Районна рада затвердила чимало розроблених програм, які всесторонньо охоплюють найрізноманітніші сфери життя населення Здолбунівщини. Їх виконання регулярно аналізують на сесіях, засіданнях постійних депутатських комісій, колегії райдержадміністрації. Дві з програм – про подолання дитячої безпритульності та бездоглядності та реформування і розвитку житлово-комунального господарства – розглянуті на засіданні колегії наприкінці листопада.

Відкриймо для дітей світ добра, навчімо їх вірити, сподіватися, любити
Як відзначила начальник служби у справах дітей С. В. Муляр, з метою запобігання дитячій бездоглядності, правопорушенням і злочинності серед дітей, виявлення серед них схильних до бродяжництва, вживання спиртних напоїв, наркотичних речовин у нашому районі проведено 115 оперативно-цільових рейдів, 45 з яких - виїзні. В їх проведенні беруть участь представники служби у справах дітей, податкової інспекції, відділів освіти, культури та туризму, сектора у справах молоді та спорту, відділу кримінальної міліції у справах дітей РВ УМВС України у Рівненській області, районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Вживаються заходи щодо всіх виявлених порушень.
Неодноразово проводилися відпрацювання на території району із залученням спецпідрозділу “Беркут”, під час яких було виявлено 18 фактів продажу неповнолітнім тютюнових та алкогольних виробів, а також 4 порушення режиму роботи закладів. На порушників складено 18 адміністративних протоколів та направлено подання до органів місцевого самоврядування.
У 109 сім’ях, де батьки ухиляються від виконання своїх обов’язків, обстежено умови проживання дітей. Через виникнення реальної загрози життю та здоров’ю п’ятьох дітей змушені були вилучити із таких сімей.
В районі створено банк даних дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах. Їх у нас 56, і проживають вони у 28 сім’ях. В ц. р. взято на облік 27 дітей, десятьох знято з нього у зв’язку із поліпшенням стану справ.
Цьогоріч службою у справах дітей підготовлено та направлено до районного суду 10 матеріалів на позбавлення осіб батьківських прав. 5 позовів задоволено. Інші перебувають у стадії розгляду.
Розроблені заходи взаємодії служби у справах дітей з відділом освіти, підрозділом кримінальної міліції у справах дітей з питань інформування про дітей, які не навчаються, скоїли злочини, правопорушення, затримані за вживання наркотичних речовин, алкогольних напоїв, бродяжництво, жебракування. Практикується проведення щоквартально засідань “круглих столів”, семінарів-нарад із залученням керівників навчальних закладів та органів місцевого самоврядування. Працівники служби у справах дітей, кримінальної міліції беруть участь у засіданнях батьківського всеобучу в школах району.
На 1 листопада на первинному обліку перебувало 120 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Під опікою та піклуванням перебувають 82 дитини, без опіки – 38. В ц. р. усиновлено 9 дітей.
Як відомо, в нашому районі є 4 дитячі будинки сімейного типу та стільки ж прийомних сімей, в яких виховується 43 дитини.
Всі питання, що потребують колегіального рішення, розглядаються на засіданнях комісії з питань захисту дітей. Зокрема, було заслухано 16 батьків та 1 опікуна про виховання дітей у сім’ях. Комісія ретельно вивчає питання та приймає рішення щодо налагодження стосунків в сім’ях, допомагає подолати перешкоди.
На постійному контролі перебуває і питання щодо збереження житла дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, наявності необхідних документів, які підтверджують право на нього. Житло закріплено за 31 такою дитиною. На квартирному обліку перебуває 7 дітей цієї категорії (четверо у місті та троє у сільській місцевості). В наступному році 14 дітей досягнуть повноліття, і тільки шестеро з них мають житло.
Працівники районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді постійно здійснюють соціальне інспектування кризових сімей. Під соціальним супроводом перебувало 57 таких сімей, в яких виховується 145 дітей.
З метою підвищення рівня соціального супроводження дитячих будинків та прийомних сімей, районним центром СССДМ спільно із службою у справах дітей проведено зустріч-нараду з батьками-вихователями та прийомними батьками. Вона відбулася на базі благодійного фонду “Батьківський затишок” з участю його президента В. О. Радчука.
На базі ЗОШ І-ІІІ ст. №№ 3, 6, Дерманської гімназії та Мізоцького НВК функціонує чотири опорні школи з проблем організації правової освіти, виховання і попередження дитячої бездоглядності.
1628 учнів району охоплено позашкільною освітою.
Останнім часом посилено роботу зі створення і функціонування при закладах культури клубного типу любительських формувань. Своїм досвідом в організації дитячого дозвілля можуть поділитися Копитківський БК, де діє клуб “Вікторія”, БК с. Мала Мощаниця (любительське об’єднання “Рушничок”), БК с. Ступно (художня студія) та інші.
В рамках КДК в публічно-шкільних бібліотеках району функціонує 6 клубів за інтересами для дітей: “Ровесник” (с. Спасів), “Чарівний капелюшок” (с. Миротин), “Всезнайка” (с. Копитків), “Дзвіночок” (с. Стеблівка), “Джерело” (с. Ступно), “Берегиня” (с. Буща).
Подолання дитячої безпритульності та бездоглядності – завдання не одного дня. Домогтися суттєвих результатів можна лише об’єднавши зусилля працівників усіх причетних до цього служб. Свій вагомий внесок у цю непросту справу повинні зробити і керівники органів місцевого самоврядування. На жаль, не так вже й багато маємо випадків, коли на сесіях, засіданнях виконкомів сільських рад порушувалися питання про наведення порядку з перебуванням дітей у вечірній час, впорядкування роботи закладів культури, торгівлі на підвідомчих територіях і було досягнуто суттєвих позитивних результатів.
Щодня, вирішуючи безліч справ, ми не завжди згадуємо про те, що поруч нас – діти, яким не дуже затишно у сьогоднішньому житті. І допомогти їм маємо ми, дорослі. Адже лише там, де є віра, надія, любов у ставленні до дітей – виростають добрі люди, здатні створити заможне суспільство.

