Минулої п’ятниці громадськість міста відзначила День Соборності України та 91-у річницю з часу проголошення Акта Злуки Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки покладанням квітів до пам’ятника нашому земляку і письменнику Уласу Самчуку.
У фойє районного будинку культури бібліотекарі відділу обслуговування центральної районної бібіліотеки Людмила Скірканіч та Ольга Ядрова влаштували книжкову виставку “Україна – Соборна держава”. А в залі цього культосвітнього закладу відбулося урочисте зібрання, присвячене цій даті, де з промовою виступив перший заступник голови райдержадміністрації Ігор Бандюк. Він зазначив, що саме 22 січня 1919 року в Києві на Софіївському майдані було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки. Так українці заявили про своє прагнення об’єднати в єдиній соборній державі всі, розкидані по різних державах, українські землі. Пам’ять про цю єдність жила протягом багатьох століть, проте шанс для такого об’єднання з’явився лише після розпаду спочатку Російської, а згодом Австо-Угорської імперій. І хоч потім визвольні змагання зазнали поразки, а українські землі знову було розділено, тепер уже між чотирма державами, день 22 січня 1919 року назавжди залишився в історії українського народу як свято Соборності України.


За радянських часів згадувати про цю подію було заборонено, проте естафету пам’яті гідно несли українці. А свідченням пробудження патріотичної свідомості і сміливості став живий “ланцюг”, приурочений до 71-ї річниці Акта злуки 1919 року, що проліг від Києва до Львова і став новітньою маніфестацією незалежницьких устремлінь українців. У живому “ланцюзі” брали участь і націонал-патріоти Здолбунівщини.

На урочистому зібранні також виступили голова районної організації ВУТ “Просвіта” імені Т. Г. Шевченка Володимир Бишук та депутат обласної ради Ніна Путіліна.
Свято Соборності продовжили колективи художньої самодіяльності районного будинку культури, музичної школи, міських ЗОШ № 4 та гімназії.
Євген Шилан.
На фото:
фрагменти відзначення свята Соборності України.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry