«Вибирали-вибирали нових, а вибрали все одно тих самих», - ось так дехто узагальнював попередні результати виборів у приватних розмовах. Але, як би там не було, а місцеві вибори в Україні, хоча й не всюди, а таки відбулися. Хоч і з низькою явкою, не для усіх зрозумілими бюлетенями та шалено складними умовами роботи для тих, хто забезпечував проведення місцевих-2015.
Загалом вибори у районі пройшли без пригод. Дільниці відкрилися вчасно, комісії працювали відносно злагоджено та згідно із законом. Ті, хто спостерігав за виборчим процесом, а на Здолбунівщині працювали і міжнародні спостерігачі, систематичних порушень теж не фіксували. Утім, без курйозів не обійшлося. До прикладу, на дільниці у Здовбиці жінка проголосувала двічі, написавши заяву про бажання здійснити волевиявлення вдома та встигнувши одразу після того відвідати дільницю. Відчувалося й те, що нова виборча система дивує, а часом і ошелешує громадян. Дуже часто виборці затримувалися поблизу кабінок для голосування і довгий час намагалися зрозуміти - що ж воно таке написано у бюлетені і під яким саме номером тут «їхній» кандидат. Тому той факт, що літнім людям подекуди «допомагали» зрозуміти, як і за кого потрібно голосувати, саме так і пояснювали - мовляв, а як старенькі можуть у цьому всьому розібратися?


Нова виборча система змусила довше вивчати бюлетені не тільки літніх людей. Дехто лише на дільниці виявив, що голосуємо цього разу ми насамперед за партії, а не за конкретних кандидатів. Врешті, про те, чи виправдало сподівання нове законодавство про вибори, експерти говоритимуть ще дуже багато. Однак чимало виборців обурюються вже зараз: як це так - «мій» кандидат на окрузі переміг, а до ради не пройшов?
Тим часом, за попередніми підрахунками, до Здолбунівської районної ради проходять по 7 депутатів від «БПП «Солідарність», ВО «Батьківщина» та Аграрної партії України, по 4 обранці від Радикальної Партії Олега Ляшка та «Самопомочі», 3 депутати від ВО «Свобода» та 2 - від «УКРОП». А на посаді міського голови Здолбунова і далі працюватиме Ігор Ольшевський.
Поки що ж можна констатувати: ці вибори вкотре підтвердили, що забезпечувати їх проведення повинні люди, які, принаймні, щось тямлять у виборчому законодавстві та мають відповідний досвід. Цього разу чимало дільничних виборчих комісій спрацювали, м’яко кажучи, не зовсім якісно. Тому представників окремих з них під час прийому протоколів районна виборча комісія завертала навіть по кілька разів, оскільки протоколи потребували уточнення. Натомість члени ДВК емоційно казали про те, що працюють вони «у цьому пеклі» востаннє.
- Вибори цього разу були справді нелегкими, - розповідає голова Здолбунівської районної виборчої комісії Тетяна Рожко. - Звісно, по-людськи можна зрозуміти тих, кому доводилося працювати по півтори доби без сну і у постійному напруженні. Проте цього разу саме через низький рівень професійності керівного складу та членів ДВК процес прийому протоколів дуже затягнувся. Тому хотілося б побажати всім, хто забезпечуватиме волевиявлення громадян у майбутньому, ретельно готуватися до цього, вивчати законодавство і відповідально ставитися до своїх обов’язків. Поки що ж можна констатувати, що на Здолбунівщині вибори відбулися, і згодом ми оприлюднимо усі результати.
Ще одна прикмета місцевих-2015 - низька явка виборців на дільниці. Якщо на позачергові парламентські вибори у 2014-му прийшло 63 % виборців нашого округу, за нового президента у тому ж 2014 році голосувало понад 65 % жителів району, які мають право голосу, то нині показник явки становив близько 49 %. Тож виходить, що половина наших земляків взагалі не визначали того, кому вони готові довірити представництво у радах. Між тим, саме на місцевих виборах надважливим є кожен голос. Та процес обрання нової місцевої влади завершено, і тепер залишилося отримати офіційні результати і вкотре констатувати: маємо те, що маємо. Виправляти усі помилки можна буде раніше, аніж за 5 років. Бо, зважаючи на процес децентралізації, наступні місцеві вибори відбудуться вже у 2017 році. Так що у нових обранців є не так вже й багато часу, аби довести, що хоч цього разу у виборі ми не помилилися.
Марина СТЕПАНЮК.


Найбільша явка на місцевих виборах відмічена у Демидівському районі – 65,11 %. Найменша – в обласному центрі - 43,66 %. Усього на Рівненщині на виборчі дільниці прийшли більше 437 тисяч виборців (50,8 %). Тим часом Рівненщина – одна з областей із найвищою явкою виборців. В області за перебігом виборів слідкували 30 іноземних офіційних спостерігачів  з 13 країн світу.

Comments are now closed for this entry