Кабінет Міністрів України вирішив підвищити мінімальні пенсії на 76 гривень - тепер українські пенсіонери будуть отримувати не 630, а цілих 706 гривень. Середня пенсія по Україні становить 1038 гривень. За даними Інституту демографії та соціальних досліджень НАНУ, в січні цього року 55% українських пенсіонерів (загалом їх 13 700 000) отримували пенсію не більше 800 гривень. На ці відверто жебрацькі гроші складно жити, скоріше, доводиться виживати. У той же час в розвинених країнах навіть мінімальна пенсія часто є достатньою для нормального життя.

Польща:
підробки і дешева їжа

Середня пенсія - 1500 злотих (4125 гривень), пенсійний вік: 65 (чоловіки/60 (жінки).
У питаннях соціальних стандартів та пенсійного забезпечення Польща вже майже в Європі. Середня пенсія тут 1500 злотих, що в перерахунку на українські гроші - більше 4 тисяч гривень.
За словами Анджея Олійника, поляка, що працює в українському банку, цих грошей польському пенсіонеру вистачає на життя навіть у Варшаві - найдорожчому місті країни. Втім, життя виходить досить скромне. За грубими підрахунками, з 1500 злотих приблизно 200-300 йде на оплату комунальних послуг, 600-700 - на харчування, решта - на підтримку здоров'я, проїзд, подарунки дітям-онукам.
Тим, хто отримує менше півтори тисячі (мінімальна пенсія - 670 злотих, тобто 1840 гривень), допомагають пільги: на проїзд, ліки, безкоштовну медицину, а також подібні українським адресні дотації на оплату житла та комунальних послуг.
Рятують незаможних поляків і низькі, як мінімум в 1,5 раза нижчі, ніж в Україні, ціни на продукти харчування: сири там коштують не 60-80 гривень, а 40-55, цукор - не 10-11, а 5-6 гривень і т. д.
Ще кілька років тому польським пенсіонерам було заборонено працювати, але в середині 2000-х цю заборону зняли, і тепер працюючі пенсіонери дозволяють собі подорожувати - не тільки по країні, але і за кордон, наприклад, по Європі.

Росія:
вирвалася вперед

Середня пенсія - 8180 рублів (2240 гривень), пенсійний вік: 60 (чоловіки)
/55 (жінки).
Мінімальна пенсія в Росії - 4611 рублів, а от у Москві - 10275 рублів (2813 гривень). За рахунок різних доплат та дотацій, за словами місцевих, пенсія може зрости до 15-18 тисяч рублів (4100-4930 гривень).
"У Пітері платять трохи менше. Пенсія у мене 8157 рублів, але за рахунок доплат і компенсацій виходить близько 11,5 тисячі. На ці гроші можна не тільки добре їсти, я можу піти взуття купити і навіть відкладаю трохи ", - розповідає пітерська пенсіонерка Лідія Звєрєва.
Бонусів у російських пенсіонерів чимало: доплата на проїзд та комунальні послуги, пільги в аптеках. Втім, ціни на продукти схожі з українськими.США:
рай для тих, хто заробив

Середня пенсія - 1164 доларів (9230 гривень), пенсійний вік: 67 (чоловіки)/65 (жінки).
Пенсії та допомоги людям похилого віку в США стартують від 300 доларів - для тих, хто ні року не відпрацював на благо Штатів і не може претендувати на допомогу штату. Якщо є хоча б невеликий стаж та право на доплати, то буде близько 600 доларів.
Звичайні пенсії (накопичувальні з приватних пенсійних фондів, куди все життя потрібно відкладати частину зарплати) стартують від 700-800 доларів. На таку пенсію можуть претендувати рядові наймані робітники, наприклад секретарі, чия зарплата була близько 2,5 тисячі доларів на місяць.
Інженери, ІТ-фахівці та інші "техніки" із зарплатою близько 8 ти :яч доларів отримують пенсію близько 1,5 тисячі. Найбільше отримують пенсіонери-військові, держслужбовці, колишні працівники авіакомпаній (від 2-3 тисяч доларів).
Відповідно, відрізняється і рівень життя: хтось живе з компаньйоном в соціальному житлі, хтось у кондомініумі та спеціальних житлових комплексах "для тих, кому за 55" (і там, і там зазвичай є басейн, вивезення сміття, дрібний ремонт та інший комфорт, але навіть якщо житло викуплене, потрібно доплачувати за послуги 200-400 доларів), а хтось у своєму будинку на землі і ще має можливість його оновлювати і міняти авто.
Особливих пільг для пенсіонерів немає. Але це компенсується низькими цінами, а також акційними пропозиціями і розпродажами, на харчування, одяг та інші споживчі товари - при гарній якості ціни помітно нижчі від українських.

