Весна поступово вступає в свої права, канікули садівників і городників закінчуються. Щойно встановиться плюсова температура, потрібно терміново побілити дерева (штамби і скелетні гілки). Обстежуючи садки, визначають потребу в заходах щодо їх захисту від шкідників і хвороб.
Застосування хімічних препаратів залежить від фітосанітарного стану саду в минулому році. Якщо він заселений щитівками, міллю, листокрутками, попелицями, заражений збудниками хвороб, потрібно обробити його препаратами з дотриманням вимог техніки безпеки. Такі препарати можна придбати в магазинах, що мають ліцензії на право торгівлі пестицидами («Вассма», «Зелений світ», «Фермер»), зокрема бордоську суміш, препарат 30-В, ДНОК.
Ранньовесняне обприскування садів дозволяє обмежити чи навіть виключити появу на світ більшості названих шкідників, боротьбу з якими значно важче вести, коли вони заселяють крону дерев. Обробку проти зимуючих стадій шкідників і збудників хвороб проводять, коли середньодобова температура досягає +4 +50 С. Ефективність досягається при значному змочуванні крони дерева робочим розчином.
Фаза «зеленого конуса» - найоптимальніший термін обробки дерев в боротьбі проти хвороб, так як більшість їх збудників з’являється саме з початком розвитку бруньок.
Найвідповідальнішим періодом у боротьбі з шкідниками і хворобами садів є час від розпускання бруньок до початку цвітіння плодових дерев. Найпростішим є струшування шкідників на підстилку з плівки рано-вранці або ввечері, коли температура повітря +6 +80 С.
Якщо не провести ранньовесняне обприскування і струшування, доведеться обприскувати дерева в період висування бутонів (до цвітіння). Для цього застосовують препарати Моспілан, Актара - від шкідників, Скор, Топаз, біологічні засоби захисту - від хвороб.
Під час цвітіння обприскування заборонено! В цей період обстежують дерева і готуються проводити обробіток відразу після цвітіння. Строки обробок визначають за метеорологічними показниками та спостереженнями за фенологією шкідників - або за їх кількістю (економічний поріг шкідливості), або за кількістю уражених плодів. Так, при пошкодженні 2 % зав’язі виникає необхідність проведення захисних заходів.
Олександр ОНИЩЕНКО, провідний спеціаліст
Здолбунівської державної інспекції захисту рослин.

Comments are now closed for this entry