йшлося на черговому засіданні колегії Здолбунівської РДА

Під час обговорення питань «на поверхні» періодично виникав основний меседж: борги, тарифи та «дірки» у фінансуванні. До того ж поволі наближається опалювальний період, готуватися до якого традиційно розпочинають у теп­лу пору року.

Освіта важлива для всіх
Які складнощі не підкидало б життя, треба пам’ятати про тих, кому важко здійснювати навіть елементарні речі. Дітям з особливостями психофізичного розвитку дуже важливо забезпечити рівний доступ до якісної та повноцінної освіти. Про створення сприятливих умов для життєдіяльності та навчання таких дітей розповіла в. о. начальника районного відділу освіти Зоя Вітень. За її словами, нині у районі налічується 1535 дітей з особ­ливостями психофізичного розвитку. На обліку перебуває 236 дітей-інвалідів. У загальноосвітніх закладах навчається 98 таких школярів, 36 з них здобувають освіту за індивідуальною формою навчання. Загалом у районі функціонує 6 класів інтенсивної педагогічної корекції. Також у дошкільному закладі «Усмішка» запроваджене інклюзивне навчання для ранньої реабілітації дітей з особливими потребами. Педагоги переконані, що дуже важливо створити умови для того, аби дітки з особливими освітніми потребами вчилися самостійності, мобільності, впевненості. У якості проблемних моментів Зоя Вітень відмітила відсутність необхідних підручників та застарілість тих посібників, за якими навчаються діти з особливостями психофізичного розвитку. Проте загалом таким діткам вдається здобути освіту, а декому з них - навіть вступити до вишів.

«Комунальні сани» готують влітку
Підготовка до нового опалювального сезону у районі розпочалася одразу після закінчення попереднього, розповіла в. о. начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Здолбунівської РДА Марія Лук’янчук. Натомість заборгованість за «комуналку» залишається суттєвою. До прикладу, станом на 1 травня борг за послуги теплопостачання становив 3,812 млн. грн., з яких населення винне постачальникам теп­ла 3,174 млн. грн. Заборгували споживачі й за інші послуги, зокрема за обслуговування будинків та прибудинкових територій. Для тих, хто категорично не бажає платити за ці послуги, існує альтернатива: одним з варіантів належного утримання житлового фонду є створення ОСББ. Зараз у районі функціонує 31 об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Проте чиновники кажуть, що проблемою у процесі створення таких об’єднань є необхідність капітального ремонту житлового фонду, який мав би проводитись за участю попереднього власника.
«Стукаємо всюди, де можуть відкрити», - так прокоментував підготовку до опалювального сезону голова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук. Зокрема заплановано 13 об’єктів закладів освіти перевести на тверде паливо, а у деяких бюджетних закладах встановити лічильники, щоб максимально скоротити витрати на енергоносії.
Утім, відповідей, як звести кінці з кінцями після отримання квитанцій за новими тарифами за «комуналку», під час колегії, звісно, не прозвучало. «Усі кажуть, що тарифи високі, але ніхто не бере на себе відповідальності за їх встановлення», - зазначив депутат Верховної Ради Олександр Дехтярчук. І одразу звернув увагу присутніх на те, що варто було б прискіпливіше поставитись до формування тарифів теп­лопостачальних підприємств на місцях. Мовляв, тільки 60-70 % встановлених тарифів - це вартість енергоносіїв, іншу суттєву їх частину складають адміністративні витрати. Щоправда, нардеп, зазначив, що місцеві комунальні підприємства він на увазі не має, однак численні перевірки засвідчили у багатьох регіонах саме таку ситуацію. Як вихід, запропонував організовувати круглі столи та громадські слухання й прозоро формувати ці тарифи. Що ж до системи субсидій, то, на думку депутата, проблеми з наддорогими енергоносіями вона повністю не вирішує. До того ж процес призначення субсидій є далеко не настільки динамічним, як це обіцяли в агітках, стверджують працівники управління соціального захисту населення місцевої РДА, адже там досі відсутнє навіть необхідне для цієї справи програмне забезпечення.
Далеким від ідеалу є й втілення у життя програми відшкодування частини суми кредиту для придбання твердопаливних котлів через державні банки, яка теоретично діє у нашій країні. Олександр Дехтярчук зазначив, що сам телефонував до кількох керівників відділень Ощадбанку, і ті підтвердили, що програма є, люди звертаються, але жодної копійки до банку на відшкодування цих коштів так і не надійшло. Та це не означає, що про енергозбереження не потрібно дбати усім і кожному. «Ілюзій мати не потрібно - енергоносії будуть дорогими», - резюмував народний депутат.

Субвенція і преференції
Під час обговорення питання щодо медичного забезпечення ветеранів війни вкотре постала проблема незадовільного фінансування Здолбунівського районного центру первинної медичної допомоги. За словами його керівника Олега Сумка, до кінця року на фінансування діяльності закладу не вистачає понад 1,5 млн. гривень. Працівники ж обурені тим, що коштів бракує на виплату їм зарплатні. Щоправда станом на 29 травня медики вже отримали аванс за травень, тому про заборгованість поки що не йдеться. Позиція ж Олега Сумка незмінна: причина негараздів - несправедливий розподіл медичної субвенції між РЦПМД і ЦРЛ. Того ж дня працівники центру первинної медичної допомоги особисто розповіли про свої негаразди керівництву району, та їх запевнили, що зарплатня надходитиме вчасно.

Задля безпечного відпочинку
З літнім потеплінням у районі розпочався сезон купання. На території Здолбунова обладнано три «офіційні» місця масового відпочинку - на озерах по вулицях Старомильській, Заводській та Шевченка. Усього ж у районі 40 водойм, тому й стихійних місць відпочинку вистачає. Як наслідок, є ризик для любителів далеких запливів та нетверезого купання. На щастя, поки що цьогоріч трагічних випадків на воді на Здолбунівщині не зафіксовано. Однак щороку відпочивальників попереджають про одне і те ж: купання «під мухою» небезпечне для життя. Тож кожен повинен самостійно дбати про власну безпеку. І не лише під час відпочинку.
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry