ПАТ “Волинь-Цемент” - одне з найпотужніших підприємств Рівненщини, лідер цементної промисловості України за якістю продукції.
У процесі виробництва цементу в його собівартості досить вагомою є частка енергоносіїв. Однак постійне зростання ціни на них ставить під загрозу функціонування підприємства з позитивними економічними результатами. Тому виникла потреба в заміні дорогих енергоресурсів, зокрема природного газу, на дешевші. Першим кроком у цьому напрямку стало переведення основних технологічних ліній по випуску продукту випалу (клінкеру) у 2010 році на повне використання вугілля, у що було інвестовано 60 млн. євро. Це дало можливість знизити собівартість продукції на 20 % та підвищити її конкурентоздатність на ринку. Якщо у 2009 році підприємство споживало 108 млн. кубометрів газу на рік, то нині використовує лише 7,8 млн. кубометрів. У загальному споживанні енергоресурсів вугілля, як основний вид палива, складає 98 %, газ – 2 %.


Наступним етапом у зниженні собівартості цементу має стати використання альтернативних видів палива, зокрема на обертовій печі № 6. З врахуванням передового європейського та світового досвіду, на ПАТ “Волинь-Цемент” розробляється відповідний проект вартістю 2,6 млн. євро. В якості альтернативного палива використовуватимуться відсортовані тверді побутові відходи з сміттєпереробного заводу м. Рівне, будівництво якого завершиться найближчим часом. Крім того, використовувати як паливо можна відпрацьовані нафтопродукти, автошини.
Минулого тижня на ПАТ “Волинь-Цемент” побували голова облдержадміністрації Василь Берташ, голова райдержадміністрації Віталій Шуль, голова районної ради Василь Тимощук. Про перспективи реалізації цього проекту розповів їм та журналістам генеральний директор ПАТ “Волинь-Цемент” Сергій Дудзяний:
- Ми прораховували, що при переході на альтернативне паливо вартість цементу зменшиться. Наскільки, точно сказати важко, ми ще не знаємо, якою буде ціна на це паливо. Теоретично розраховуємо хоча б на 15 %.
Про економічні та екологічні вигоди проекту йшлося й на презентації, яку провів начальник екологічного відділу підприємства Р. М. Науменко. Зокрема, Роман Миколайович зазначив, що ПАТ “Волинь-Цемент” не є піонером у впровадженні такого проекту. Передові європейські підприємства цементної галузі Німеччини, Польщі, Чехії давно і успішно використовують альтернативне паливо в якості замінника основного.
- Перевагою проекту є й те, що його впровадження не загрожує довкіллю, - наголосив керівник профільного відділу. - Перш за все, завдяки максимальній безпечності спалювання, по-друге, в продуктах згорання відсутні такі шкідливі речовини, як діоксини та фурани, що виділяються при спалюванні будь-якого палива. Крім того, завдяки високим температурам не утворюються шлаки. І останній важливий фактор – покращення ситуації з утилізацією твердих побутових відходів не лише в межах області, а й держави, що дозволить поліпшити екологічну ситуацію.
Підвищенню екологічного іміджу на ПАТ “Волинь-Цемент” приділяють особливу увагу. Так, на встановлення обладнання природоохоронного призначення у 2001-2011 рр. було затрачено 66,5 млн. грн. власних коштів, наголосив
Р. М. Науменко. Виконання природоохоронних заходів, за його словами, зменшує втрати сировини, мінімізує виплати за забруднення природного середовища, упереджує штрафні екологічні санкції. Таким чином, за рахунок зекономлених коштів виникає можливість додаткового інвестування сучасних технологічних процесів.
Свої думки щодо проекту на презентації також висловили генеральний директор “Дікергофф” (Україна) Паоло Зелано та радник гендиректора компанії Сергій Царук.
Як сказав під час свого перебування на підприємстві голова ОДА Василь Берташ, перехід на альтернативні види палива в комунальній та бюджетній сферах на Рівненщині триває вже два роки. Впровадження таких проектів на промислових підприємствах, зазначив керівник області, дає можливість працювати внутрішньому ринку (робочі місця, надходження до бюджетів усіх рівнів), а також сприяє енергонезалежності нашої держави від інших країн.
Використання альтернативного палива - це не кінцева мета для ПАТ “Волинь-Цемент”. Головним пріоритетом на шляху його розвитку є перехід з мокрого способу виробництва цементу (його використовують майже всі цементні заводи України) на сухий, який на сьогодні визнаний в світі найефективнішим.
Людмила ВАСЮК.
На фото: під час перебування керівників області й району та журналістів на ПАТ
“Волинь-Цемент”.
Фото автора.

 

Comments are now closed for this entry