«Андріївські вечорниці» організували 10 грудня у Здолбунівському вищому професійному училищі залізничного транспорту.
Повернути до життя народні традиції святкування дня усіх Андріїв дівчатам та хлопцям допомогли вихователі гуртожитку училища Л. І. Шевченко та А. О. Акініна. У ході вечорниць молодь дізналася про історію свята, а також брала участь у веселих забавах, конкурсах, іграх, розігрувала сценки. Не обійшлося і без запальних танців та жартів. Звучали обрядові пісні. А ворожіння додало дійству неймовірної казково-містичної атмосфери.


Стати учасником забав мали можливість усі, хто прийшов на захід. Але задавали тон веселощам Господиня (Марійка Капітула) з Господарем (Петром Бречком).
Ключовим етапом дійства став обряд з калитою. З яким трепетом виносили дівчата цей обрядовий хліб - головний атрибут свята! Господар вечорниць перевтілився у пана Калитинського - стеріг калиту і не давав хлопцям її вкусити.


Наприкінці Господиня вечорниць разом з дівчатами почастували усіх присутніх варениками.
Оксана БАЮН,
заступник директора
з навчально-виховної
роботи ДНЗ «Здолбунівське ВПУЗТ».

****
У будинку культури с. Здов­биця 13 грудня теж відбувся захід, присвячений дню святого Андрія Первозванного.
Глядачі, присутні у залі, мали можливість поринути в минуле та, завдяки учасникам театралізованого дійства, відтворити обряд «Андріївські вечорниці». Свято продовжив народний аматорський гурт «Любава» (керівник - Михайло Хоменко). Гарні українські пісні та гумор усім додали позитивних емоцій та хорошого настрою.
Михайло ХОМЕНКО,
директор
Здовбицького СБК.

****
У клубі села Стеблівка відбулося свято під назвою «Калита, калита, з чого ти вилита...». У ролі Господині вечорниць тут виступила учасниця художньої самодіяльності Світлана Пилипчук.
Поки дівчата ліпили вареники, «випікали» калиту під примовляння «гори, вогонь, ясно, спечи калиту красну, щоб ми її кусали і горя не знали» та ворожили на свою долю, дійство продовжили дві «куми» - Горпина і Павліна (учасниці драмгуртка Олена Банацька та Олена Ярмолюк), Уляна та Стецько з п’єси Квітки-Основ’яненка «Сватання на Гончарівці» (Роксолана Вільчик і Вадим Карпишин), веселила присутніх наймолодша учасниця заходу Сніжана, яка зіграла гумористичну сценку.
Українські народні пісні прозвучали у виконанні Софії Махамухи, Юлії Карпишиної, Злати Гаврилюк, Алли Тимощук, Катерини Вознюк та Ірини Пилипчук.
Відбувся й традиційний обряд з калитою за участю панів Калитинського і Коцюбинського та Писаря, яких зіграли Влад Бездіжий, Віталій Заборовський і Андрій Пилипчук. А потому учасники вечорниць пригостили присутніх у залі пампушками й варениками.
Усі бажаючі також мали змогу помилуватись вишивками з виставки, яку підготувала завідуюча бібліотекою Анжела Вільчик.
Анжела ВІЛЬЧИК,
завідуюча бібліотекою
с. Стеблівка.

****
У Мізоцькому селищному будинку культури 13 грудня провели свято «Ой, Андрію, даруй нам надію». Упродовж всього дійства гарного настрою дотепними жартами та гумористичними інсценівками додавали присутнім Господині - «куми»
Л. Бондарчук та Р. Кондрачук (Мізоцька школа-інтернат). Порадував своїми виступами запрошений гість заходу - ансамбль української пісні і танцю «Кужіль» Здолбунівського районного будинку культури (кер. - А. Крикончук).
Учасники драматичного колективу Мізоцького БК (кер. - Г. Шебуня) на сцені відтворили українські вечорниці з кусанням калити й ворожіннями.
Під гучні оплески глядачів на сцену запросили чемпіо­на світу з кікбоксингу В. Царука, який коротко розповів про свій шлях у спорті. Секретар виконкому Мізоцької селищної ради О. Кондратюк привітала Володимира з перемогою і вручила премію. Господині - «куми» нагородили чемпіона міні-калитою «Орден Андрія» - символом свята.
Усіх присутніх працівники БК та учасниці драмколективу частували смачними варениками із запашним чаєм.
Надія ОВДІЮК,
директор Мізоцького БК.

****
У приміщенні Спасівського будинку культури 13 грудня місцеві дівчата та хлопці відтворили давні звичаї, традиції та обряди наших дідів і прадідів. Святкова атмосфера перенесла всіх присутніх у минуле українського народу, української родини. На святі було багато розваг, співів, танців, ворожінь, ігор.
Аби вечорниці вдались на славу, організатор заходу - художній керівник будинку культури Валерій Лук’янчук скликав молодь сіл Спасів, Цурків, Замлиння і спільно з «Центром розумних рішень» Спасівської ПШБ вони гуртом підготували театралізоване дійство. Під час нього Господиня хати (Олена Ярмолюк) з Дочкою (Іриною Кот­радій) припросили всю молодь до себе на гостини. Учасники вечорниць співали, веселились, розповідали дотепні жарти про хлопців і дівчат. Завдяки дійству глядачі мали можливість ознайомитись зі старовинними ворожіннями, традицією кусання калити.
Усіх, хто був присутній на святі, частували смачними вареничками та чаєм Ольга Портянюк і Ольга Самойлова. А на завершення пролунали чудові піснеспіви.
Вечорниці пройшли дуже гарно, всім було цікаво, всі залишились задоволеними!

Comments are now closed for this entry