Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» члени сімей військовослужбовців, які загинули внаслідок контузії, поранення чи каліцтва, отриманого в зоні антитерористичної операції, мають право на ряд соціальних пільг. Так само, як і самі військовослужбовці. Зокрема, це стосується безкоштовного проїзду усіма видами громадського транспорту (ч. 7 ст. 12 ЗУ). Але неприємні ситуації, коли водії маршруток відмовляють учасникам АТО та матерям загиблих у їх законному праві, виникають нерідко. Трапляється таке і в нашому районі.
Так, нещодавно прик­рий випадок стався з мамою Тараса Якимчука з Мізоча. Жінка їхала у Глинськ на похорон ще одного загиблого українського бійця і вирішила скористатися своїм правом на пільговий безкоштовний проїзд. Та водій відмовився перевозити жінку без­оплатно. Таке ставлення, звісно, дуже засмутило маму героя, тому вона навіть мала намір написати скаргу до правоохоронних органів. Щоправда згодом жінці зателефонував перевізник, який обслуговує цей маршрут, і вибачився за негідну поведінку водія. Тому вона вирішила не скаржитися до міліції.
Та згодом схожа історія трапилася вже й з матір’ю ще одного нашого загиблого земляка - Василя Жука. Їй також відмовили у праві на безкоштовний проїзд.
Звісно, безоплатний проїзд у транспорті чи будь-які інші пільги ніколи не зможуть розрадити згорьованих матерів, бо не повернуть їх синів до життя. Проте виконання закону та забезпечення усіх передбачених ним пільг, принаймні, засвідчить повагу до загиблих вояків та їх рідних.
Утім вже найближчим часом перелік категорій громадян, які можуть користуватися правом на безоплатний проїзд у транспорті, відчутно скоротять.
Ірина САМЧУК.

Коментар з приводу 
Леонід ВЛАСЮК, перший заступник голови Здолбунівської РДА:
- Законодавством України передбачено низку пільг для учасників бойових дій та осіб, прирівняних до них, зокрема і для членів сімей загиблих учасників АТО. Основним законом, яким встановлено пільги для учасників бойових дій, є Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Згідно з п. 7 ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для членів сімей загиблого (померлого) ветерана війни передбачено безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування у сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних, незалежно від відстані та місця проживання. У разі порушення права на пільговий проїзд членам сімей загиблих учасників АТО рекомендуємо звертатися до органів державної виконавчої влади району та області.
Проте потрібно зазначити, що з 1 червня 2015 року, згідно із Законом України від 28.12.2014 р. N 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», право користування пільговим проїздом на­да­ватиметься лише наступним категоріям осіб: інвалідам I та II групи, дітям-інвалідам, дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського пік­лування, учням з малозабезпечених сімей та особам, які їх супроводжують, які супроводжують інваліда І групи, учасникам бойових дій.

Comments are now closed for this entry