Журналісти зустрілися з новопризначеним головою Рівненської обласної державної адміністрації Віталієм Чугунніковим та поспілкувалися про головні проблеми і першочергові завдання розвитку Рівненщини.

 

- Пане Віталію, як Вам перші тижні на новому місці, Ви були народним депутатом, тепер - у виконавчій владі. Де важче?
- Порівняно з тим, які навантаження є сьогодні у голови ОДА, Верховна Рада, одразу перепрошую своїх колишніх та теперішніх колег, це - «курорт». Система відповідальності зруйнована. Ми ж в перехідний період зараз живемо. На часі децент­ралізація влади. Тобто руйнуються система прийняття рішень і система відповідальності за їх прийняття. Це дуже складний період. Ми віддаємо делеговані повноваження. І це правильно. Але відповідальність залишається на нас. Я сьогодні працюю над тим, щоб відповідальність була спільною: обласна рада - місцева рада - голова РДА - голова ОДА. Всі повинні працювати на одне зрозуміле завдання - Рівненщина для рівнян. Рівненщина - процвітаючий край.
- Після Вашого призначення багатьох цікавило, за яким принципом визначатиметеся з кандидатурами на посади голів райдержадмі­ніс­трацій.
- Принцип цей прописаний у чинному законодавстві і Конституції. Щодо призначень голів РДА – дуже простий: людина, перш за все, повинна бути готовою взяти на себе відповідальність за розвиток ввіреної території. У кандидата має бути розуміння того, що таке економіка району, як її розвивати, які підприємства там працюють, які ні, а також, як він має залучати інвесторів. Від цього залежить, як він буде справлятися з соціальними навантаженнями, які є та які делегуються на місцеві ради. Зі мною дуже складно працювати, я всім про це кажу. Тому що вмію ставити зав­дання та контролювати їх виконання. Так само розумію, що кожній громаді потрібно, щоб її очільник був людиною порядною. Якщо у громади є зауваження до кандидата у вигляді протоколу про корупцію, або у вигляді кримінального провадження з вироком суду, то така людина ніколи керівником району працювати не буде.


Наразі ставлю собі зав­дання визначитись, кого рекомендувати на ці посади. Шукаю команду людей, яка дійсно зможе працювати. І найголовніше: посада нікому не належить. Не вмієш працювати, не справляєшся - до побачення. Знайдемо людину, яка працюватиме. Сьогодні ми маємо підготувати область, як мінімум, до економічної децентралізації. Ми повинні розуміти, що з першого січня живемо за ті кош­ти, які заробили самі. Тож на сьогодні питання номер один – як забезпечити наповнення бюджетів, як місцевого, так і державного.
- Двадцять першого січня було прийнято обласний бюджет, який вважають непростим, а головною проблемою є його дефіцит. Ви вже оголосили про свої економічні ініціативи щодо його наповнення.
- Так, бюджет є непрос­тим, але ми максимально якісно його відпрацювали з депутатськими фракціями та групами, попрацювали в комісіях та департаменті фінансів. І на сьогодні, наскільки це було можливо, ми його підготували професійно та якісно. Як голова ОДА, першочерговим завданням бачу навчити територіальні громади заробляти кошти. Щоб не тільки ефективно використовували те, що мають, а й нарешті почали заробляти кошти самостійно.
Ми живемо за рахунок податків та зборів. А хто платить податки та збори? Бізнес. Тому сьогодні, я вже про це неодноразово казав, оголосив Рівненську область територією без корупції. Інвесторів же, які приходитимуть на Рівненщину, влада всіляко підтримуватиме. Нікому «данину» заносити не треба буде. Власне людину, яка готова сьогодні вкласти свої кошти в розвиток області, треба зустрічати з квітами.
- На районному рівні є чимало проблем, задля вирішення яких люди там щось комусь носять, як бути із цим?
- Сьогодні першочергове завдання, яке поставив Президент, і я буду виконувати це завдання до останнього, - це боротьба з корупцією. Спочатку ми наводимо лад в ОДА, незабаром зробимо це і в районах. Інформацію збираємо щодня. Іншого шляху, як відповідальність чиновника перед законом, немає. Цей дамоклів меч над ним має постійно висіти, посадовець має усвідомлювати: вкрав - кримінальне провадження, доведення вини, вирок суду, ну і далі - сумна історія.
- Пане Віталію, Ви також оголосили, що хочете, аби чотири заводи на Рівненщині запрацювали. Розкажіть детальніше про ці ініціативи і те, як саме намагатиметеся їх втілити.
- Добре було б, аби запрацювали не тільки 4, але і 100 чи 200 заводів. А тому треба над цим працювати. Тепер стосовно заводів, які вже існують. Щодо радіозаводу, то є питання стосовно непрозорої приватизації, нехай цим займається прокуратура.
Я зустрівся з директором ТОВ “Санком-Рівне” Святославом Євтушенком, він виклав своє бачення щодо роботи сміттєпереробного заводу. Також зустрівся з Геннадієм Зубком, Віце-прем’єром та керівником Мінрегіону, обговорив з ним це питання, і він погодився, що воно нагально потребує вирішення. Думаю, сміттєпереробний завод запрацює вже найближчим часом.
Також є проблемне підприємство в Квасилові - «Морган-Феніче». Спілкувався з його власницею. Вона розповіла про проблеми з відшкодуванням ПДВ. Вирішення цього питання взяв під особистий конт­роль.
Загалом це стосується усієї держави, це був корупційний податок відшкодування. Має бути домовленість між владою і бізнесом. Влада сприяє бізнесу, разом з тим, представники бізнесу теж повинні нести відповідальність, сплачувати податки та збори в повному обсязі. Тому що за них живе пенсіонер, вчитель, лікар, міліціонер, той же воїн-герой АТО. Є така домовленість: ми допомагаємо вам, бо це нам важливо. У свою чергу, ми гарантуємо громаді: ці кошти використовуватимуться ефективно. Я не кажу про розкрадання, бо це вже не питання, за це - одразу тюрма. Питання в тому, чи навчимося ефективно керувати податками, які бізнесовці вносять в казну. Оце найголовніше.
- Пане Віталію, дуже важливим для Рівненщини є питання впорядкування видобутку бурштину. Як Ви бачите шлях вирішення цієї проблеми?
- Це питання потрібно врегулювати, і на місцевому рівні зокрема. Можливо, певні ділянки будуть відводитися, аби місцеве населення здійснювало видобуток бурштину. Але процес цей треба контролювати - аби проводилася рекультивація земель, здійснювались відрахування у місцеві бюджети. Ставлю завдання перед керівниками районів, аби вони продумали і виклали своє бачення того, яким чином можемо забезпечити узаконений видобуток бурштину місцевим населенням. Це складне питання, і потребує узгодження на рівні держави. Потрібні відповідні рішення Верховної Ради, Мінекології, Мінпромполітики.
Питання щодо видобутку на Рівненщині бурштину постійно тримаю на контролі. Бо маємо довирішити його до початку весни. Як піде «велика вода», то не стримаємо вже нікого.

Comments are now closed for this entry