Уже п’ятий рік поспіль 7 липня в Україні відзначається День працівника природно-заповідної справи - свято, метою якого є привернення уваги громадськості до благородної справи збереження та відновлення біологічного й ландшафтного різноманіття, розвитку територій і об’єктів природно-заповідного фонду країни. Що ж собою являє природно-заповідний фонд? Це - природні комплекси та об’єкти, які мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну та іншу цінність. Їх виокремлюють з метою збереження природного середовища, генофонду тваринного і рослинного світу та підтримання загального екологічного балансу.
На сьогодні природно-заповідний фонд України налічує понад 8 тисяч територій та об’єктів загальною площею майже 4 мільйони гектарів, що становить
6,08 % від території країни, зокрема, 19 природних і 4 біосферних заповідники, 48 національних природних парків, 77 регіональних ландшафтних парків, більше 7,2 тисячі заказників, пам’яток природи й заповідних урочищ та понад 650 штучно створених об’єктів - ботанічних садів, зоо­парків, дендропарків, парків-пам’яток садово-паркового мистецтва. Варто зазначити, що відсоток охоронюваних територій в Європі є значно вищим - в середньому 15 %, тому збільшення площі заповідних об’єктів є одним із ключових моментів інтеграції України у європейський рівень життя.
Рівненщина за часткою природно-заповідних об’єктів серед областей України посідає шосте місце - мережа природно-заповідного фонду області сьогодні налічує 310 об’єктів загальною площею 181,5 тис. га, що складає 9,05 % від загальної площі регіону. Найбільшим природно-заповідним об’єктом краю, що займає 42,3 тисячі гектарів, є Рівненський природний заповідник, в якому охороняються типові природні комплекси Українського Полісся.


На території Здолбунівського району налічується 32 об’єкти природно-заповідного фонду загальною площею 2,5 тис. га (3,8 % від загальної площі району). Цей показник значно менший від середнього по Рівненській області відсотка заповідності. Мережа заповідних об’єктів району включає перший та єдиний на Рівненщині Національний природний парк - «Дермансько-Острозький». Створений він в 2009 році на території Острозького та Здолбунівського районів і об’єднує найбільш збережені ландшафти Малого Полісся та південної Рівненщини. Парк площею 5448,3 га розташований у заплаві річки Збитинка, що протікає між мальовничими пагорбами Мізоцького кряжу та Кременецькими горами. Завдяки своєму географічному положенню та своєрідній історії формування ландшафтів територія Нацпарку опинилась на перетині кордонів різних фізико-географічних областей. Вона є перехідною зоною, в якій вузька смуга поліських ландшафтів оточена краєвидами, характерними для лісостепової зони в межах Волинської та Подільської височин. Територія парку є місцем, де зберігаються типові та унікальні ландшафти, рідкісні рослини і тварини, серед яких 89 видів занесено до Червоної книги України. Таким чином, Нацпарк «Дермансько-Острозький» є осередком збереження біорізноманіття, який, окрім того, виконує функції центру екологічної освіти та туризму регіону.
Отже, забезпечення створення та функціонування територій і об’єктів природно-заповідного фонду України є необхідною умовою екологічного балансу її території, а також показником розвиненого суспільства, що дбає не лише про власне збагачення, а й про збереження довкілля.
Сергій ПОХВАЛЮК,
провідний фахівець з екологічної освіти НПП «Дермансько-Острозький».

Comments are now closed for this entry