4 липня 2012 року було прийнято закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно” № 5037-VI. За винятком окремих положень, він набув чинності 8.08.2012. Цим актом унесено зміни до законів України “Про нотаріат”, “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, “Про Державний земельний кадастр”, “Про виконавче провадження”, “Про страхування”, “Про іпотеку”, а також до декрету KM “Про державне мито”.
Нова система передбачає, що всі речові права як на земельні ділянки, так і на об’єкти, що розташовані на них, відображатимуться в одному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Тепер у законі “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” чітко визначено, що його дія також поширюється на державну реєстрацію прав на об’єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень.


Спрощення процедури реєстрації речових прав, насамперед, полягає у тому, що в розумінні закону “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” нотаріус - це спеціальний суб’єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно. Він здійснює всі функції державного реєстратора, крім ведення реєстраційних справ щодо об’єктів нерухомого майна та видання свідоцтв про право власності на нерухоме майно на новозбудовані, реконструйовані об’єкти нерухомого майна тощо. Державна реєстрація прав власності, реєстрація яких проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва проводиться нотаріусом, яким вчиняється така дія.
Відповідно до внесених змін нотаріус надає інформацію з реєстру у формі витягу з нього. Це відбувається в результаті проведення державної реєстрації прав під час вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва.
Аналіз нововведень дає можливість прогнозувати позитивні зміни щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Жанна Семенюк,
приватний нотаріус.

Comments are now closed for this entry