Поки чиновники врегульовують «технічні» питання,
сміттєзвалище поблизу Здовбиці й далі тліє

Місцеве сміттєзвалище, розташоване поруч зі Здовбицею, неприємно вражає вже навіть обласних чиновників. Нещодавно голова обласної ради Михайло Кириллов дорогою до Глинська мав змогу побачити сумновідоме сміттєзвалище у всій красі. Його стан настільки вразив керівника, що він не стримував емоцій, зазначивши: «Я такого ще не бачив».
Та поки обласні посадовці дивуються безладу, здовбичани й жителі околиць Здолбунова вже багато років дихають ядучим димом від тління сміття, адже цей сморід відчутний у радіусі багатьох кілометрів. Проб­лема занедбаності могильника старих речей та побутових відходів з настанням теплого сезону знову набула розголосу. На останній сесії Здолбунівської райради місцеві активісти вкотре порушили це болюче питання.
- Ви прийдіть увечері у Здовбицю і відчуйте, чим ми дихаємо, - поскаржився депутатам здовбичанин Валерій Боярчук. - П’ять тисяч людей є заручниками цього тихого вбивці. Діти кашляють, а лікарі не можуть встановити діагноз…


Злощасне сміттєзвалище існує ще з 1996 року, воно розташоване на території Здовбицької сільради, за межами населеного пункту. Звозять туди сміття зі Здолбунова та значної частини району. Площа сміттєзвалища нині сягає більше 10 га, при тому, що здовбичанам для вивезення відходів цілком вистачило б вдесятеро меншої площі.
Найгірше, що у теплу пору року сміття регулярно горить або тліє. Та досі жодних спроб вирішити цю проблему з боку районної влади зроблено не було, нарікають мешканці прилеглих територій.
Натомість голова Здолбунівської райдержадміністрації Сергій Кондрачук розповів, що сміттєзвалищем уже повинна розпоряджатися міська рада. За інформацією управління Держземагентства у Здолбунівському районі, розпорядженням голови РДА від 18 листопада 2013 року приватному підприємству «Рінеелітзем» надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування комунальному підприємству «Здолбунівське» Здолбунівської міськради. На сьогодні всі недоліки, виявлені у проекті, вже усунуто. Тобто, як тільки КП «Здолбунівське» нареш­ті отримає ці документи, міська рада
почне не лише господарювати на переданій їй території, а й сплачувати за її користування.
- Цілком логічно, що Здовбиця повинна отримувати грошову компенсацію за близьке розташування цього сміттєзвалища, - зазначає Сергій Кондрачук. - Приміром, для сіл району, які входять до 30-кілометрової зони спостереження Хмельницької АЕС, передбачені так звані кошти компенсації. Мешканці прилеглої до сміттєзвалища території також мають отримувати компенсацію, адже воно створює відчутні незручності для людей. Разом з тим, навіть коли ці кошти і сплачуватимуть, ніхто не відмінить необхідності використовувати це сміттєзвалище відповідно до затверджених санітарних норм та правил. А з цим є проблеми. Пригадую, як у минулі роки здовбичани навіть хотіли перекривати дорогу, щоб зупинити вивіз нового сміття, яке скидали поверх того, що вже тліє.
За умови, що документально передача згаданої ділянки в користування КП «Здолбунівське» нарешті відбудеться, сільський бюджет Здовбиці поповнюватиметься додатковими коштами, стверджує очільник цієї територіальної громади Юрій Боярчук. Йдеться про земельний податок (1 % від нормативної грошової оцінки, що становить близько 50 тисяч грн.), а також про екологічний податок (близько 200 тис. грн.). У селі ці кош­ти планують витратити на нагальні справи за цільовим призначенням. До прикладу, у Здовбиці є потреба вирішити проблему стихійних сміттєзвалищ та ін.
Тим часом уже на наступному сесійному засіданні Здолбунівської райради депутати заслухають інформацію щодо ситуації зі сміттєзвалищем. Є надія, що до того часу усі «технічні» питання врегулюють. «Будемо платити і наводити порядок», - так прокоментував ситуацію міський голова Здолбунова Ігор Ольшевський під час минулотижневої сесії.
Та, окрім «компенсаційних» питань, по­т­рібно вирішувати і проблему правильної експлуатації смітника. Адже жителі Здовбиці та околиць Здолбунова, які вже не раз порушували цю проблему, налаштовані рішуче, готові навіть до акцій протесту, якщо цього літа повітря навколо сміттєзвалища нарешті не стане чистішим.
Ірина САМЧУК.

Comments are now closed for this entry