається зреалізувати її право на гідне життя, піклування та виховання? Впевнена, на ці запитання кожен відповість, що в рідному їй сімейному колі - там, де мама й тато, де спокійно і затишно, бо панують любов, мир і злагода, наявний певний рівень добробуту. На жаль, наш світ не ідеальний - буває, що в деяких сім’ях складається ситуація, через яку там тимчасово не в змозі забезпечити своїм чадам належного піклування. Аби період, поки їхні родини долають складні життєві обставини, діти “проходили” не в закладах інтернатного типу і якомога менше потерпаючи від стресу й душевного болю, а потім могли повернутись до своїх батьків, в Україні відносно недавно почали впровадження такої форми сімейного влаштування, як патронат.

Кілька визначень
Насамперед варто знати, що патронат над дитиною - це тимчасові догляд, виховання та реабілітація у сім’ї патронатного вихователя дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах і потребує захисту. Це професійна комплексна послуга, якою також передбачене надання фахівцями соціальної сфери підтримки рідній сім'ї дитини задля відновлення її здорового функціонування.


Тобто, основною метою патронату є забезпечення права кожної дитини, яка опинилася в складних життєвих обставинах, зростати у сприятливому та безпечному для неї сімейному середовищі. А головним завданням - не дати дитині втратити рідних маму і тата, які через складні життєві обставини деякий час не можуть нею опікуватися. У разі, коли повернення в біологічну родину усе-таки неможливе з об’єктивних причин, для дитини, яка під патронатом, найперше підшуковують іншу форму сімейного влаштування, уже постійного. Як, наприклад, прийомна сім’я або всиновлення.

Варто знати:

1. На період перебування в сім'ї патронатного вихователя за дитиною зберігається право на аліменти, пенсію у зв'язку із втратою годувальника, інші соціальні виплати, які вона мала до цього.
2. Патронатному вихователю гарантовані заробітна плата, кошти на утримання влаштованої в його сім’ю дитини, професійна підтримка.

Сім'ями, що перебувають у складних життєвих обставинах, вважаються ті, які втратили свої виховні можливості внаслідок виникнення умов, які порушують нормальну життєдіяльність одного або кількох її членів, наслідків чого вони не можуть подолати самотужки. Це сім'ї, в яких виникли матеріальні труднощі, юридичні чи психологічні проблеми.
Послуг патронату насамперед потребують діти з родин, де є загроза для їхнього життя і здоров’я; які зазнають насильства або жорстокого поводження у своїй родині; чиї батьки або особи, які їх замінюють, померли або пропали без вісти; безпритульні; новонароджені, від яких відмовились батьки.
Сім’я патронатного вихователя - це сім’я, де за згодою усіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі. Залучаються до надання послуг з догляду, виховання та реабілітації дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах, й інші члени сім’ї патронатного вихователя.
Завдяки патронату діти з проблемних родин не потрапляють до інтернатних закладів. Розвиток саме сімейних форм влаштування дітей і зменшення кількості сиротинців є одним із завдань соціальної сфери в нашій країні.

Хто може стати патронатним вихователем і як це зробити
Порядок створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, типовий договір про патронат над дитиною, а також те, як здійснюються оплата послуг патронатного вихователя та виплата соціа­льної допомоги на утримання дитини в патронатній родині визначено Постановою КМУ від 16.03.2017 р. за № 148 “Деякі питання здійснення патронату над дитиною в Україні”.
Згідно з правовими нормами, патронатними вихователями можуть бути громадяни України віком 35-60 років (жінка) і 35-65 (чоловік), без судимості, які мають позитивний досвід виховання дітей, а також відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання та реабілітації у своєму помешканні дитини, узятої під патронат. Крім того, патронатний вихователь повинен мати вищу освіту, перебувати у зареєстрованому шлюбі й мешкати на спільній спільній житловій площі зі своїм чоловіком (або дружиною), обов’язково пройти спеціальне навчання, відповідати низці інших вимог. До того ж, патронатний вихователь не може поєднувати виконання обов’язків з патронату з іншою трудовою діяльністю.
Тим, хто прагне стати патронатним вихователем, потрібно буде підготувати пакет документів, зокрема: заяву; копії свого паспорта та паспорта кандидата у помічники патронатного вихователя; довідку про склад сім'ї; копію диплома про вищу освіту; копію трудової книжки (за наявності); висновки про стан свого здоров'я та кандидата у помічники патронатного вихователя; довідки від нарколога, психіатра та фтизіатра, в т. ч. і для осіб, які проживають разом із кандидатом у патронатні вихователі; довідки про відсутність судимості, в т. ч. і в повнолітніх членів сім'ї, які проживають разом з особою, яка прагне стати патронатним вихователем; документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням; письмову згоду на влаштування в родину дитини, яку беруть під патронат, усіх повнолітніх членів сім'ї кандидата у патронатні вихователі, які проживають разом з ним.
На Здолбунівщини ті, хто виявить бажання стати патронатними вихователями, можуть звернутись у районний центр соціальних служб для сім’ї дітей та молоді, що за адресою: м. Здолбунів, вул. Грушевського, 14, каб. 106-110; тел. 251-02. Фахівці центру нададуть детальнішу інформацію, допоможуть пройти необхідне навчання. До речі, у Здолбунівському РЦ СССДМ уже розробили й спеціальні пам’ятки для кандидатів у патронатні вихователі.

Відповідальна, але потрібна справа
Як бачимо, патронатна сім’я має стати для влаштованої у неї дитини хоч і тимчасовим (зазвичай на 1-6 місяців), але надійним прихистком. Домівкою, де вона житиме повнокровним життям, матиме можливість почуватися комфортно, повноцінно харчуватись, активно спілкуватись, розвиватись і на гарних прикладах навчатись хорошого - здобувати новий, позитивний, соціальний досвід. Патронатні вихователі покликані створити умови, в яких ця дитина могла б відволіктися від тривог і негативу, спричинених проблемами в її біологічній сім’ї. Зрештою, й для реабілітації, якщо до взяття під патронат ця дитина зазнала насильства, психологічного тиску, жорстокого поводження.
Усе це непросто й надвідповідально, але потрібно, адже проблемних родин з дітьми чимало. І серед них точно є ті, що хочуть і мають шанс “виборсатися”, якщо їх фахово й дієво підтримати. Патронат над дітьми - один з реальних способів надання допомоги найменшим і найвразливішим членам цих сімей.
Підготувала
Ольга ЯКУБЧИК.

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити