Під час семінару у ПСП «Україна».

Під час семінару у ПСП «Україна».

Урожай вже в коморі, на полях зеленіє озимина, а справжні господарі тим часом думають-гадають, з чого починати навесні свою почесну й важку працю.
Але напередодні професійного свята, яке цього року працівники сільського господарства відзначають 15 листопада, вже традиційно заведено підбивати підсумки того, що вдалося зробити за рік нинішній. Приємно, що нашим аграріям є чим пишатися, адже у загальному рейтингу серед районів області Здолбунівщина посідає друге місце. Загалом агропідприємствами району за 9 місяців 2015 року вироблено валової продукції на суму 84,1 млн. грн., що становить 110,2 % у порівнянні з відповідним періодом минулого року.

Колектив бухгалтерії ТзОВ «Колос-Інвест».

Колектив бухгалтерії ТзОВ «Колос-Інвест».


Тішать не тільки цифри та рейтинги, а й те, як злагоджено та продуктивно працюють у наших господарствах. У кожному гостям завжди з задоволенням демонструють посіви на полях, оновлені ферми та господарські приміщення. А на запитання про те, як вдається втриматися на плаву, відповідають майже в унісон: «Ми ж звикли працювати, аби тільки гірше не було…» Тому нашу аграрну галузь можна впевнено зарахувати до тих, які не підкорилися обставинам і зуміли не лише втриматися, а й адаптуватися до нових реалій й працювати по-сучасному.
- До професійного свята аграрії підійшли з гарними здобутками, - розповідає начальник управління агропромислового розвитку Здолбунівської РДА Леонід Дмитрук. – Цього року найвищих врожаїв зернових культур досягли в ФГ «Нива» - 71,2 ц/га, ПСП ПП «Здолбунівське» - 63,4 ц/га, ТзОВ «Колос-Інвест» - 60,0 ц/га. Під новий урожай загалом посіяно 1199 га ріпаку та 6200 га озимих зернових культур, а також підготовлено 8000 га грунту під весняний посів. Є досягнення і в тваринництві: за 9 місяців цього року вироблено 489 т м’яса, 4849 т молока та 530 тис. штук яєць. Збільшені обсяги виробництва молока в ПСП «Україна» - на 117 т, у ПСП «Хлібороб» - на 40 т, у ФГ ім. Шевченка - на 105 т Відрадно й те, що попри фінансову скруту підприємства оновлюють техніку, впроваджують нові технології.


Аграрії справді роблять «ставки» на новий підхід до справ, намагаючись працювати ефективно та освоювати нові види діяльності. Скажімо, у ПСП «Украї­на» вже два місяці працює екструдер, на якому зараз переробляють вирощену на полях господарства сою. Агрегат переробляє 300 кг сировини на годину, тож тепер худобу, якої у господарстві утримують близько 1,5 тис. голів, годують поживною макухою власного виробництва. А соєву олію планують реа­лізувати гуртовим покупцям. Екструдер можна використовувати і для переробки інших олійних культур, тож у майбутньому спектр його застосування, ймовірно, розширять.

У фермерських господарствах району  вирощують навіть голубів.

У фермерських господарствах району
вирощують навіть голубів.


Зараз у ПСП «Україна» утримується 770 дійних корів. Нещодавно тут реконструювали три корівники: встановили молокопроводи, відновили родильне відділення.
- Те, що нам вдалося розвинути господарство до рівня сучасного конкурентоздатного підприємства, дуже важливо, насамперед, для розвитку села, - розповідає керівник напрямку тваринництва групи компаній УКРМІЛКІНВЕСТ (включає ПСП «Україна» і ПСП «Колос») Мирослава Олійник. - У двох господарствах зараз працює близько 200 людей, які вчасно отримують непогані зарплати. Переважно це місцеві жителі. Окрім того, УКРМІЛКІНВЕСТ передбачає у своїй стратегії розвитку подальші конкретні дії та кроки з модернізації, технічного та технологічного вдосконалення виробництва. Цього року ми здійснили велику модернізацію, спрямовану на дотримання певної спеціалізації у діяльності, яка передбачає вирощування молодняка у ПСП «Колос», а дійного стада – в ПСП «Україна». Всі заходи у нас спрямовані на підвищення ефективності. Окремої згадки заслуговує впровадження прогресивного процесного підходу в управлінні та організації виробництва – кожен процес підприємства детально розписаний, кожен працівник чітко знає, що, як і коли йому потрібно робити. Найголовніше, що у нас є чітке бачення, куди потрібно рухатись.

Керівник ФГ ім. Шевченка Віктор Атаманюк демонструє посіви озимої пшениці.

Керівник ФГ ім. Шевченка Віктор Атаманюк демонструє посіви озимої пшениці.


Поліпшують ефективність виробництва і в ПСП «Хлібороб». Тут працює сучасний доїльний зал, малих телят утримують у спеціальних боксах, у яких не холодно і в морозну пору. Як результат, у господарстві зафіксована найвища продуктивність дійного стада – 4309 кг.
А в ПСП ПП «Здолбунівське» разом з рослинництвом та птахівництвом розвивають свинарство, утримуючи на сьогодні 2,5 тис. голів свиней. Заступник директора господарства Юрій Поліщук розповідає, що зараз вони також утримують близько 12 тисяч пекінських качок німецької селекції. Основні прибутки дає інкубація: за сезон вдається реалізувати приблизно 500 тис. каченят, причому збувають їх практично в усі куточки України.
Тим часом у ФГ «Нива», окрім традиційних видів діяльності, займаються вирощуванням гусей.
- Утримуємо гусей, щоб забезпечувати власні потреби, - розповідає заступник керівника ФГ «Нива» Мирослав Лапчук. – А в основному займаємося рослинництвом. Цього року добре вродила пшениця, а от кукурудза і соя - гірше. Але ми працюємо і сподіваємося на Божу ласку. Звісно, хотілося б, щоб ціни на продукцію були вищими. От свинину у виробника купують живою вагою по 30 гривень, а по якій ціні реалізують на базарі, самі бачите…
Керівник ФГ ім. Шевченка Віктор Атаманюк також погоджується з колегами, розповідаючи про ціни на с/г продукцію.
- Утримуємо 400 голів худоби, забезпечуємо її кормами, - каже Віктор Атаманюк. - От тільки аби ціна на молоко була вищою, бо нині за його літр платять 5,15-5,20 грн. Тож ми повинні підвищувати продуктивність, а покупці – ціну.
Ось так, Божою поміччю та копіткою працею, аграрії району поступово розвивають галузь. Хоч часом і кидають поглядом у бік Європи. Там усе по-іншому: державні дотації, конкурентні ціни на продукцію… Але поки господарі прокидатимуться з першими півнями та вболіватимуть за справу душею, можна сподіватися, що наші поля щороку колоситимуться усе густіше, а молочні ріки ставатимуть глибшими.
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry