Криза, яка наче мокрим рядном накрила зараз економіку країни, не дає можливості працювати на повну силу. Загальмувалися взаєморозрахунки між суб’єктами господарської діяльності, подекуди зменшилась заробітна плата, маємо проблеми невчасного перерахування коштів. Підприємства масово, та не завжди законно, відправляють своїх працівників в неоплачувані відпустки. Значно зросла заборгованість із невиплаченої заробітної плати.
В цей момент, як ніколи, є актуальним питання соціального захисту населення. Адже саме зараз від вчасної сплати внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності залежить, чи отримає працівник-застрахована особа матеріальне забезпечення по вагітності та пологах, компенсацію втраченого заробітку в разі настання випадку тимчасової непрацездатності, а також можливість (із значним здешевленням) оздоровитися в санаторно-лікувальних закладах або відправити свою дитину на літній відпочинок до дитячих таборів.
Хочеться нагадати, що криза не звільняє від відповідальності за несплату або невчасну сплату внесків до Фонду. Так, згідно зі ст. 30 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням”, страхувальник - роботодавець у разі несвоєчасної або неповної сплати внесків до Фонду сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. При цьому за несвоєчасність сплати на нього накладається штраф у розмірі 50% суми належних до сплати страхових внесків за весь період, який минув з дня, коли страхувальника було взято на облік. За неповну ж сплату страхових внесків на страхувальника накладається штраф у розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми. Пеня обчислюється, виходячи з 120% облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій не застосовується!
Це означає, що у разі несвоєчасної або неповної сплати внесків керівник наражає своє підприємство на небезпеку отримати “штрафні бонуси” та проблеми з боку працівників Фонду, державної податкової інспекції та органів прокуратури, які будуть займатися стягненням заборгованості згідно з чинним законодавством України. При цьому у разі неможливості або незацікавленості посадових осіб у добровільній сплаті вступає в дію механізм примусового стягнення, який включає в себе як арешт майна та банківських рахунків підприємства, так і стягнення сум за допомогою Державної виконавчої служби після прийняття відповідного рішення суду.
Не хочеться нікого лякати, однак все це може стати причиною повного блокування господарської діяльності та послужити каталізатором до створення умов, при яких запобігти банкрутству підприємства буде досить важко!
Все що є - минає. Забудеться через деякий час і чергова криза, яка є не першою в історії України. Тому подбайте про те, щоб при наближенні періоду ремісії та відновлення економіки за вами не тягнувся шлейф зі старих боргів та кримінальних справ за несплату або несвоєчасне перерахування страхових внесків!
Сергій ГРИДІН,
директор Здолбунівської МВД Фонду соціального
страхування з тимчасової
втрати працездатності.

Comments are now closed for this entry