Мета діяльності державної санітарно-епідеміологічної служби, як і всієї медицини в цілому, - зробити життя кожної людини безпечним і захищеним, а отже, здоровим і щасливим.
Епідемічну ситуацію в країні сприятливою важко назвати. Крім неприборканих епідемій туберкульозу, ВІЛ/СНІДу, всім пам'ятної в 2009-2010 рр. - грипу тощо, додаються соціальні та екологічні проблеми забруднення води, повітря, харчових продуктів. Серед чинників, що впливають на санепідблагополуччя населення району, важливим є стан питного водопостачання. В нинішньому році спеціалістами райСЕС у всіх населених пунктах детально вивчається стан забруднення нітратами питної води з криниць, якими користуються родини, де є діти віком до трьох років. Вже проведено лабораторні дослідження 295 зразків криничної води, виявлено забруднені поверхневі водоносні горизонти в селах Івачків, Богдашів, Орестів, Білашів, Волиця, сел Мізоч, по яких інформовано власників, органи місцевої влади. Дослідження тривають.


В районі здійснюється значна робота з поліпшення умов виховання та навчання дітей у загальноосвітніх школах. Значну увагу приділяємо питанню організації гарячого харчування учнів.
Робота спеціалістів нашої галузі на перший погляд непомітна, не так широко розрекламована у фільмах і на телебаченні. Але сфера діяльності лікаря-гігієніста, епідеміолога супроводжує кожну людину впродовж усього життя. І справедливим є твердження, що якщо помилка хірурга може призвести до трагедії однієї людини, то помилка лікаря держсанепідслужби - до трагедії суспільства.
Санітарно-епідемічне благополуччя населення нашого району забезпечують 13 лікарів, 2 спеціаліста з вищою немедичною освітою, 29 середніх медичних працівників (помічники санітарного лікаря, епідеміолога, лаборанти) районної санітарно-епідеміологічної станції. Вся робота служби спрямована на профілактику спалахів інфекційних хвороб, отруєнь, професійних захворювань, попередження негативного впливу на здоров’я людей шкідливих чинників повітря, води, грунту. Щоденна копітка робота наших фахівців - це здійснення контролю за дотриманням санітарного законодавства на 342 комунальних об’єктах, у 108 навчально-виховних і підліткових закладах, 290 об’єктах ресторанного господарства, харчової промисловості та торгівлі, а також на 89 об’єктах промисловості й сільського господарства різних форм власності.
Обстеження об’єктів, лабораторні аналізи та інструментальні заміри, приписи, адміністративні заходи впливу, прийом громадян із заявами, скаргами тощо - це високопрофесійне виконання покладених на державну санепідемслужбу функцій, злагоджена робота всього колективу. Щорічно спеціалістами райсанепідемстанції проводиться понад 360 досліджень зразків атмосферного повітря, 280 - питної води, 1100 зразків продовольчої сировини та харчових продуктів на хімічні та бактеріологічні показники. А також більше 1000 інструментальних замірів (рівнів шуму, освітленості, вібрації, метеофакторів) та 350 досліджень на наявність шкідливих речовин у повітрі робочої зони. Для запобігання виникненню внутрішньолікарняних інфекцій здійснюється майже 10100 мікробіологічних та гельмінтологічних досліджень.
Для здійснення покладених державою на службу відповідальних функцій райСЕС має сучасну матеріально-технічну базу: атестовані санітарно-гігієнічну та бактеріологічну лабораторії, які щороку поповнюються новими одиницями обладнання та приладами вимірювання; нову оргтехніку. В робочих приміщеннях проведено сучасні ремонти. Із загального фонду Держбюджету на ці потреби отримано незначну кількість коштів, а основні витрати профінансовано за кошти, отримані виключно від надання платних послуг, хоча така діяльність для служби не є основною.
Напередодні професійного свята не буду акцентувати увагу на проблемах, що існують в нашій галузі і розв'язання більшості з яких залежить від рівня фінансування потреб лікувально-профілактичних закладів, установ дошкільної та шкільної освіти, культури, комунального господарства району. Сподіваюсь, що ці питання поступово будуть вирішені, адже стабільна санітарно-епідемічна ситуація є запорукою соціального та економічного розвитку нашого району.
З нагоди професійного свята хочу привітати колектив райСЕС та подякувати всім колегам за сумлінну працю, високий професіоналізм та відданість справі, побажати доброго здоров' я, щастя, любові, благополуччя і тепла у рідному домі, натхнення та завзяття у роботі. Щирі вітання з Днем працівників державної санепідемслужби адресую також колективам обласної, міських та районних СЕС. Оптимізму Вам, миру і злагоди, твердої віри в краще майбутнє, дорогі колеги!
Василь ЛИТВИН,
головний державний санітарний
лікар Здолбунівського району.

 

Comments are now closed for this entry