У продовження теми про вигляд наших кладовищ

І соціальна нерівність тут присутня. Біля скромної могилки, виходить, 
І соціальна нерівність тут присутня. Біля скромної могилки,
виходить, можна влаштувати ось таке сміттєзвалище,
чого не побачиш біля більш «серйозних» пам’ятників.

У нашій газеті за 13 квітня цього року була опублікована стаття «Цвинтарні традиції й квіти для померлих: від чого пора позбавлятися?». Одразу ж по виході газети до редакції прийшов здолбунівчанин Микола Філь та приніс фотофакти щодо нешанобливого ставлення до пам’яті покійних здолбунівчан на кладовищі «Нове», яке засноване в 1970-х роках минулого сторіччя та розташоване понад трасою Рівне-Острог. Чоловік повідомив, що, опираючись на матеріал в газеті «Нове життя», він написав офіційного листа до Здолбунівського міського голови Ігоря Ольшевського з проханням виявляти більше поваги до пам’яті покійних – вчасно вивозити з цвинтаря сміття. Проте, коли через кілька днів чоловік поцікавився щодо розгляду свого листа, то йому сказали, що це сміття, зафіксоване на фото, лежало на цвинтарі хіба тоді, коли люди там прибирали перед Провідною неділею. Тому його наявність закономірна, а після прибирання весь непотріб вивезли.

 


Проте Микола Філь, як людина принципова, вирішив не просто перевірити сказане, а зайшов до редакції та запросив авторку статті пройти на кладовище «Нове» разом з ним, щоб переконатися, чи справді сміття звідти вивезли.


Що ми побачили на цвинтарі? Фотоілюстрації, які надав редакції Микола Філь тиждень тому, можна було зробити повторно – нічого з того часу істотно не змінилося. Сміття вивезли. Але лише частково – з території поза цвинтарем. І, хто зна, чи й варто в цьому звинувачувати лише комунальні служби, які до середини цвинтаря сміттєвозом не поїхали й не стали шукати сміття поміж рядів могил. Хоча чимало транспорту по кладовищу їздить. Як на мене, це дуже дивний факт. Адже навіть на величезних некрополях (як у Рівному) не передбачено, щоб спокій померлих тривожив ще якийсь інший транспорт, окрім катафалка та ще – на історичних некрополях – хіба що екскурсійного паровозика (як у Львові на Личаківському цвинтарі).
На мене, як особу, яка вперше відвідала у Здолбунові це кладовище, справило враження те, що воно, сплановане вочевидь на перспективу, розділене на чіткі квад­рати, а між цими квадратами – такі просторі дороги. Саме так – це не є доріжки, передбачені для ходіння по них пішки, не тротуари, а саме дороги, такі ж широкі, як на вулицях у селі чи й у місті.
А раз існують дороги й територія не загороджена, то чому б цим не скористатися тому, хто над темою про світ мертвих просто не задумується, а кудись поспішає у земних справах, або ж везе в авто відвідати померлих родичів людей похилого віку, яким важко ходити?
Але коли Микола Філь розповідає про побачене в поминальну неділю, це не просто дивує, а вражає. Через територію кладовища курсували сюди-туди різні авто, й поминальній процесії, яка разом зі священиком відправляла молебень, треба було посеред молитви відступити вбік, щоб дати дорогу автомобілю. У буденні дні не раз можна спостерігати, як через це кладовище, перетинаючи його, везуть підводами гній на земельні ділянки, які сусідять з цвинтарем, користуються дорогами кладовища і трактористи.
«Не можна так тривожити спокій померлих. Це ж інший, паралельний світ, і вони звідти не можуть нам відповісти…» – з сумом каже чоловік (у якого на цьому цвинтарі поховані його батьки і дружина) і я цілком з ним погоджуюсь. За морально-етичними та санітарними нормами (і навіть – за езотеричними) кладовище мусить бути обгороджене – світ померлих не має контактувати зі світом живих. Це Здолбунівське кладовище обгороджене тільки частково – над трасою, а далі чи то коштів на огорожу не вистачило, чи просто ще не встигли цього зробити. Якби воно було обгороджене, тоді, вочевидь, і сміття б люди намагалися виносити за огорожу. А вивозити його потрібно, щоб утилізувати за правилами, оскільки тут в основному старі вінки, які не тільки «не в’януть», а ще й не гниють.
Людмила МАРЧУК,
фото автора від
27 квітня 2018 р.

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити