Підвищення температури грунту та повітря, відносно висока вологість останнього сприяють розвитку різних хвороб та шкідників на сільськогосподарських культурах. Забезпечити належний захист рослин та отримати гігієнічно чисту продукцію, у т. ч. придатну для дієтичного та дитячого харчування, - основне завдання захисту від шкідливих організмів, хвороб та бур’янів.
Для задоволення потреб захисту різноманітних культур зареєстровані і пропонуються для роздрібного продажу населенню різні препарати. Серед них і ті, які раніше не застосовувались, і ті, які є аналогами або синонімами уже відомих. Постійне оновлення асортименту пестицидів шляхом впровадження нових речовин або удосконалення “старих” обумовлене рядом причин, серед яких і та, що при довготривалому використанні одних і тих же речовин з’являються стійкі до них комахи, грибки і т. п.


Відомі фірми-виробники Сингента, Байєр, Дюпон та ін. створюють препарати, стійкі до високих температур і не шкідливі для навколишнього середовища.
На жаль, на ринках України, в т. ч. і в Рівненській області, є маса підробок, які тяжко відрізнити від оригінальних препаратів. Тому слід дотримуватися державних стандартів при застосуванні хімічних засобів захисту рослин.
Не купуйте їх у випадкових осіб в місцях стихійної вуличної торгівлі, а в спеціалізованих магазинах. Препарати повинні бути дрібно фасовані, в оригінальній герметичній упаковці, мати чіткі інструкції щодо застосування, дату виготовлення, адресу виробника. Це дасть змогу уникнути фальсифікату.
При застосуванні необхідно дотримуватись дозувань і норм витрати препаратів, а робочий розчин наносити рівномірно на рослини, не допускаючи його стікання на грунт.
Про початок роботи з хімічними засобами захисту рослин необхідно попередити сусідів прилеглих городніх ділянок.
Обприскування треба проводити обов’язково при доброму стані здоров’я, в безвітряну погоду, вранці (до 10-ї год., щоб не було роси) або ввечері (з 18 до 22 год.) обприскувачем заводського виготовлення.
Категорично забороняється застосовувати засоби захисту рослин у денні години, коли температура повітря сягає 30 градусів! Швидке випаровування препарату під дією високої температури може призвести до отруєння вашого організму швидше, ніж шкідника.
Необхідно використовувати спеціально виділений щільний одяг, гумові чоботи та рукавиці, а для захисту органів дихання – респіратори або ватно-марлеві пов’язки в 6-8 шарів. На місцях роботи не слід харчуватись, пити, курити. При виникненні симптомів нездужання слід негайно припинити роботу, вжити засобів першої допомоги, звернутись у лікувальний заклад.
Після проведеного обприскування варто зняти робочий одяг, добре вимити обличчя і руки, прополоскати рот, прийняти душ чи скупатись.
В місці, де змішується розчин, не повинні бути діти, тварини.
Для кожного виду пестицидів є термін очікування, що вказаний в інструкції. В цей період не можна проводити роботи і вживати овочі з оброблених ділянок, випасати там худобу, а укіс на оброблених гербіцидами ділянках слід проводити не раніше, як через 45 діб.
Завдяки завчасним профілактичним заходам і постійному контролю спеціалістів, впродовж останніх 10-ти років при застосуванні засобів захисту рослин, агрохімікатів в агроформуваннях різних форм власності, приватних господарствах нашого району гострі та хронічні отруєння не реєструвались.
Тож, доброго вам врожаю і міцного здоров’я!
Сергій МАТВІЙЧУК,
лікар з гігієни праці
райсанепідемстанції.
Оксана МУДРАК,
головний державний інспектор захисту рослин
Здолбунівського району.

 

Comments are now closed for this entry