Невблаганний час поступово віддаляє нас від тих, хто не з чуток знає, що таке Велика Вітчизняна війна. В багатомільйонній Україні залишилося всього 274 тисячі ветеранів, які виконували бойові завдання безпосередньо на фронтах, без страху і докору виконували свій військовий обов’язок. Напевно, немає потреби розповідати про те, наскільки важливі для цих людей увага держави та суспільства. Та чи все робить наша країна для учасників бойових дій?
Проаналізуємо по пунктах.
1. До Дня Перемоги вони отримують одноразову державну допомогу. В 2009 році, коли закінчувався час помаранчевих, її розмір становив всього 340 гривень. Але все змінилося після обрання Президентом України Віктора Януковича. Її одразу підвищили практично вдвічі, до 630 грн. В цьому році підняли знову – до 675 гривень.


2. Виросли основні виплати учасникам бойових дій. Після процедури осучаснення їх середня пенсія становила 1642 грн. До слова, в 2009 році вона становила лише 840 грн. Варто відзначити, що і для членів сімей цієї категорії громадян, а також жертв нацистських переслідувань у два рази збільшена грошова допомога.
3. Іще одне нововведення. З початку цього року держава встановила щомісячну адресну допомогу учасникам бойових дій. Вона призначається тим з них, чия пенсія не досягає 165% прожиткового мінімуму. На це виділено понад півмільярда гривень.
Тенденція підвищення розмірів разової грошової допомоги, пенсій і інших видів виплат, очевидно, буде продовжуватися. Тому, що ця категорія людей потребує постійної опіки з боку держави.
Наше законодавство прирівнює до учасників бойових дій також колишніх підлітків до шістнадцяти років, що пройшли нацистські концтабори і місця примусового утримання. Серед соціальних ініціатив Президента України Віктора Януковича є й такі, що напряму стосуються колишніх в’язнів фашистських гетто – з 1 травня 2012 їм суттєво підвищена пенсія.
Для учасників бойових дій передбачена солідна кількість пільг. Всього близько 22 позицій. Найчастіше вони користуються можливістю безкоштовного проїзду всіма видами пасажирського транспорту і отримання ліків, звільненням від сплати податку на прибуток з усіх отриманих доходів, 75-відсотковою знижкою при оплаті за житло, комунальні послуги і побутове паливо і 50 % - за абонентську плату за телефон.
Для багатьох важливим є безкоштовний проїзд один раз в два роки в обидва боки залізничним, водним, повітряним чи міжміським автомобільним транспортом чи проїзд один раз в рік (туди і назад) вказаними видами транспорту з 50-відсотковою знижкою. Це дозволяє без значних збитків для ветеранського бюджету відвідати рідних чи фронтових друзів, які живуть в інших містах. Передбачена також компенсація вартості санаторно-курортного лікування в тому випадку, коли ветеран не використав свою безкоштовну путівку.
Крім встановлених законом заходів з підтримання гідного рівня життя цих заслужених людей, влада здійснює ряд нововведень. Серед них варто особливо відзначити запровадження практики так званих референтних цін, котра дозволить знизити вартість ліків для людей похилого віку. А також відчутно модернізуються соціальні служби: вони повинні максимально охопити увагою ветеранів війни.
Держава зобов’язана приділяти більше уваги тим, хто вже не може обійтися без сторонньої допомоги, а тому підтримка старшого покоління, і особливо ветеранів війни, є одним з найважливіших напрямків соціальних ініціатив Президента.
Олексій ІВАНЧУК.

Comments are now closed for this entry