Минулий рік був надто непростим для усіх нас. Тож і очікувати хороших результатів господарювання годі було. Це й засвідчили виступи заступників голови РДА Ю. П. Лиморенка, Р. В. Дрозда, заступника начальника Здолбунівської ОДПІ Т. П. Демчук на першому в цьому році засіданні колегії райдержадміністрації, де було розглянуто підсумки роботи галузей господарського комплексу району та виконання бюджету за минулий рік.

Економіка району переживає не кращі часи
Торік обсяг випуску промислової продукції скоротився проти попереднього року на 43%. Зростання виробництва відбулося лише у ЗАТ “Іскра”.
Значною проблемою була відсутність попиту на продукцію і, відповідно, скорочення ринків її збуту.
Відсутність кредитування та обмеженість обігових коштів підприємств значно погіршували їх фінансовий стан, скорочували обсяги капітальних вкладень, уповільнювали модернізацію та впровадження інноваційних технологій.
Одним з чинників скорочення рівня експортного потенціалу району є різке уповільнення інвестиційної активності. Ряд інвестиційних проектів вимушено заморожено або реалізовуються вкрай повільно.
На території Ступнівської сільської ради ТзОВ “Західноукраїнська холдингова компанія” передбачено реалізацію в цьому році інвестиційного проекту із залученням іноземного капіталу з впровадження інтенсивних технологій з переробки м’яса та овочів.
ФГ “Укрзахідпереробка” має намір реалізувати на території Урвенської сільської ради інвестиційний проект з виробництва продуктів харчування за новітніми технологіями, залучивши для цього іноземний капітал.
При прогнозованому на 2009 рік введенні 10 тис. кв. м. загальної площі житла фактично маємо його лише 230 кв. м., тобто завдання виконане лише на 2,3%.
У селах Будераж, Мости, Ступно прокладено більше 40 км вуличних газопроводів. Виготовлено проектну документацію із будівництва підвідних газопроводів до цих населених пунктів кошторисною вартістю 3,5 млн. грн. На жаль, через відсутність коштів справи з газифікацією призупинені.
Можна зрозуміти обурення сельчан, які вклали чималі кошти, а до омріяного газу так і не наблизилися. Серед людей ширяться різноманітні чутки. Однак, як зазначалося на засіданні колегії РДА, кошти “зверху” для продовження газифікації у наш район не надходили.
На будівництво, ремонт та експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування торік використано 3,3 млн. грн., що майже на 30% менше обсягів попереднього року.
На 44,5% скоротився обсяг вантажних перевезень всіма видами транспорту. Натомість на 8% зріс обсяг перевезень пасажирів. Відновлено рух маршрутного таксі Рівне-Цурків від с. Спасів до с. Цурків.
Відсутність ефективної системи фінансово-кредитної підтримки суб’єктів малого бізнесу призвело до згортання малого підприємництва з відповідним загостренням економічних проблем та посиленням соціальної напруги. Як результат – торік припинили свою діяльність 87 фізичних осіб-підприємців та 4 юридичні особи. В цілому на початок нинішнього року чисельність підприємців-фізичних осіб збільшилась на 2,3% і склала 2197 осіб.
Середня заробітна плата штатних працівників району за січень-листопад минулого року становила 1600,73 грн. на місяць. Порівняно з таким же періодом 2008 року її розмір скоротився на 1,8%.
На 1 січня ц. р. загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати на економічно-активних підприємствах становила 493,8 тис. грн., хоча у порівнянні з початком минулого року вона зменшилася на 12,8%.
В рамках реалізації районної програми зайнятості населення протягом минулого року було створено 906 нових робочих місць. Водночас 998 робочих місць, в основному тих, що були створені фізичними особами, ліквідовані. Загалом, спільними зусиллями органів влади, служби зайнятості та роботодавців вдалося протягом року працевлаштувати 1806 осіб.

Виконання місцевих бюджетів було непростим
Як зазначалось на засіданні колегії, торік виконання місцевих бюджетів району проходило за умов обмежених надходжень власних доходів, нерівномірного отримання протягом року дотації вирівнювання та незабезпеченості бюджетними призначеннями витрат на утримання органів місцевого самоврядування.
Із 23 місцевих бюджетів району забезпечили виконання затверджених призначень за власними доходами 13 сільських рад. Районний бюджет недоотримав до запланованого обсягу 1242 тис. грн., міський – 192 тис. грн., селищний – 6,9 тис. грн., що суттєво вплинуло на невиконання за власними доходами зведеного бюджету району.
Порівняно з попереднім роком надходження власних та закріплених доходів у цілому по району зменшилися на 6%, а по районному бюджету - на 6,9%.
Основною причиною незабезпечення виконання затверджених призначень за власними доходами є те, що суб’єкти господарської діяльності, частка яких у доходах районного бюджету є значною, зменшили фонд оплати праці, а відповідно й перерахування податку з доходів фізичних осіб. Порівняно з попереднім роком на 1540,5 тис. грн. менше, або на 14,4%, надійшло від підприємств залізниці, на 140 тис. грн. від ТзОВ “Волинь-шифер”. З основних платників лише ВАТ “Волинь-Цемент” збільшило перерахування на 107 тис. грн.
У зв’язку з викупом землі та переходом на сплату земельного податку замість орендної плати, зменшилися надходження плати за землю. Водночас резерви для збільшення саме цих надходжень у нашому районі є.
Через уповільнення діяльності малого та середнього бізнесу скоротилися надходження плати за патент та єдиного податку.
На заробітну плату та нарахування на неї торік використано 67237 тис. грн., що на 10% більше, ніж у 2008 році. Розрахунки за комунальні послуги та енергоносії зросли на 41,2%, а по районному бюджету - на 45,1%.
У структурі видатків частка оплати праці та нарахування на заробітну плату склала 83,5%, комунальні послуги та енергоносії - 9,4%. Порівняно з 2008 роком вона збільшилася на 2,3 та 4,7 пунктів відповідно.
На виконання місцевих програм, затверджених районною радою, торік виділено 194,8 тис. грн., що майже на 100 тис. грн. менше порівняно з попереднім роком.
* * *
На засіданні колегії було розглянуто і ряд інших питань та прийнято відповідні розпорядження і доручення голови РДА.
Тамара ОКРУШКО.

Comments are now closed for this entry