Фінляндія:
пенсія "без даху"

Середня пенсія - 1344 євро (14 246 гривень), пенсійний вік - 65 років.
Один з принципів пенсійної системи Суомі, закріплений місцевою конституцією, - відсутність максимального розміру пенсії. Тобто скільки напрацював (як і скрізь, пенсія залежить від сфери діяльності, стажу і розміру зарплати) - все твоє. Максимуму немає, але є мінімум - 550 євро.
Якщо "робоча пенсія" менша 550 євро, то держава доплачує до цієї суми, якщо набагато більша - фін "народну пенсію" не отримує. Але мінімум отримують небагато: середня пенсія по країні 1344 євро (1530 євро - у чоловіків, 1200 євро - у жінок).
Середній фін не відмовляє собі в делікатесах, але й не тринькає зароблені важкою працею гроші. Заощадити допомагають пільги на проїзд (50% знижки на автобуси і поїзди), знижки в басейнах, оздоровчих центрах.
Чимала економія виходить і в тих, хто обзавівся своїм житлом (таких більшість): вони не витрачають на оренду житла (350-500 євро за 50-метрову квартиру) і найчастіше можуть дозволити собі відпочинок в теплих краях 1-2 рази на рік.
Вартість комунальних послуг тут близько 200-300 євро. Серед пенсіонерів багатших прийнято купувати будинок в Іспанії або Португалії - їздять взимку, щоб кістки від холоду не ломило. В Іспанії навіть існують цілі селища, де живуть фіни і шведи-пенсіонери.
Але є і ложка дьогтю. У Фінляндії соціальні зв'язки не такі міцні, як у Росії чи Україні. Як правило, батьки відпускають дітей у 18 років на вільний хліб, а ті відповідають їм "взаємністю"- відправляють в будинки престарілих.
Але й там пенсіонери живуть непогано. В обмін на пенсію або її частину вони отримують житло, харчування і хороший догляд. Є ще пенсійні будинки, де можна орендувати або купити квартиру і жити з іншими "колегами" під постійним наглядом чергової медсестри та кількох людей з обслуговуючого персоналу.

Угорщина:
підробіток їм не потрібен

Середня пенсія - 80 тисяч форинтів (3240 гривень), пенсійний вік -62 роки.
Сито, але скромно живуть в Угорщині. Пенсіонери живуть зазвичай у своїй оселі і пенсії їм вистачає на оплату комунальних послуг, харчування (без особливих розкошів, але регулярно м'ясо, овочі, які тут дешевші, ніж в Україні), медпослуги (медицина безкоштовна, але часом пенсіонерам доводиться оплачувати) і навіть іноді на поїздки по країні.
Транспорт в Угорщині дорогий, але пенсіонери мають право на безкоштовний проїзд. Працюють угорські пенсіонери рідко, найчастіше на нескладних роботах: хтось у музеї наглядає за відвідувачами, хтось квитки в театр продає.

Німеччина:
країна пенсіонерів

Середня пенсія - 810 євро (8590 гривень), пенсійний вік - 65 років.
У Німеччині ціла армія пенсіонерів - чверть населення країни старша 65 років. Якщо німець з якихось причин не напрацював стаж, він у будь-якому разі отримає 350 євро (3710 гривень) "мінімуму", а також йому будуть оплачувати житло (норма площі - 56 кв. м на людину) і комунальні послуги. Такі ж умови у численних емігрантів (хоча в більшості випадків це не пенсія, а соціальна допомога). Максимальна трудова пенсія - близько 70% від середнього доходу, але таку отримують небагато. Середня пенсія в країні -близько 810 євро.
Наприклад, виїхав 20 років тому в Німеччину і пропрацював там більше 11 років киянин Геннадій і нещодавно дізнався, що на даний момент він "накопичив" собі трудову пенсію 520 євро (5510 гривень).
Корінні німці теж зірок з неба не хапають. Наприклад, інженер Клаус Фідлер, який близько 40 років пропрацював на керівних посадах із зарплатою в останні роки 6-7 тисяч євро (до відрахування податків, тепер отримує пенсію 1630 євро (17,3 тисячі гривень). З його постійних витрат: оренда 2-кімнатної квартири - близько 500 євро, медстраховка - 160 євро, оплата гаража для авто - 40 євро та інші більш дрібні витрати. Він, як і всі німці не шикує, тому із залишків пенсії виходить відкласти на депозит і відпочинок - двічі на рік на морі в Німеччині чи бюджетній Іспанії. Дорогі напрямки - тільки за рахунок особистих заощаджень.
Живуть німецькі пенсіонери зазвичай в орендованому житлі, причому нерідко по 20-30 років поспіль (тут не прийнято купувати квартири, так як права орендарів дуже добре захищені), а переїзд в більш скромну квартиру може обійтися дорожче, ніж подальша оренда колишньої.
Але іноді переїжджають і в "пенсійні будинки" - кондомініуми з цілодобовим чергуванням лікарів, кафетерієм і т. д. Рідше німці переїжджають у будинки престарілих - тільки ті, хто за роботою не встиг обзавестися сім'єю і за віком нездатний за собою повноцінно доглядати.

Ізраїль:
країна двох пенсій

Середня пенсія: 5000 шекелів (10700 гривень), пенсійний вік - 67 (чоловіки)/65 (жінки).
В Ізраїлі виплати складаються з двох частин. Пенсії по старості та виплати з пенсійної каси, куди людина щомісяця вносила гроші, поки працювала. Допомога по старості нині 1384 шекелі (близько 2700 гривень). Накопичувальна пенсія йде в плюс, її розмір залежить від того, скільки років довелося попрацювати на благо Ізраїлю.
Якщо пенсіонер не заробив виплату з пенсійної каси або вона не дотягує до прожиткового мінімуму (близько 4 тисяч шекелів, тобто 8570 гривень), йому дадуть допомогу. Крім того, при виході на пенсію людині є велика виплата: середній дохід помножений на кількість років стажу. В плюс пенсіонерам йдуть пільги на земельний податок, податок на телебачення і т. д.
Комунальні платежі обходяться приблизно в 400-500 шекелів або 850-1070 гривень на місяць. Складніше тим, хто не обзавівся житлом: його доводиться знімати за 1100-2600 шекелів (2350-5500 гривень), залежно від регіону. Але навіть вони, кажуть, дозволяють собі відпочинок на морях чи, наприклад, раз на рік з'їздити на "першу" батьківщину.

Іспанія:
Мекка для пенсіонерів

Середня пенсія - 850 євро (9010 гривень), пенсійний вік - 65 років.
Іспанія в останні роки манить пенсіонерів зі всієї Європи. Причина - низький рівень життя, а значить, і більш низькі ціни на житло і продукти харчування. Середня пенсія місцевих пенсіонерів 850-900 євро. Кажууть, цих грошей вистачить для життя не тільки в глибинці, але й у Барселоні.
Незважаючи на те, що більшості іспанців доводиться жити в орендованому житлі, 1-2 рази на рік пенсіонери дозволяють собі відпочинок біля моря, нехай навіть у несезон. Допомагають прожити знижки на транспорт, велика кількість недорогих іспанських марок одягу, а також "люди добрі"
Будинки для людей похилого віку тут не в пошані. Скоріше, самотній бабусі будуть допомагати далекі родичі і навіть сусіди, ніж здадуть її в будинок престарілих.

Литва:
подвійне обрізання

Середня пенсія - 764 літи (2370 гривень), пенсійний вік - 62,5 (чоловіки) 60 (жінки).
Криза сильно вдарила по Литві та її пенсіонерах. Наприкінці 2009 - на початку 2010 року місцева влада двічі знизила пенсії спочатку потроху усім, а потім на 50-70% - працюючим.
Для прикладу: працюючій пенсіонерці Анні пенсію в 1140 літів (3530 гривень) двічі обрізали до 460 (1425 гривень), а її непрацюючий чоловік Евалдас постраждав менше - пенсія скоротилася з 1600 (4960 гривень) до 1430 літів (4430 гривень).
"Якщо б я не допомагав їм, вони б жили на крупі, так як цієї зими вони за свою 2-кімнатну квартиру за комунальні послуги платили близько 600 літів (1860 гривень)", - говорить їхній син Аудрюс. До речі, Анна та Евалдас, можна сказати, заможні пенсіонери; так як до обрізання середня по країні пенсія була 834 літи (2585 гривень), а тепер - 764 (2370 гривень).'Рятує людей похилого віку те, що тут, на відміну від Німеччини або Іспанії, прийнято володіти житлом, тобто пенсіонери не платять за оренду.
Можна сказати, що непогано живуть і ті, хто отримує державну пенсію (з бюджету, а не з фонду соцстраху). Більш-менш рятують пенсіонерів численні пільги: пільговий проїзд по місту і країні (дешевше на 50-80%), компенсація протезування зубів, 50% знижки на ліки, пільгові збори за оренду землі, вивезення сміття і т. д.
За матеріалами газети "Сегодня". 

 

Comments are now closed for this entry