Наше житлово-комунальне господарство не критикує хіба що ледачий
І це зрозуміло. Люди хочуть отримувати якісні послуги, сплачувати за них реальну ціну і бути впевненими, що зможуть робити це і надалі.
Аби тримати питання реформування і розвитку житлово-комунального господарства під контролем, в районі розроблена відповідна програма.
З інформацій, наданих начальником відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства В. Р. Щавінським та міським головою І. О. Ольшевським, видно, що зроблено останнім часом чимало для того, аби людям нашим жилося комфортніше. Зокрема, лише в ц. р з міського бюджету використано на ремонт доріг та благоустрій міста 2509,483 тис. грн.
На 177,9 тис. грн. виконано різноманітних робіт КП “Здолбунівкомуненергія”, з них 126,9 тис. грн. – кошти підприємства. Проблемними для безперебійного функціонування підприємства залишаються питання повного розрахунку споживачів за отриману теплову енергію в попередні опалювальні сезони, погашення заборгованості перед постачальниками паливно-енергетичних ресурсів та відсутність коштів для вдосконалення об’єктів теплопостачання за рахунок технічного переоснащення.
Чимало зроблено і працівниками КП “Здолбунівводоканал” для надання населенню якісних послуг з водопостачання та водовідведення.
З метою зменшення витрат при транспортуванні стічних вод передбачається будівництво очисних споруд каналізації в місті по вул. Шевченка. На підготовку проектної документації з державного екологічного фонду виділено 100 тис. грн.
В місті встановлено 6169 приладів обліку холодної води, що складає 87% від загальної кількості споживачів, в т. ч. 232 – у цьому році.
Звісно, у водяників є і свої проблеми. З метою забезпечення надійності подачі питної води необхідно спорудити другу резервну мережу водопроводу до селища цементників, замінити електронасосні агрегати на свердловинах. Обидва проекти вже розроблені, щоб виконати задумане - потрібні кошти з держбюджету.
Свої здобутки і прорахунки має і КП “Міське будинкоуправління № 1”, опікуючись утриманням та ремонтом житлових будинків. Всього з початку року освоєно бюджетних коштів на суму 930,813 тис. грн.
В місті створюється дедалі більше об’єднань співвласників багатоквартирних житлових будинків. Передбачено забезпечити широке інформування населення про використання коштів, які надходитимуть від нього за надані будинкоуправлінням послуги.
До речі, майже на 70% зменшилась кількість скарг населення після того, як обслуговування внутрішньобудинкових мереж водопостачання, водовідведення та теплопостачання було передано комунальним підприємствам “Здолбунівводоканал” та “Здолбунівкомуненергія”.
Загалом, зроблено у житлово-комунальному господарстві чимало. Результати могли б бути кращими, якби не постійна нестача коштів. Не все можна вирішити на місцях, надто ж якщо йдеться про значні капіталовкладення.
Проблема нині полягає у тому, що важко щось спрогнозувати навіть на незначний проміжок часу. А жити ж доводиться не лише сьогоднішнім днем. Взяти, приміром, забезпечення населення теплом. Працівники КП “Здолбунівкомуненергія” домоглися суттєвого зменшення скарг від населення. Та як працюватиме далі це теплопостачальне підприємство? З часом обладнання зношується, на його заміну треба дедалі більше коштів. Борг населення з оплати за послуги зростає. Та й ніяк нашим людям не збагнути, чому при тому, що ціни на газ для населення не зростають, вони в той же час збільшуються для теплопостачальних підприємств, в результаті чого усім нам доводиться сплачувати за тепло дедалі більші суми.
Останнім часом здолбунівчани взялися влаштовувати у своїх оселях автономне опалення. Всього видано понад півтори тисячі технічних умов на відключення від централізованої системи теплопостачання, в т. ч. 463 в цьому році. Сказати, що майбутнє повністю за автономним опаленням, мабуть, передчасно. Адже далеко не всі мають для цього власні кошти, а за теперішніх умов сподіватись, що хтось допоможе, не доводиться. Та й не все так просто з влаштуванням його. Тим більше, що очікуваної економії теплової енергії поки що не спостерігається. Рішенням виконкому міської ради з 1 жовтня ц. р. до закінчення опалювального сезону тимчасово призупинено видачу дозволів на відключення від ЦСО.
Не завжди сприяють налагодженню ефективної роботи отримані “зверху” деякі нормативні документи. Скажімо, якщо дотримуватись галузевої угоди, то зарплата різних категорій працюючих у будинкоуправлінні зростає за зміни мінімальної заробітної плати по-різному.
Тож проблем залишається чимало. Справедливості ради треба відзначити, що приймалися і помилкові рішення, зокрема щодо колишнього комбінату комунальних підприємств. Тепер це приватне підприємство.
Та головним на сьогодні є те, що хоча на місцях є визначеність щодо дальшого розвитку житлово-комунального господарства, на рівні держави її немає. Звідси й усі проблеми.
Тамара ОКРУШКО.

Comments are now closed for this entry