“Ми здобуваємо собі друзів,
ми робимо собі ворогів,
але сусідів отримуємо від Бога”
Гілберт Кіт Честертон.

 

Відсутність знань про сусідів може створювати непорозуміння, недовіру. Tільки особисті контакти дають змогу уникнути відчуження. Зустрічі, пізнання культури, обмін звичаями сприяють взаєморозумінню, взаємним симпатіям, пошані, приязні.
Одним з найкращих сусідів за кордоном для загальноосвітньої Здолбунівської школи числом 5 є учнівсько-вчительський колектив шкіл технічних і загальноосвітніх у м. Прушкові Мазовецького воєводства Республіки Польща.
Ідея міжнародної шкільної співпраці народилася з бажання нашої молоді пізнавати інші країни. Тому коли відгукнулися поляки, що прагнули ближче пізнати Україну і наш навчальний заклад зокрема, ми прийняли запрошення до спілкування.

 


Восени 2010 року ми вперше зустрічали польську делегацію в Здолбунові. А у квітні цього року відбулася вже шоста зустріч друзів.
Під час попередніх виїздів до Прушкова учні нашої школи побачили невелику частину Мазовця та столицю Польщі – Варшаву. Діти мали можливість відвідати Королівський замок та Національний музей, Головний Адміністративний суд та польський Сейм, Варшавський університет та батьківський дім Фредеріка Шопена, що у Желязовій Волі. Разом з новими знайомими ми гуляли вулицями Старого варшавського міста, ходили поплавати у басейн, пізнавали історію Прушкова – дуже подібну до історії Здолбунова. Щоразу поляки приймали нас у своїх оселях з радістю і відкритими серцями. Ми жили у польських родинах.


Остання зустріч стала своєрідним підсумком двостронньої трирічної співпраці. Наша школа разом з польськими учнями підготувала культурно-історичні варштати (слухання) під назвою “Бути сусідами”. Ми вели мову про нелегкі польсько-українські відносини протягом тисячолітньої історії двох народів і їх наслідки у нашому сьогоденні; про звичаї та літературу, які нас об’єднують, і про те, що відрізняє чи розділяє.
Учні доклали багато зусиль для підготовки та проведення цієї зустрічі: шукали та аналізували матеріали до презентацій, вчили напам’ять тексти та вірші, разом з батьками і вчителями виготовляли великодні прикраси. Варто відзначити, що з особливим інтересом та надією готувались до шостої зустрічі діти як українські, так і польські.
Зважаючи на прохання польської сторони про участь у проекті європейської інтеграції, історично-культурні слухання мали довести комісії Євросоюзу важливість подальшого розвитку наших добросусідських відносин через призму спільної історії, літератури та родинних зв’язків. Тому наша школа готувалась серйозно. Ми отримали запрошення у гості від польської сторони на період з 7 по 11 квітня 2013 року. В рамках перебування нашої делегації у складі 20 чоловік було сформовано програму перебування на території Польщі. Найважливішим став перший день - 8 квітня, коли і відбулась конференція про польсько-українські відносини, що зближують два сусідні народи.
Участь у цьому заході взяли начальник відділу освіти Здолбунівської РДА В. Бондарчук, заступник завідувача райметодкабінету О. Галик, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри української мови та культури Національного авіаційного Київського університету О. Приходько, директор Здолбунівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 5 Ж. Рудик, голова Рівненської обласної організації “Культурно-просвітницький центр ім. Тадеуша Чацького” О. Радіца, директор шкіл технічних і загальноосвітніх у Прушкові Ванда Курек, керівник Товариства ветеранів польських прикордонних формацій Вольдемар Бохенські, учні Здолбунівської ЗОШ І-ІІІ ст.
№ 5 та технічних і загальноосвітніх шкіл у Прушкові.
У ході конференції було репрезентовано культурно-історичний досвід співпраці української та польської сторін, а саме: польсько-українські відносини упродовж тисячолітньої історії сусідства (презентація та виступ польських учнів); презентація збірника статей “Україна і Польща в боротьбі за незалежність” (учні Здолбунівської ЗОШ № 5), а також презентація вказаного збірника статей для вчителів історії району з ініціативи голови обласної організації “Культурно-просвітницький центр ім. Тадеуша Чацького” О. Радіци та директора ЗОШ № 5 Ж. Рудик за участю влади та представників Консульства Республіки Польща у м. Луцьк; виступ учениці 9 класу Ілони Гущус про історію кохання між бабусею - полькою та дідусем - українцем; українська література, читана в Польщі (польські учні читали вірші Т. Шевченка та Л. Українки); польські письменники на Рівненщині (Станіслав Віткевич та Алексей Семьонов), про яких у цікавій та доступній формі повідали доцент кафедри української мови та культури Національного авіаційного Київського університету О. Приходько та голова обласного товариства “Культурно-просвітницький центр ім. Тадеуша Чацького” О. Радіца.
Завершили конференцію учні нашої школи українськими веснянками та піснеспівами на польській мові (діти раді, що вже другий рік поспіль можуть вивчати польську мову у рідній школі), вони вручили пам’ятний альбом, виготовлений власноруч на уроках трудового навчання, та пасхальне дерево - символ Великодніх свят директору шкіл технічних і загальноосвітніх у м. Прушкові пані Ванді Курек.
Того ж дня після плідної праці всі учасники заходу мали змогу відпочити, відвідавши басейні м. Прушків.
Наступного дня школярі побували в музеї Ярослава Івашкевича та здійснили екскурсію у дім–музей композитора Ф. Шопена у Желязовій Волі. Також наша делегація побувала у Варшавському університеті та науковій бібліотеці, учні могли попрактикуватись у своїх знаннях з технічних наук в науковому центрі Коперника. З гарним настроєм, розчулені до глибини серця, ми покидали гостинну школу у м. Прушкові.
Mаємо надію, що наша співпраця буде довга і взаємовигідна, адже ще так багато залишається невідвіданих цікавих місць, нерозв’язаних питань, непізнаних друзів. Вважаємо, що слово “СУСІДИ” не має насторожувати чи бути пустим звуком. Віримо, що добросусідські відносини – це можливість цікавого, творчого і безпечного майбутнього для України та Польщі.
Жанна РУДИК,
директор Здолбунівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 5.
На фото: під час візиту до Польщі.

Comments are now closed for this entry