14 жовтня відзначається Всесвітній день стандартів. Для пересічного мешканця мало що відомо про це свято, як і про діяльність ДП «Рівнестандартметрологія». Але без наполегливої, щоденної кропіткої роботи цього підприємства важко уявити сьогодні нормальне життя як усіх без винятку підприємств, так і нас, споживачів їх продукції.
ДП «Рівнестандартметрологія» належить до лідерів галузі і це повністю підтвердила розмова з генеральним директором Анатолієм Івановичем Камінським.

Генеральний директор ДП «Рівнестандартметрологія»
Анатолій Камінський:
«Ми прагнемо твердо стояти на сторожі
національних інтересів України,
реально поліпшити якість життя наших громадян» 

- ДП «Рівнестандартметрологія» є територіальним органом Держспоживстандарту України і виконує функції держави у сфері стандартизації, метрології і сертифікації. На сучасному етапі ДП «Рівнестандартметрологія» - це організація з гнучкою мобільною структурою. Ми маємо висококваліфікований персонал і висуваємо високі вимоги до знань і виробничої готовності. Відповідальність за забезпечення якості несе кожен фахівець підприємства.


До складу ДП «Рівнестандартметрологія» входять метрологічний, сертифікаційний, науково-технічний, випробувальний центри та відділ державного метрологічного нагляду. Кожен із цих структурних підрозділів виконує важливі функції.
Сертифікаційний центр здійснює підтвердження відповідності продукції вимогам стандартів, тобто сертифікує її. Науково- технічний центр надає консультативно-методичну допомогу із розробки маркувальної документації, технічних умов, здійснює їх перевіряння та реєстрацію, а це дуже важливо для підприємців, які розпочинають виробництво власної продукції.
Метрологічний центр забезпечує єдність, точність вимірювань, здійснює атестацію вимірювальних лабораторій, повірку засобів вимірювальної техніки тощо. Знаю, на перший погляд зрозуміти суть метрології важко, однак, повірте, кожен споживач стикається з нею щодня. Щоб у цій сфері не було порушень, стежить відділ державного метрологічного нагляду. Саме фахівці цього відділу перевіряють, чи не обважують покупців на ринках, чи не хиблять прилади у лікарнях, чи вірні показники лічильників води, газу, електроенергії.
Питання єдності вимірювань стає актуальнішим, а тому і зрозуміла роль ДП «Рівнестандартметрологія» як територіального органу Держспоживстандарту України.
- Наскільки динамічно розвивається метрологія в ДП «Рівнестандартметрологія» ?
- Галузь метрології – це той специфічний вид діяльності, що вимагає і особливої матеріальної бази, яку треба постійно оновлювати, вдосконалювати новими типами повірочної техніки.
Щороку в метрологічний центр інвестуються значні кошти, на які купуються необхідні еталони та допоміжне обладнання. На сьогоднішній день метрологічний центр оснащений сучасним еталонним обладнанням - 535 вихідними та робочими еталонами, 3 пересувними лабораторіями, 21 стаціонарною повірочною лабораторією, які повною мірою забезпечують повірку засобів вимірювальної техніки згідно з галуззю уповноваження по 11 видах вимірювань.
З метою координації робіт, пов’язаних із забезпеченням єдності вимірювань, здійснення контролю в метрологічних підрозділах, впроваджено та сертифіковано систему управління якістю у відповідності з вимогами стандарту ДСТУ ISO 9001:2009.
Тут вперше в західному регіоні почали здійснювати повірку алкотестерів, зайнялися повіркою барометрів та люксметрів – приладів, які застосовуються санітарно-епідеміологічними станціями для контролю атмосферного тиску та освітлення, а також цифрових фотометрів, приладів для контролю гальмівної системи «Ефект», кондуктометрів. На сьогоднішній день працюємо над тим, щоб закупити необхідне обладнання та проводити контроль техніки рентгенвипромінення та експозиційної дози (яка отримується пацієнтом при рентгенографії та флюорографії).
Хочеться акцентувати увагу на метрологічному забезпеченні лікувальних закладів області. Через несвоєчасне проведення повірки засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) медичного призначення медики нерідко діагностують пацієнтів на непридатних до використання приладах. А це може призвести до неправильного діагнозу. Про те, як запобігти таким фактам недбальства, піклується ДП «Рівнестандартметрологія».
- Анатолію Івановичу, що показали останні перевірки щодо метрологічного забезпечення лікувальних закладів області?
- Де адміністрація лікувальних закладів ставиться з відповідальністю до метрологічного забезпечення, там і результати позитивні. Переважна кількість захворювань діагностується за допомогою ЗВТ, зокрема електрокардіографа, тонометра, лабораторного обладнання та ін.
Якщо не контролювати правильність показів, то частина приладів після року експлуатації матиме такі технічні характеристики, які не відповідатимуть вимогам заводу-виробника, і при їх використанні для обстеження стану здоров’я пацієнта лікар отримає хибні результати вимірювань.
