Двадцяте століття в історії українського народу було одним із найкровопролитніших. Тому не дивно, що чи не в кожному населеному пункті нашої країни є чимало поховань січових стрільців, жертв голодомору, воїнів Червоної Армії, вояків УПА та звичайних українських патріотів, яких більшовицька влада могла знищити за тризуб на стіні чи навіть знайдений “Кобзар” Шевченка.
Не є виключенням і Здолбунівщина. Адже наш край був у різні часи під владою Польщі, Німеччини, Москви і, нарешті, зараз ми маємо незалежну Україну. Тому дуже важливо у вільній Українській Державі не забувати про тих, хто наближав нашу Свободу.


У п’ятницю, 23 жовтня, члени президії Здолбунівської територіальної районної організації “Наша Україна” висадили поблизу залізничної колії в районі 142 км саджанці граба. Колись на цьому місці була чимала яма, до якої з приходом совєтської влади (1939-1941 р.р.) та одразу по закінченні війни вивозили тіла розстріляних земляків, діяльність яких була пов’язана з ОУН. А розстрілювали їх на вулиці Фабричній м. Здолбунова, де був районний відділ НКВС. Зараз на місці масового поховання упорядковані могили, встановлено два хрести (перший у 1990 році, другий - у 1994). Варто зазначити, що поховані там не лише українські патріоти, а й німецькі полонені, які помирали на роботах, солдати Третього Рейху, які були вбиті, коли німецьку владу у нашому місті змінила комуно-більшовицька.
У заході з висадки дерев взяли участь “нашоукраїнці” Василь Тимощук, Юрій Пшеничний, Галина Давидчук, Ігор Пшеничний, Ірина Бернацька та автор цього матеріалу. Нам допомагала завідуюча відділом комунальної служби міста І. Г. Сирота. Приємно, що не залишилися осторонь жителі навколишніх будинків, які теж, взявши лопати, активно взялися до роботи.  
Проте, не можу залишити поза увагою ще один факт. Раніше міська рада місце поховання огородила парканом, та однієї ночі його увесь було знищено (наголошую, не викрадено, а знищено!). Очевидно, у нашому краї є ще чимало тих, кому людиноненависна совєтська влада дорожча, ніж пам’ять про українських патріотів...
Сергій КОНДРАЧУК,
заступник голови Здолбунівської ТРО “Наша Україна”.

Comments are now closed for this entry