Мистецький захід, який вже декілька років поспіль на Здолбунівщині не проводився, знову ожив. «Дерманський світильник» – літературно-мистецьке свято, на якому збиралося чимало письменників не тільки з Рівненщини, а й інших куточків України, відбулося минулої неділі у Дермані Другій в оновленому форматі. Гостями заходу стали не тільки майстри слова, а й історики-науковці та прихильники туризму. Знайти для себе заняття змогли і найменші, ставши учасниками різноманітних майстер-класів.

Саме таке наповнення передбачили організато­ри краєзнавчого проекту «Дерманський світильник». А все тому, що хотіли зацікавити заходом якомога ширше коло людей. Тож вийшов «Дерманський світильник» не тільки мистецько-розважальним, а й науковим.
З’їжджатися до Дерманської гімназії, де і відбувся краєзнавчий проект, гості почали з самого ранку. Там на них вже чекали цікаві інсталяції та майстер-класи від народних умільців. Насамперед місцеве та районне керівництво разом із гостями поклали квіти до пам’ятного знаку на честь першої писемної згадки про Дермань, меморіальних дощок Уласу Самчуку та загиблому воїну Андрію Бріку.

 


Згодом учасники з різних регіонів Рівненщини та України реєструвалися для участі у науковій історико-краєзнавчій конференції «Дерманська та Мізоцька земля в українському та загальноєвропейському вимірі», а дітлахи тим часом вже «окупували» на дитячій галявині народних умільців Сніжану Король та Ірину Кухар. Там вони виплітали віночки та виготовляли інші вироби з природного матеріалу. Вирізували витинанки, а також розфарбовували розмальовки. Самі ж науковці перед стартом конференції відвідали на території навчального закладу музеї Уласа Самчука та Бориса Тена.

 


Конференція відбувалася у актовій залі Дерманської гімназії. Вів відкриття директор Здолбунівського районного історико-краєзнавчого музею Олег Тищенко. З вітальним словом виступили голова Здолбунівської районної ради Олег Дацюк, голова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук, директор Державного архіву Рівненської області Олег Дзецько та головний модератор конференції кандидат історичних наук, старший викладач РДГУ Степан Синяк.


Як зазначив Степан Синяк, є плани проводити такий захід щороку, розвивати його і дійти до рівня міжнародного.
А на подвір’ї гімназії в той час розпочалися літературні гутірки письменників Рівненщини. Тут майстри слова розважали слухачів уривками з власних творів, цікавими оповідками та історіями з життя. Майже одночасно для любителів пішого туризму організували екскурсії видатними пам’ятками села.

 


А подивитися у Дермані Другій таки є на що. Особливо, якщо людина тут перебуває вперше. Тож не вагаючись ми рушили з екскурсією по найцікавіших місцях села. Джерело «Батиївка», будинок, де народився Микола Хомичевський (Борис Тен), пам’ятний знак на місці, де колись був будинок Уласа Самчука, Давньоруське городище з культурним шаром Х-ХІІ століття, могила Леоніда Ступницького («Гончаренка») генерал-хорунжого УПА, учасника зимових походів Армії УНР 1919-1920,1921 років. Та ще пам’ятник землякам, які загинули під час Другої світової війни, Свято-Троїцька церква УПЦ, місце витоку річки Устя. І це далеко не повний перелік того, що можна побачити у Дермані Другій. Розповідь про те, як же ми мандрували селом та шукали маловідомі його цікавинки, читайте у одному з наступних номерів газети «Нове життя».
Ірина САМЧУК,
фото автора та Ольги КЛИМКОВИЧ-ПИЛИПЧУК.

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити