29 серпня у с. Пересопниця Рівненського району відбулося всеукраїнське святкування
450-річчя Пересопницького Євангелія

Здолбунівчани біля головної архітектурної споруди
культурно-архелогічного комплексу “Пересопниця”. 

Пересопниця - батьківщина української Першокниги. Це колишнє княже місто із яскравою історією. Тут бували найвидатніші володарі Київської Русі, Галицько-Волинської держави.
Взагалі історики виділяють два періоди, коли це княже місто відігравало важливу роль в історії України. Так, у ХІІ-ХІІІ століттях, в епоху Київської Русі, Пересопниця була центром удільного княжіння в Погоринні. Перша літописна згадка про місто датується 1149 роком. У той час розгорілася боротьба між князями Юрієм Долгоруким та Ізяславом Мстиславовичем за київський престол. В епіцентрі подій опинилася, зокрема, й Пересопниця.


А вже в литовсько-польську добу (друга половина ХV-початок ХVII століття) вона стала відомою завдяки місцевому монастирю Різдва Пречистої Богородиці.Саме тут у 1561 році завершили роботу над створенням української Першокниги - Пересопницького Євангелія. То був перший переклад Святого Письма мовою, близькою до народної. Над ним працювали настоятель Пречистенського монастиря Григорій та ченець цієї обителі, переписувач Михайло Васильович. Книгу замовила й дала гроші на її переписування княгиня Анастасія Заславська, що походила з роду Гольшанських.
Сьогодні дослідники називають Пересопницьке Євангеліє шедевром рукописного мистецтва. За красою й багатством оформлення йому немає рівних.
Книга вагою понад дев’ять кілограмів розписана витонченими літерами з кольоровими малюнками по золоту. Тепер Пересопницьке Євангеліє є символом державності - на книзі приймають присягу президенти України.

Культпрацівники нашого району частують гостей кулінарними виробами.


Нині батьківщина української Першокниги отримала “друге дихання”. З ініціативи обласної влади тут спорудили культурно-археологічний комплекс “Пересопниця”, який офіційно було відкрито в рамках святкування 450-річчя Пересопницького Євангелія 29 серпня в с. Пересопниця Рівненського району. На урочистості з нагоди цього ювілею прибув і Президент України Віктор Янукович, який виголосив промову та привітав наших краян з цією знаменною подією.
На святкуванні 450-річчя Пересопницького Євангелія побувала і делегація Здолбунівщини. Її супроводжували голова райдержадміністрації Віталій Шуль та голова райради Василь Тимощук.
Упродовж дня наші земляки цікавилися виставками “Історія міста Пересопниця від найдавніших часів до середини ХІІІ ст.”, “Історія Першокниги”, “Військове спорядження часів Київської Русі”, демонстрацією повсякденного життя та побуту мешканців княжого міста Пересопниця ХІІ-ХІІІ ст. у військовому таборі та старовинній садибі, майстер-класами з ковальства, гончарства, ткацтва, лозоплетіння, соломоплетіння, насолоджувалися літературно-музичними композиціями “Повернення Першокниги через 450 років” та “Світло Пересопницького Євангелія”.
Відвідини Пересопниці надовго залишаться в пам’яті здолбунівчан.
Євген ШИЛАН.
Фото автора. 

У музеї Першокниги. 

Comments are now closed for this entry