Аграрії району з нетерпінням готуються вийти в поле. Як і завжди, в цей час у багатьох господарствах переймаються пошуками пального, добрив, протруйників для насіння. Хто ще не встиг запастися – підвозить посівний матеріал. У майстернях тривають останні ремонтні роботи тракторів та іншої техніки. Агроспеціалісти вкотре перевіряють закладені з осені посіви - чи витримали вони випробування зими. А поки що зливу хліборобських переживаннь і клопотів підігріває мінлива погода.
Якою буде ця посівна? З яким настроєм і готовністю зустрічають цьогорічну весняно-польову кампанію хлібороби нашого району? Про це та інше розповідає заступник голови Здолбунівської районної держадміністрації, начальник управління агропромислового розвитку РДА Роман ДРОЗД.

- Цьогоріч весна запізнилася не на жарт. Але наші господарники стурбовані не стільки технологічними процесами і погодніми умовами, пов’язаними з початком весняно-польових робіт, скільки тими змінами, які можливі в організації економічного та фінансового життя господарств. А якщо конкретніше – чи дійдуть хоч якісь гроші до села. Це дуже болить усім.
Згідно із прогнозними розрахунками, сільськогосподарські товаровиробники району в 2010 році планують засіяти ярими культурами 8342 гектари землі. З них майже п’ять тисяч га займатимуть зернові та зернобобові. Нині аграрії ведуть підготовку до розгортання комплексу весняно-польових робіт, який цього року, через несприятливі погодні умови, розпочався на два тижні пізніше звичайних термінів. Однак ми не втрачаємо надію, що посівна пройде організовано і в оптимальні строки. Не дивлячись на скрутний фінансовий стан, господарства району створюють запас мінеральних добрив, пального, засобів захисту рослин.
Забезпеченість сільськогосподарських підприємств насінням ярих культур становить 98 відсотків від потреби. Наші товаровиробники планують закупити в Шубківській дослідній станції елітне та суперелітне насіння в кількості 20 тонн для поновлення репродукційного стану сільськогосподарських культур.
Для проведення підживлення озимого клину площею 6214 га господарствам необхідно 1240 тонн аміачної селітри, якої поки що є 450 тонн. Забезпеченість господарств мінеральними добривами становить 24 відсотки. Необхідно придбати засоби захисту рослин, пальне.
Але коли і скільки грошей надійде? Доки діятимуть ті чи інші програми? Судячи з ситуацій останніх років, складається враження, що всі ці питання вирішуються спонтанно і в залежності від того, чим може поділитись із селом бюджет, який, до речі, на цей рік ще не прийнято. На мою думку, якогось визначеного курсу, чіткої лінії як не було раніше, так не видно й тепер. А господарства змушені діяти на свій розсуд, затягувати пояси міцніше, виступаючи в ролі прохачів.
Минулого року розмір державної підтримки сільгоспвиробника зменшився у десять разів, а заборгованість перед господарствами сьогодні складає близько двох мільйонів гривень. Втім, хочеться вірити, що аграрії в цьому році почуватимуться краще і надійніше, а ще знайдуться охочі вкласти засоби і кошти у вирощування сільгоспкультур.
Записав Євген Шилан.

Comments are now closed for this entry