Останні перевірки лікувальних закладів показали, що не всі дотримуються встановлених вимог. Зокрема, основними порушеннями є: експлуатація засобів вимірювальної техніки з закінченими термінами повірки, не атестованих засобів випробувань; використання хімічних реактивів з закінченим терміном дії, фізіотерапевтичного обладнання, бактерицидних випромінювачів, яким не проведено контроль вихідних параметрів та контроль потужності випромінювання; вимірювання окремих показників біоматеріалу людини без дозволу на їх проведення (атестації на право проведення вимірювань в сфері поширення державного метрологічного нагляду); неповнота відображення в переліку засобів вимірювальної техніки відомостей про кількість засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та підлягають повірці. За результатами перевірок керівникам лікарень видаються приписи на заборону застосування непридатних засобів вимірювальної техніки, на заборону проведення вимірювань та на усунення порушень метрологічних норм і правил. Відповідальні особи за допущені порушення притягуються до адміністративної відповідальності.
Декілька слів про тонометри (прилади для вимірювання тиску). Ці прилади вимагають виконання періодичної повірки і встановлення правильності показів. У ДП «Рівнестандартметрологія» є спеціальне обладнання, за допомогою якого можна перевірити як працює тонометр. До нас можуть звернутися як пересічні громадяни, так і організації і за встановлену оплату повірити ЗВТ.
Тож метрологічний центр, у якому працює 46 висококваліфікованих фахівців, у тому числі 37 державних повірників, 3 аудитора з метрології, докладає максимум зусиль для того, щоб забезпечити достовірність вимірювань на Рівненщині. Чим більше повірено ЗВТ, погоджено їх переліків та атестовано вимірювальних лабораторій на підприємствах Рівненщини, тим впевненіше почуватиметься споживач.
- У сферу Вашої діяльності входить і сертифікація. Що нового у цьому напрямку?
- На сьогоднішній день перелік продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації, значно скоротився. Ще у 2009 році було відмінено обов’язкову сертифікацію більшості найменувань харчової продукції. Виняток – дитяче харчування, лікеро-горілчані вироби, мінеральна та питна вода, безалкогольні напої, пресерви, консерви рибні, риба холодного та гарячого копчення з терміном зберігання понад 30 діб. Відсутність обов’язкової сертифікації на інші продукти вважаю помилковою, тому що це провокує зниження їх якості. Радує те, що більшість виробників розуміють, що єдиним способом підтвердження безпечності та якості їх продукції є сертифікат відповідності, і добровільно сертифікують свої вироби. Але це, як правило, виробники, які впевнені у якості та безпечності своєї продукції. Загалом, ми проводимо сертифікацію близько 20 видів продукції. Сертифікаційний центр відзначився неабиякими успіхами. Наші фахівці проводили сертифікаційні роботи на польських, британських, німецьких підприємствах, продукція яких потрапляє на український ринок.
Вагомий внесок ДП «Рівнестандартметрологія» робить у підготовку краю до Євро-2012, активізується робота по сертифікації послуг проживання та харчування. На сьогодні сертифіковано 40 готелів, 18 закладів харчуваня. Протягом 9 місяців цього року було видано 130 сертифікатів відповідності на харчову продукцію.
- Мабуть, кожен з нас знає популярну програму «Знак якості», що транслюється на телеканалі «Інтер». ДП «Рівнестандартметрологія» є її учасником.
- Так, випробування продукції для багатьох випусків програми проводились саме у випробувальному центрі ДП «Рівнестандартметрологія», який акредитований Національним агентством з акредитації України (НАУУ) на відповідність вимогам ДСТУ ISO/IEC 17025. Випробувальний центр здійснює фактично всі види випробувань харчової продукції, будівельних матеріалів, посуду, миючих засобів, різних видів добрив, технологічного обладнання тощо. У планах на найближче майбутнє - розширення лабораторії будівельних матеріалів, виробів та конструкцій. Незабаром тут здійснюватимуть випробування керамічної плитки, вимірюватимуть електроізоляційні властивості щебеню. Зараз для цього закуповується нове обладнання.
- Як співпрацюєте з Управлінням захисту прав споживачів?
- У вересні цього року було укладено договір з Управлінням у справах захисту прав споживачів у Рівненській області на проведення випробувань харчової продукції, що реалізується в торговій мережі. Приміром, у вівсяних пластівцях виробництва ВАТ «Геркулес» (Росія), ТзОВ «Млин» (Кривий ріг), ПП «Бест Трейд Продакшн» (Харків) та пшеничній крупі «Артек» від ТзОВ «Рідний продукт» ( Дніпропетровська область) виявили завищений вміст сміттєвих домішок, у згущеному молоці ПАТ «Ічнянський молочно-консервний комбінат» (м. Ічня, Чернігівської області) - рослинний жир. У ковбасі «Сервелат» від «Кременчук м’ясо» був завищений вміст вологи.
В цілому лабораторією було проведено випробування близько півтори тисячі зразків продукції, при цьому виявлено 80 продуктів харчування, що не відповідали вимогам нормативних документів.
Можу запевнити, що ДП «Рівнестандартметрологія» й надалі відстоюватиме права споживачів та сприятиме вітчизняним товаровиробникам у підвищенні якості їхньої продукції.
Записала
Людмила ІВАНОВА.

 

Comments are now closed for this entry