Багатьом сільським школярам щодня доводиться добиратися до місця навчання, долаючи по кілька кіломет­рів. Часом – по бездоріжжю та багнюці. І добре, якщо у школу до сусіднього села можна доїхати шкільним автобусом. Однак поки що така можливість є не у всіх сільських учнів нашого району.
Нещодавно стало відомо, що найближчим часом на Рівненщині планують прид­бати для шкіл 10 транспортних засобів загальною орієнтовною вартістю близько 14 млн. грн. Хоч нині для нашої області потрібно набагато більше такого транспорту - 112 автобусів. За інформацією обласного управління освіти і науки, розкриття пропозицій за тендером відбудеться 26 травня цього року.
Загалом у державному бюджеті на придбання шкільних автобусів для Рівненщини передбачено близько 27 мільйонів гривень. Проте використати їх можна лише за умови співфінансування з місцевих бюджетів у співвідношенні 50 на 50. До того ж обов’язковою умовою закупівлі автотранспорту для шкіл є проведення процесу оптимізації навчальних закладів. Тож в області чекають на прийняття відповідних рішень районними радами. Наразі ж підтвердження готовності до співфінансування та реорганізації шкіл надали лише у чотирьох районах: Зарічненському, Дубровицькому, Рівненському та Острозькому.


Тому поки що не зрозуміло, чи буде серед запланованих десяти автобусів той, на який чекають у нашому районі. Рішення щодо реорганізації Старомощаницької ЗОШ І-ІІ ст. повинні розглянути депутати Здолбунівської райради на найближчій сесії, яка відбудеться 25 травня. Від його ухвалення також залежить, чи буде придбано шкільний автобус для Білашівського НВК: ЗОШ І-ІІІ ст. Нині є нагальна потреба у закупівлі транспортного засобу для цього закладу, оскільки шкільний автобус, яким раніше доставляли до нього учнів, свого часу передали на потреби АТО. Власне, саме Білашівський НВК відвідуватимуть учні середніх класів Старомощаницької школи після її реорганізації, розповіла начальник відділу освіти Здолбунівської РДА Лілія Карпенко.
- Старомощаницька школа підпадає під дію постанови Кабміну № 15 від 18 січня 2016 року «Деякі питання регулювання міжбюджетних відносин». Відповідно до змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів Украї­ни, з 1 вересня 2016 року припиняється фінансування за рахунок освітньої субвенції загальноосвітніх навчальних закладів, крім закладів початкової школи, кількість учнів у яких становить менше 25 осіб. У Старомощаницькій школі зараз навчається 17 учнів, у наступному навчальному році їх буде 20. Тож за умови реорганізації у цій школі вчитимуться тільки учні молодших класів, решта продовжить навчання у Білашеві, - зазначила начальник відділу освіти.
Може бути, що проблему придбання транспорту для Білашівського НВК: ЗОШ І-ІІІ ст. вирішуватимуть інакше. Адже ціна спеціалізованого шкільного автобуса чимала - орієнтовно 1,4-1,5 млн. грн. Тому навіть за умови «цент­ралізованого» співфінансування на купівлю ТЗ з районного бюджету доведеться виділити доволі пристойну суму. Тож може розглядатися й наступний варіант: прид­бання меншого та дешевшого автобуса виключно за кошт районного бюджету. У будь-якому разі районне керівництво запевняє, що першого вересня цього року учні до Білашівського навчального закладу пішки не підуть.
Проте потребу у шкільному транспорті в нашому районі мають й інші школи. Зараз, у навчальний період, курсують вісім шкільних автобусів. Тож в ідеалі автобуси потрібні ще для шести навчальних закладів: у Здов­биці, Уїздцях, Бущі, Гільчі, Копитковому та Глинську, оскільки учням доводиться добиратися до них з-поза зони пішохідної доступності (відстань більше 3 км). Але не забуваймо, що на освітню мережу чекає оптимізація, а на громади - децентралізація. Тому з часом ці потреби можуть змінюватися.
Ірина САМЧУК.

Comments are now closed for this entry