Сучасні технології, безперечно, корисні. Та, на жаль, зараз є чимало дітей, які перейшли межу розумного у спілкуванні з комп’ютером та Інтернетом.
Комп’ютерні ігри, пости в соцмережах тільки створюють ілюзію спілкування і не сприяють формуванню навичок спілкування справжнього. Багато дітей замінюють живі спілкування та ігри блуканням по різноманітних чатах, форумах тощо.
Всесвітня мережа - саме те місце, де завдяки анонімності можна позбутися батьківського контролю й відверто поговорити про наболіле. На контакт з дітьми у соціальних мережах виходять інтернет-хижаки і чіпляють їх на гачок своєю прихильністю, увагою, добротою. Знайшовши по той бік дисплея невидимого друга, підліток може поскаржитись на свої негаразди, назвати «імена, паролі та явки» - тобто місце роботи батьків, домашню адресу, розповісти про свої звички, суму кишенькових грошей.


Маніяки нового покоління починають тиснути на дітей. А ті, у свою чергу, не піддають сумніву інформацію, що надходить з Інтернету, адже в них ще не сформовані ні цінності, ні критичне мислення. У підлітків відмічається інфантилізм у вирішенні життєвих питань. Вони сприймають віртуальну реальність як справжню! Мозок не розвивається - деградує.
Головною причиною виникнення комп’ютерної залежності у дітей вважають відсутність емоційно насиченого спілкування, довіри, порозуміння з батьками й ровесниками. Основна з причин дитячих та підліткових суїцидів – неблагополучні стосунки з близькими. Тож якщо ви помітили, що ваша дитина зареєстрована в підозрілих групах, чи навіть просто викладає депресивні цитати або картинки, це - вже сигнал, що можливо, ваша дитина переживає труднощі. У такому випадку рятівною стане відверта розмова з нею, а можливо, і допомога психолога.
Намагайтеся стати для своєї дитини не вчителем, а другом. Будьте уважні до змін у її поведінці. Не забувайте проявляти щиру зацікавленість її справами, настроєм: «як минув твій день?», «щось ти сумний», «ти чомусь не такий, як зазвичай…».
Які б проблеми не переживала людина, доросла чи маленька, вона завжди відкрито чи приховано просить про допомогу. Найголовніше у цей час не лишитися глухим до цих знаків.
Батькам варто пам’ятати: Інтернет ніколи не замінить дитині дім і сім’ю, радість спілкування з вами та ровесниками. Тому обмеження, які гарантують безпеку, мають полягати насамперед не у батьківських заборонах, а в усвідомленні дитиною суті цих дій, реальної їх важливості. Отже, головне - довіряти дітям, розвивати у них самоконтроль, дисципліну і відповідальність.
Вікторія БІЛЬЧУК,
практичний психолог
Здолбунівської
ЗОШ І-ІІІ ст. № 5.


Рекомендації батькам, як запобігти інтернет-залежності дітей:
1. Для більшості дітей Інтернет є важливою частиною їх суспільного життя, тому забороняти користуватися мережею категорично не можна. Потрібно регламентувати час, проведений там. Варто обговорити з дітьми проблему комп’ютерної залежності, навчити їх самостійно обмежувати час, проведений в мережі, за монітором.
2. Не дозволяйте дитині віком 3-5 років грати у комп’ютерні ігри.
3. Не використовуйте комп’ютер як засіб заохочення дитини.
4. Встановіть функцію «батьківський контроль» на усіх гаджетах дитини.
5. Зверніть увагу на коло спілкування дитини.
6. Поясніть дитині, що задля власної ж безпеки не можна поширювати особисту інформацію (домашню адресу, номер телефону, особисті фото) у мережі.
7. Вчіть дітей протистояти приваб­ливим пропозиціям, які надходять з Інтернету, критично оцінювати інформацію, робити виважені й обгрунтовані висновки, а за потреби - радитися з дорослими.
8. Зверніть увагу на комп’ютерні ігри, в яких багато крові, насильства і вбивств, і жорстко забороніть грати в них дітям. Якщо не хочете, щоб ваші діти деградували, ставали агресивними, озлобленими - запропонуйте їм ігри на логічне мислення чи стратегії, що сприяють розумовому розвитку.
9. Подбайте про дозвілля своєї дитини, посприяйте, щоб воно було цікавим, змістовним, здоровим. Якщо у підлітка багато інтересів і хобі, він просто не матиме часу для безцільного блукання в інтернет-мережі, натомість мотивації “ходити в нет” з корисною метою у нього буде значно більше.

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити