Коли чуєш про суд, то це сьогодні викликає лише гірку, іронічну посмішку. Не вірить український народ у чесність сучасного правосуддя. За даними соціологічних досліджень, близько 70% громадян України вважають, що всі суди в державі корумповані. І така колективна думка має насторожувати. Бо це сигнал, за котрим може слідувати народний гнів. Нам всім бракує законності, елементарної чесності і професійності судових органів.
Сучасна система судочинства України являє собою роздутий, бюрократичний, неефективний апарат, котрий не має нічого спільного з нормами демократичного правосуддя. Вона скоріше нагадує українським громадянам про радянські часи, коли все вирішувалось «телефонним правом» і «особливими домовленостями». На жаль, попередня влада не виправдала довіри українців, залишивши по собі руїни, популізм та розбиті сподівання. Такого спадку не побажаєш навіть ворогу.
Очистити вітчизняну Феміду від корупції та зловживань можна. Для цього тільки потрібен контроль президента та серйозна судова реформа. Вона має бути спрямована на спрощення процедури розгляду судових справ. Крім цього, потрібно зробити суди доступними для простих громадян.
Незалежність судової влади повинна бути реальною, а не міфічною, як це спостерігалось в останні роки.
24 березня 2010 року президент України підписав указ про створення Робочої групи з питань судової реформи. Очолив групу Олександр Лавринович. Про Лавриновича можна говорити різне, але те, що він юрист-професіонал, ні в кого не викликає сумніву. До того ж він виконуватиме накази Януковича без лишніх балачок. Якщо президент вирішив навести порядок в правосудді, то такі люди як Лавринович розірвуться, але виконають все в кращому вигляді.
Президент Янукович починає приємно вражати своєю політикою. І все якось в нього виходить. Затих політичний безлад. А може не затих? А закінчився зовсім? Хотілося б в це вірити.
Віктор Янукович, попри безліч його вад, сьогодні проводить злагоджену політику по вдосконаленню системи влади в Україні. Для того, щоб починати реформи (в тому числі і судову), потрібно підвищити професіоналізм державних службовців. Вирішити це питання можна лише невідкладними діями, що і робить президент. В Януковича вистачить волі та сил, щоб втілити в життя задумане. Такий, як він, приборкає і судів, і чиновників, і корупціонерів.
Президент розпочав грамотно, без особливої помпезності та зайвих балачок. Йому вдалося не втрати відчуття реальності і ввести до складу Робочої групи з судової реформи вчених та юристів-професіоналів, котрі мають багаторічний досвід. Приємно бачити у списку прізвищ відомого професора з Львівського Національного університету імені Івана Франка, його колег з Київського Національного університету Шевченка, а також академіків та молодих кандидатів наук, котрі мають свіже бачення проблеми.
Президент Янукович демонструє відданість демократичним принципам. Принаймні, гірше жити не стало. З’явилось якесь відчуття руху. Руху вперед, котрий виведе Україну з розрухи. Якщо Янукович дійсно хоче цього, то не потрібно йому заважати.
Можливо, новий український президент не сильний в прозі та поезії. Та сьогодні Україна в першу чергу потребує створення відкритого для громадян механізму державної влади і відродження економіки. Людям не до поезії, коли не знаєш, як прогодувати сім’ю. І дії Януковича, мимоволі, викликають схвалення, бо є чітка лінія і злагоджені кроки нової влади, направленні у вірному напряму державного розвитку.
Остап Середа,
журналіст.

Comments are now closed for this entry