Складно повірити, проте вода з колодязя може бути шкідливою. А все через забруднення грунтових вод. Особливо небезпечним є нітратне забруднення.

Як зазначають фахівці, з року в рік якість питної води погіршується через забруднення поверхневих водоносних горизонтів стічними водами від вигрібних ям, надвірних туалетів, відсутність санітарно-захисних зон біля джерел водопостачання, значним внесенням в грунт поблизу органічних і мінеральних добрив, тощо.
Така тенденція спостерігається і в нашому районі. Як розповіли у Здолбунівському районному лабораторному відділенні ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України», негативно впливають і природно-кліматичні умови останніх років, ріст середньорічних температур, зниження рівня грунтових вод.
Нітрати негативно впливають на організм людини. Тож коли вона вживає воду з перевищеним вмістом цієї речовини, вона ризикує власним здоров’ям.
У групу ризику входять люди похилого віку, ті, хто страждає на анемію, захворювання дихальної, серцево-судинної, ендокринної систем. Та особливо вразливими до впливу нітратів є маленькі діти до трьох років. При тривалому вживанні забрудненої нітратами води у них розвивається хронічна нітратна інтоксикація.
За останні роки почастішали випадки захворювання дітей на водно-нітратну метгемоглобінемію, що пов’язано із вживанням недоброякісної питної води з понаднормовим вмістом нітратів. Водно-нітратна метгемоглобінемія полягає у кисневому голодуванні тканин організму (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю.
Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, на руках і стопах, тому цю хворобу називають «блакитний синдром немовлят». У дітей можуть бути блювання, діарея, значне слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7-10 % закінчується смертю.


Такі ризики є і на Здолбунівщині. Як розповіла завідувач Здолбунівським районним лабораторним відділенням ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України» Наталія Будинка, за дослідженням за 2017 рік води з індивідуальних колодязів, де проживають діти до трьох років, з 21 дослідженої проби води 10 не відповідало нормативам за вмістом нітратів. Концентрація становила
52,4 %. У той час як у 2016 році цей показник становив 27,3 %. Нині середньообласний показник – 35,4 %, по Україні – 30,5 %. Гранично допустима концентрація вмісту нітратів згідно вимог ДСанПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» не більше 50,0 мг/дм3. Вищий показник реєструвався в м. Здолбунові, вул. Ціолковського – 252,3 мг/дм3; с. Здовбиця, вул. Шосова – 136,4 мг/дм3, вул. Набережна – 130,2 мг/дм3; с. Богдашів, вул. Рівненська – 88,2 мг/дм3; с. Новосілки, вул. Лісна – 150,6 мг/дм3; с. Івачків, вул. Бойківка – 79,0 мг/дм3, вул. Шкільна – 124,0 мг/дм3; с. Миротин, вул. Дружби – 75,3 мг/дм3; с. Мізочок – 71,8 мг/дм3 та інших.
За поточний період 2018 року на вміст нітратів дослідили воду з 7 колодязів, де проживають діти до 3-х років. В чотирьох пробах (57,2 %) виявлено перевищення: с. Івачків, вул. Шкільна – 179,9мг/дм3; вул. Кооперативна – 102,7 мг/дм3; с. Гільча Перша, вул. Шевченка – 395,6 мг/дм3, вул. Шлях – 59,8 мг/дм3.
Перевіряли минулоріч також воду у місцевих джерелах: у каплиці «Водохресна» в с. Білашів, «Батиєвій криниці» у с. Дермань Друга, Святомихайлівському джерелі у с. Здовбиця, джерелі Святого Миколая у с. Гільча Перша, джерелі в с. Богдашів. Відхилення виявили у джерелах Святого Миколая та «Батиєва криниця». Цього року вода з джерел вже відповідала нормам.
Тож аби запобігти захворюванням, пов’язаним із водним фактором передачі, та покращання якості питної води фахівці дають такі рекомендації:
1. Не вживати для потреб харчування та приготування дитячих сумішей питну воду із колодязів, де вміст нітратів перевищує нормативні показники. Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність на 39-86 %.
2. У разі наявності на відстані менше 20 м від колодязя джерел забруднення, ліквідувати їх.
3. Не застосовувати та не зберігати на ділянках поблизу колодязів мінеральні та органічні добрива, пестициди.
4. Щорічно проводити відкачку, очистку і дезінфекцію води в криниці.
5. Після проведення очистки і дезінфекції води колодязя, в разі різних надзвичайних ситуацій (підтоплення талими чи дощовими водами, потрапляння трупів тварин, тощо) звертатись до акредитованих лабораторій для проведення досліджень води.
До слова, дослідити воду можуть і безкоштовно. «Рівненський ОЛЦ МОЗ України», аби попередити виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей до 3-х років проводить безоплатно дослідження колодязної води на вміст нітратів.
Підготувала Ірина САМЧУК
за повідомленням Здолбунівського районного лабораторного відділення ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України».

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити