навчають польської мови у Здолбунівській ЗОШ І-ІІІ ст. № 5

Вікторія Іванівна РАДІЦА.

Нещодавно цей навчальний заклад відзначав своє 135-річчя. Між тим, у день ювілею відбулися не лише суто святкові заходи. Адже гості, зокрема вчителі іноземної мови з нашого району, мали змогу відвідати урок-презентацію з польської мови, який провела Вікторія Іванівна Радіца, і здобути корисний досвід з практики викладання цього предмета.
До уроку, що проходив у кабінеті польської мови, створеному у 2011 році за сприяння Генерального Консульства Республіки Польща в Луцьку, оформили тематичні виставку літератури та експозицію світлин, а також підготували відеопрезентацію про етапи втілення у школі культурно-освітницького проекту «Україна й Польща - два сусіди». Власне, саме з підписання у 2010 році угоди про співпрацю між Здолбунівською ЗОШ І-ІІІ ст.

Привітання від учнів.

 


№ 5 та Об'єднанням шкіл міста Прушков у Мазовецькому воєводстві Республіки Польща стартували доволі плідне співробітництво двох колективів, і започаткування вивчення польської мови у місцевому загальноосвітньому закладі. Як зазначила пані Вікторія, ще в 2011 р., на прохання батьків учнів, на базі школи створили відповідний гурток, а з 2013 року запровадили вивчення польської (з 5 класу) як другої іноземної мови. Крім того, не так давно, у 2015 році, Здолбунівська ЗОШ І-ІІІ ст. № 5 підписала угоду про співпрацю ще і з Університетом фінансів та управління у Варшаві, завдяки чому її учні, які вступають до названого ВНЗ, мають певні знижки в оплаті навчання, а в школі запровадили додаткову освітню пос­лугу - курс з вивчення польської (рівня А1) з видачею відповідного сертифіката.

Під час однієї з навчальних ігор.


Обмін дружніми візитами, наукові дослідження, проведення тематичних конференцій, виставок, цікавих зустрічей, мовних таборів, конкурсів, мистецьких майстер-класів тощо - усе це грані двосторонньої співпраці. Її основними завданнями є пошук спільного в українській і польській культурах, дослідження історії нашого краю через контактування з конкретними особами (тими, хто проживає у нашій місцині, але має польське коріння, і тими, хто мешкає в Польщі, а є вихідцями зі Здолбунівщини); порівняння української і польської систем освіти; вдосконалення знань з польської засобом спілкування з носіями цієї мови й ін. Отож, пані Вік­торія у своїй розповіді закцентувалась на численних прикладах практичної реалізації партнерського проекту «Україна й Польща - два сусіди». Наприк­лад, розповіла про роботу шкільного мовного табору екологічного спрямування, майстер-клас з натюрморту від колишньої випускниці закладу і студентки Львівської академії мистецтв, поїздку учнів на харцерське таборування до Польщі цього літа. Вона, до слова, стала можливою за рахунок співпраці школи з ГО «Гарцерський Гуфець «Волинь» Польського Гарцерства в Україні». Своїми враженнями щодо мандрівки поділилися й школярі, які брали у ній участь. Знайомство з місцями, пов’язаними з Миколаєм Коперніком, майстер-класи з плетіння кошиків та гончарства, відвідування поля битви під Грюнвальдом - ось лише деякі моменти з перебування у таборі в західного сусіда.


Не менш інформаційно насиченою була й інша частина зустрічі, присвячена інтеграційному методу навчання, який вчителька успішно використовує на практиці, зокрема в роботі шкільного гуртка польської мови. «Скажи мені - і я забуду. Покажи - і запам’ятаю. Дозволь узяти участь - і я зрозумію», - на цих трьох положеннях грунтується так звана педагогіка забави, котру, за словами пані Вікторії, ще з 1990-х застосовують її польські колеги, перейнявши в австрійських. Для цієї методики характерні такі форми роботи, як інтеграційні танці, забави з хустою (спеціальне приладдя), дискусії й ін. Як зазначила вчителька, завдяки застосуванню цієї методики вдається згуртувати і задіяти під час заняття усіх дітей, створити атмосферу довіри як між ними самими, так і між ними й педагогом через спільну участь у навчальному процесі - вивченні мовних тем засобом різноманітних ігор, танців, дискусій тощо. До речі, Вікторія Іванівна представила колегам і відповідний методичний посібник, в якому зібрано такі навчальні розваги. Практичне застосування останніх вчительці допомогли продемонструвати її вихованці - учні одинадцятого класу. Їх молодші товариші підготували привітання гостям та виконали кілька пісень польською. Долучилась до проведення заходу й батьківська громада - у перерві між частинами уроку присутні мали релакс з солодким почастунком та запашними чаєм і кавою.
Наразі у школі вже готують новий захід - науково-практичну конференцію за темою «Польща і
Укра­ї­на в боротьбі за незалежність у період 1918-1920 років». Її планують провести у листопаді. Є й перспектива, що наступного літа учні закладу знову візьмуть участь у харцерському таборуванні в Польщі.
Ольга ЯКУБЧИК.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry