На сучасному етапі розвитку медичної науки надання кваліфікованої лікарської допомоги не завжди можливе без використання донорської крові та її компонентів. Це потребує від служби крові збільшення об’ємів заготівлі останньої.
     На превеликий жаль, ситуація із розвитком донорства у нашому районі нині невтішна. Якщо у 1988 р. дали кров 2900 донорів, у 1994 р. – 1400, то за 5 місяців цього року всього 198 чоловік. Останнім часом донорами найчастіше стають родичі та знайомі хворих, які потребують допомоги. Зменшення чисельності дарувальників крові спостерігається по всій Україні. Але ж ніхто не застрахований від хвороб чи скальпеля хірурга…      Люди благородного серця, так справедливо називають донорів. Адже саме завдяки їм, їх готовності допомогти врятовано вже не одне життя. В нашій країні діяльність служби крові закріплена законодавчо – 23 червня 1995 року Верховною Радою України було прийнято Закон України “Про донорство крові та її компонентів”, яким донорам встановлено ряд пільг. Зокрема, донорам, які протягом року безкоштовно здали кров чи її компоненти два і більше раз, допомога з тимчасової непрацездатності виплачується у розмірі 100% їх середньої заробітної плати, незалежно від стажу роботи.
     Донорам, які здали кров 40 і більше раз, або плазму крові 60 і більше раз, Указом Президента присвоюється звання “Почесний донор України” з врученням відповідних нагрудного знака та посвідчення. Володарі цього почесного звання теж мають право на деякі пільги. Наприклад, безоплатне позачергове зубопротезування та відпуск ліків за рецептами із 50% знижкою вартості препаратів (відпуск ліків здійснюється в аптеці № 12 ВАТ “Рівне-Фармація” – поблизу приймального відділення Здолбунівської ЦРЛ). Почесні донори України безоплатно забезпечуються донорською кров’ю та її препаратами, в першу чергу забезпечуються санаторно-курортним лікуванням, а відпустку можуть взяти у будь-який зручний для себе час. Крім того, цій категорії донорів при їх виході на пенсію за віком до пенсії надається надбавка в розмірі 20% від мінімальної пенсії. 
У 2008 році звання “Почесний донор України” було присвоєно трьом чоловікам, які здавали кров у 70-80 роки минулого століття, – Валентину Олексійовичу Тимчуку, Петру Гнатовичу Коломійчуку та Федору Григоровичу Ящуку.
     Європейці не вважають донорство героїзмом. Сподіваюсь, що і для нас донорство залишиться насамперед жестом допомоги тим, хто потрапив у біду.  
     Усіх здорових мешканців району запрошую приєднатись до донорського руху, адже поділившись кров’ю, ви врятуєте комусь життя!
Володимир БОРОДІЙ, 
голова районної організації
Товариства Червоного Хреста України. 


Comments are now closed for this entry