Навесні цього року великий розголос і резонанс у Здолбунівському районі отримали заходи стосовно енергозбереження та енергоощадливості, які проводила місцева громадська організація «Тонус» в рамках проекту «Підвищення обізнаності населення про енергозбереження. Впровадження заходу енергозбереження». Як було задекларовано, в рамках проекту мали бути замінені вікна в двох дитсадочках Здолбунова. Однак надворі серпень, а нових вікон немає. Враховуючи те, що в навчальних закладах, як правило, всі ремонтні роботи повинні завершитися до 1 вересня, редакція газети вирішила з’ясувати у причетних до проекту осіб, який же наразі дійсний стан справ.

 

Олег Панасюк – голова громадської організації ФОРК «Тонус»:
- З січня поточного року наша організація реалізовує проект «Підвищення обізнаності населення про енергозбереження. Впровадження заходу енергозбереження», підтриманий Програмою малих грантів Глобального екологічного фонду (ПМГ/ГЕФ). Ще одним стратегічним партнером проекту є Здолбунівська міська рада. До виконання проекту були залучені кваліфіковані фахівці з Рівненської та Хмельницької областей.
Як видно з назви проекту, він має дві частини. В рамках першого етапу нами було проведено ряд заходів, спрямованих на підвищення обізнаності жителів району про енергозбереження.
Кілька презентацій, два семінари для працівників та батьків вихованців ДНЗ, конкурс молодіжних проектів «Енергія і середовище», інтелектуальний змаг «Еко+», серія відеолекторіїв в ЗОШ району, обговорення з громадськістю, на нашу думку, значно розширили рівень обізнаності земляків про енергозбереження та енергозберігаючі заходи, змусили їх замислитися про вичерпність природних ресурсів і необхідність бережливого ставлення до них як в побуті, так і на роботі.
Другий етап проекту передбачав проведення первинного енергоаудиту в дитячих садочках «Грайлик» та «Дзвіночок», заміну старих вікон на нові, енергозберігаючі, проведення повторного аудиту та порівняння використання енергоносіїв до і після заміни вікон, і, нарешті, демонстрацію для населення на цьому прикладі ефективності та користі енергозберігаючих технологій.
Власне, заміна вікон мала відбутися у червні-липні за рахунок коштів другого траншу ПМГ/ГЕФ та коштів Здолбунівської міської ради.
ПМГ/ГЕФ – серйозна міжнародна донорська організація, яка дуже пильно ставиться до використання своїх коштів. Протягом січня-липня вони уважно моніторили нашу роботу. Суттєвих зауважень до нашої діяльності у них не було, проміжний фінансовий та змістовий звіти затверджено. Натомість у них виникли сумніви щодо того, чи виконає міська рада свої зобов’язання у співфінансуванні проекту, оскільки на момент останнього моніторингового візиту представників ПМГ/ГЕФ графік співфінансування міською радою не дотримувався. До речі, монітори неодноразово наголошували, що в рамках проекту прийнятними є видатки, які обмежені часовими рамками проекту, тобто починаючи з січня 2011 року.
Враховуючи такий стан речей, Національний координатор ПМГ/ГЕФ прийняла рішення продовжити фінансування проекту лише після того, як міська рада розпочне фінансувати роботи, передбачені згаданим графіком. Мається на увазі придбання вікон для ДНЗ «Грайлик». Тим більше, що у міському бюджеті кошти на це передбачені.
Ми сподіваємося на розуміння з боку міської влади і надіємося, що це питання буде вирішене найближчим часом. Адже математика дуже проста: 80 тис. грн. міська рада + 100 тис. грн. ПМГ/ГЕФ = 180 тис. грн., а не виділяє кошти міська рада – не виділяє кошти ПМГ/ГЕФ.
Олександр ПАЛІЙ, заступник міського голови:
- Здолбунівська міська рада з початку участі в проекті «Підвищення обізнаності населення про енергозбереження. Впровадження заходу енергозбереження», підтриманого Програмою малих грантів Глобального екологічного фонду (ПМГ/ГЕФ), виконала робіт по заміні вікон в дошкільних навчальних закладах міста згідно з актами на суму 64 846 грн.
На даний час Здолбунівська міська рада готова продовжити фінансування проекту, на який передбачені кошти в бюджеті, але після того, як інші партнери, а саме ПМГ/ГЕФ та громадська організація ФОРК «Тонус», хоча б розпочнуть роботи, а відповідно і фінансування.

Отож, як бачимо, ситуація нині невтішна, адже поки партнери не можуть дійти згоди, заручниками їх непорозумінь лишаються дошкільні заклади, що так і не дочекались нових вікон, та малеча, яка їх відвідує. Адже вчасна реалізація обома сторонами вищеназваного проекту значно покращила б умови її перебування у садочках.
Михайло ПРИСЯЖНЮК,
студент факультету журналістики
Львівського
держуніверситету
ім. І. Я. Франка. 

Comments are now closed for this entry