Коли б і в якому форматі на Здолбунівщині не відбувалися заходи, присвячені децентралізації, проходять вони зазвичай за принципом: послухали й розійшлися. Адже попри будь-які аргументи на користь об’єднання, які звучать з вуст різних спікерів, процес децентралізації у нашому районі так і не розпочинається.

Укотре про об’єднання спілкувалися минулого тижня, під час тематичного семінару «Переваги децентралізації та перспективи створення ОТГ у Здолбунівському районі», який організували Рівненський Центр розвитку місцевого самоврядування та Здолбунівська райдержадміністрація. У семінарі взяли участь сільські голови та депутати сільських рад, які, згідно з перспективним планом формування громад Рівненської області, мали б увійти до складу Здовбицької ОТГ.


В Україні нині процес децентралізації, який стартував ще у 2015 році, просувається активно та динамічно. На сьогодні в країні утворено 710 ОТГ, з них 45 чекають на вибори у 2018 році. Однак у нашому районі досі до створення ОТГ справа так і не дійшла. І зараз важко прогнозувати, чи встигне хоч якась громада «стрибнути в останній вагон потяга», скориставшись перевагами для тих, хто об’єднався добровільно.
- Зараз Здолбунівщина є одним з шести районів Рівненської області, де не створено жодної ОТГ. А в тому, що добровільним цей процес лишатиметься вже недовго, сумніву у мене немає. І вибори в ОТГ таки відбудуться, але вже так, як це бачать «нагорі», - вважає голова Здолбунівської райдержадміністрації Сергій Кондрачук.
Про алгоритм та терміни добровільного об’єднання громадян, основні останні новації у законодавстві щодо децентралізації під час семінару розповів радник з питань децентралізації Рівненського Центру розвитку місцевого самоврядування Михайло Шелеп (на фото).
Семінар був доволі інформативним, тож його учасники не лише дізналися чимало нових аспектів, пов’язаних з повноваженнями та фінансовими перспективами ОТГ, а й позбулися хибних уявлень про низку питань щодо децентралізації.
Проте навіть отримана інформація не спонукала присутніх до конкретних рішень. Хоч Михайло Шелеп постійно наголошував на тому, що розпочинати процес потрібно, аби не позбутися тих преференцій, які зараз ще мають змогу отримати ОТГ.
- Ті, хто вважає, що їм вдасться перечекати, і децентралізація їх не торкнеться, дуже помиляються. Згідно з перспективним планом, на Рівненщині може бути утворено 66 ОТГ. Нині вже створено 25 громад, ще три - чекають на вибори. У 2020 році відбудуться вибори до місцевих рад, і тоді всі мають піти на вибори у статусі об’єднаних громад. Тому усім потрібно розуміти, що формування громади - це не просто ухвалення юридичних рішень, а питання про те, як жителі населених пунктів вчитимуться співіснувати та знаходити компроміси, - зазначив Михайло Шелеп.
В учасників семінару в ході спілкування виникало багато запитань, пов’язаних з особливостями перспективного плану об’єднання, виборів до ОТГ, надання субвенції на розвиток інфраструктури ОТГ та інших. І хоч розмова була і цікавою, й інформативною, проте загальні настрої присутніх не спонукали сподіватися, що після завершення заходу про формування громади вони врешті говоритимуть предметно.
Наостанок Михайло Шелеп висловив побажання щодо того, щоб у населених пунктах відбулися зустрічі фахівців Рівненського Центру розвитку місцевого самоврядування з громадами. Адже попри доступність інформації щодо децентралізації багато громадян не розуміють переваг об’єднання та можливостей, які отримують ОТГ. І хтозна, можливо, громада, усвідомивши всі переваги об’єднання, ініціює його швидше, аніж очільники чи депутати місцевих рад?
Марина СТЕПАНЮК.

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити