Вже стало доброю традицією на третій день Пасхи збиратися в урочищі Гурби нашого району для вшанування пам’яті вояків УПА. 67 років тому на цьому місці відбувся найкривавіший в історії українського національно-визвольного руху бій - у смертельному герці зійшлися 5 тисяч вояків УПА та 35-тисячне військо бійців каральних загонів НКВС, підтримуване авіацією, танками, артилерією. Проявивши небачений героїзм, загони повстанців прорвали кільце переважаючих сил ворога та вийшли з оточення. Чимало з них залишилися навічно лежати в цій святій землі на гурбенських пагорбах.
З нагоди роковин Гурбенського бою на місці будівництва пантеону Героїв та Свято-Воскресенського монастиря відбулися урочисті заходи, в яких взяли участь керівництво району, області, ветерани УПА, депутати різних рівнів, представники Львівської, Тернопільської, Волинської, Хмельницької областей, партійні активісти, громадськість.


Біля колони Божої Матері Митрополит Рівненський і Острозький Євсевій відслужив святкову Божественну Літургію, поминальну панахиду та виступив перед присутніми з проповіддю (на фото вгорі).
Мітинг-реквієм відкрив голова Здолбунівської районної ради Василь Тимощук. У своєму вступному слові він зазначив, що події, які відбувалися у цих лісах 67 років тому, назавжди вписані в історію національно-визвольної боротьби нашого народу. На цьому святому місці загинули найкращі сини України, завдяки самопожертві, мужності, звитязі яких й постала наша сьогоднішня суверенна українська держава. Тому вшанування їх пам’яті - благородна справа і обов’язок кожного.
Василь Тимощук також зазначив, що на звернення Здолбунівської райради до районних і обласних рад західних областей України з проханням долучитися до будівництва пантеону вже відгукнулися Козівська районна рада Тернопільської області, Жидачівська районна рада Львівської області, а також Рівненська обласна рада, яка виділила частину коштів на будівництво першої черги пантеону. Василь Олексійович подякував усім небайдужим за допомогу у цій важливій справі та закликав долучитися до неї всіх, хто не словом, а конкретними справами готовий підтримати ініціативу, спрямовану на увіковічення пам’яті українських повстанців. Голова висловив впевненість у тому, що меморіальний комплекс спільними зусиллями буде збудований.
Лунають гімн України та залпи військового салюту на честь загиблих героїв-патріотів.
Слова вдячності представникам сусідніх областей, Рівненським обласним адміністрації та раді за їх допомогу у розбудові пантеону та монастиря висловив і голова райдержадміністрації Віталій Шуль.
- Кожного року тут збирається все більше людей, щоб вшанувати пам’ять наших земляків — молодих хлопців, які полягли не за славу у майбутньому, а за свободу і незалежність України. Низький уклін всім, хто небайдуже ставиться до цієї святині. В єдності, розумінні і взаємній повазі наша сила. І під нашим державним прапором ми повинні рухатися вперед до кращого майбутнього, - зазначив у своєму виступі голова райдержадміністрації і закликав присутніх вшанувати пам’ять загиблих героїв Хвилиною мовчання.
Із словами вітань до учасників мітингу звернулися заступник голови ОДА Олексій Губанов та перший заступник голови обласної ради Михайло Кривко. Однак їх виступи перервали вигуками, свистом і гудінням сирен представники партій правого спрямування — УНП, ВО “Свобода” та інші. Проте пану Кривку, долаючи шумові перепони, все ж вдалося сказати, що могили повстанців — не те місце, де можна зводити політичні рахунки. Слід чесно зізнатися, зазначив М. Кривко, чи кожен зробив все від нього залежне, щоб це святе місце було доведено до ладу, а також запевнив, що обласна влада докладе всіх зусиль, аби завершити будівництво збірного меморіального комплексу.
До підніжжя колони Божої Матері, могил повстанців лягли вінки, квіти та гірлянда слави від керівників області та району, громадськості, молоді.
Намісник Гурбенського Свято-Воскресенського чоловічого монастиря ігумен Нифонт у своїй полум’яній промові закликав учасників мітингу до створення єдиної помісної православної церкви в Україні, до єднання навколо неї, а не навколо політичних прапорів. Ще торік настоятель звертався до представників партій не використовувати місце поховання українських героїв для піару і не приносити партійних прапорів. Незважаючи на це, й цьогоріч їх на мітингу було достатньо.

 


Отець Нифонт нагородив відзнакою “Гурбенський щит” та Подячним листом за патріотизм та допомогу в розбудові монастиря й пантеону мецената Віктора Кривуна.
Від райдержадміністрації і районної ради ікону Святої Трійці в дар монастирю вручили о. Нифонту В. Тимощук та В. Шуль (на фото в середині).
На мітингу виступили народні депутати України Віктор Матчук, Сергій Олексіюк. Про історичні події, які відбувалися в 1944 році у Гурбах і їх значення для сучасності нагадав присутнім голова обласного братства вояків УПА ім. генерал-хорунжого Клима Савура Олексій Мануйлик (на фото внизу праворуч). Він закликав районну владу до встановлення пам’ятника у с. Буща, де загинули борці за волю України.
Далі естафету виступів перехопили ті, хто з натовпу відкрито висловлювали незадоволення присутністю на Гурбах представників діючої влади, - голова Рівненської обласної організації УНП Світлана Ніколіна, голова Львівської обласної ради Олег Панькевич, депутат Волинської обласної ради Ігор Гузь, депутат Славутської міської ради Хмельницької області Роман Бачинський, голова Рівненської обласної організації ВО “Свобода”, депутат Рівненської облради Олег Осуховський, координатор Комітету національного порятунку в Рівненській області, голова ОУН Роман Коваль та інші. Всі вони критикували діючу владу, звинувачували її у розкраданні України, у нищенні основ української державності, засуджували рішення Верховної Ради про відзначення 9 Травня під червоними прапорами, а також говорили про недопустимість їх вивішування на державних установах і закликали до активного протистояння таким діям.
З-поміж слів критики у виступі депутата Волинської облради Ігоря Гузя прозвучала й обіцянка підняти питання щодо дольової участі у будівництві меморіального комплексу на Гурбах на черговій сесії облради і запевнення, що волиняни охоче долучаться до цього.
Пом’якшували напружену атмосферу заходу й додавали йому урочистості й святковості виступи самодіяльних колективів, у виконанні яких прозвучали повстанські пісні.
Людмила ВАСЮК.
Фото автора.

 

Comments are now closed for this entry