На фото зліва направо: агроном ПСП «Хлібороб» Вадим КАРПЮК, начальник управління
агропромислового розвитку Здолбунівської РДА Леонід ДМИТРУК та механізатор ПСП «Хлібороб»
Михайло ЖДАНЮК.

Собівартість тонни пшениці з майбутнього врожаю не беруться прогнозувати навіть найдосвідченіші хлібороби

Наскільки б скрутними не були часи, як стрімко не зростали б щодня ціни, а приказка про те, що весняний день рік годує, залишається актуальною завжди. Нинішня стрімка весна спонукала хліборобів розпочати посівну раніше, ніж зазвичай. Тож зараз на полях району працюють у повну силу. У деяких господарствах трудяться від ранку до пізнього вечора, а дехто веде посівну взагалі цілодобово.

Управляючий відділком ПСП ПП «Здолбунівське»
Микола ВЕРБИЦЬКИЙ демонструє запаси мінеральних добрив.


- Весна справді дуже рання, тому кожен свідомий керівник господарства намагається засіяти поля якнайшвидше, доки грунт ще достатньо вологий, - розповідає начальник управління агропромислового розвитку Здолбунівської РДА Леонід Дмитрук. – Зима була практично безсніжною, тож приступили до посіву ранніх зернових завчасно. Нині у районі вже засіяно 400 гектарів ранніми зерновими, в основному ярим ячменем. Усього ж цією культурою планується засіяти 2000 га. Кукурудза ростиме на 6000 га, ще 3000 гектарів займуть посіви сої. До речі, в цьому році площі посіву сої збільшено на 1000 га у порівнянні з минулорічними. У господарствах зараз підживлюють озимі культури аміачною та вапняковою селітрою – станом на початок тижня ці роботи було виконано уже на 80 % площ. Загалом у господарствах Здолбунівщини озиму пшеницю засіяно на 4200 га, на 500 га росте озимий ячмінь, ще 2300 га зай­має озимий ріпак. Зважаючи на м’яку зиму, ці посіви мають дуже добрий стан.


Коли проходиш повз щой­но переоране та засіяне поле, з’являється надія на те, що все у нас буде гаразд. Хлібороби - вони такі: скаржаться рідко і намагаються якнайшвидше впоратися з весняними справами. От і на землях ПСП «Хлібороб» цього тижня сіють ярий ячмінь, одночасно підживлюючи його мінеральними добривами. Проте, сподіваючись на добрий врожай, аграрії не приховують, що впевненості у майбутньому їм зараз дуже не вистачає. Нинішня цінова політика призвела до суттєвого збільшення затрат на найнеобхідніше. Скажімо, аміачна селітра, яка торік кош­тувала близько 2,5 тисяч гривень за тонну, нині обходиться у 12000 гривень. Двадцять п’ять гривень за літр дизпалива також оптимізму не додають. А за кілька тижнів хлібороби розпоч­нуть наступний етап роботи - обробку посівів засобами захисту, які також здорожчали у рази.
- Важко до цих цін адаптуватися, - підтверджує агроном ПСП «Хлібороб» Вадим Карпюк, – адже вартість добрив, засобів захисту «прив’язана» до долара. Та на сьогодні маємо необхідні запаси добрив, тому підживлення здійснюватиметься за планом. Пшеницю підживили, на черзі - друге внесення добрив. Сіємо цілодобово, вже завершуємо посів ячменю, благо - погода дає змогу. А як закінчимо, то готуватимемося до внесення гербіцидів. Сою та кукурудзу будемо сіяти, коли грунт прогріється, бо ці культури - теплолюбні.
Ячменем у цьому ПСП уже засіяно 225 га, ще на 17 гектарах незабаром з’яв­ляться сходи вівса. Сою заплановано висіяти на 330 га, кукурудзу - на 200 га. Але от чи вдасться аграріям цього року отримати бажаний прибуток від вирощеного врожаю? Точно спрогнозувати ціни на зерно урожаю-2015 не береться й досвідчений аграрій, керівник ПСП «Хлібороб» Петро Мосійчук:
- Якщо ціни зупиняться на тому рівні, яким він є зараз, то тонна пшениці коштуватиме мінімум 7000 гривень, тоді як минулого року у липні-серпні ціна тонни зерна складала 2300 гривень. Відповідно, виходить, що буханець хліба має коштувати більше 20 гривень. Але в будь-якому разі, земля не пустуватиме - сіяли й сіятимемо.
Незважаючи на загальні труднощі, активно триває посівна і в ПСП ПП «Здолбунівське». Тут навесні заплановано засіяти 200 га пшениці, 207 га кукурудзи на зерно і 110 га сої.
- У державі нашій йде вій­на, зрозуміло, що важко усім, - каже управляючий відділком ПСП ПП «Здолбунівське» Микола Вербицький. - Але ми - хлібороби, і за будь-яких обставин наше діло - сіяти, орати. Вистачає добрив, дизпалива, відремонтовано техніку. Придбали 300 тонн селітри, 60 тонн карбаміду, 100 тонн сульфату амонію, тож озимину підживимо повноцінно. Посівна йде за планом, внесення доб­рив - також. Підживлюватимемо посіви у три етапи. Зараз сіємо ярий ячмінь і пшеницю. Що ж до ціни на хліб, то не думаю, що він кош­туватиме 27 гривень, як нещодавно казали експерти агарної сфери. Але все залежить від того, що буде у майбутньому.
У жодному разі українці без хліба не залишаться - в цьому впевнені всі трудівники сільськогосподарської сфери. А от вартість його буде зумовлена не тільки невтомністю хліборобів, які мають надію і на добрий врожай, і на мудрість та професійність державних керманичів.
Марина СТЕПАНЮК.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry