З давніх-давен Україна славилася хорошими, талановитими і працьовитими людьми. А наша держава була і залишається осередком міцних та усталених сільськогосподарських традицій. Завдяки “золотим рукам”, мудрості, досвідченості аграріїв повниться достатком українська нива. Тому відзначення Дня працівників сільського господарства – це визнання державою звитяжної хліборобської праці на благо України, це хвала мозолястим рукам селян, які знають справжню ціну хлібу!
2009-й став для трудівників агропромислового комплексу району складним роком наполегливої праці в умовах кризи. При цьому і показники роботи сільськогосподарської галузі дещо скромніші порівняно з минулим роком. Зменшилось виробництво зерна та м’яса, не вдалось повністю зупинити спад поголів’я великої рогатої худоби, свиней та птиці. За 9 місяців нинішнього року всіма категоріями господарств району вироблено валової продукції на суму 128,6 млн. грн., що становить 92,8 % до відповідного періоду минулого року. А валове виробництво по сільськогосподарських підприємствах складає 27,4 млн. грн., що на 8,2 млн. грн. менше, ніж за 9 місяців 2008 року.
Господарствами громадського сектора району намолочено 22,1 тис. тонн зернових та зернобобових культур (90,2 % до минулого року) при середній урожайності 28,3 ц/га проти 34,9 ц/га в 2008 році, вироблено 1095 ц м’яса (61 %), 4,1 тис. тонн молока (105,4 %), 733 тис. штук яєць (112 %).
З початку року реалізовано на забій худоби та птиці в живій вазі 1,3 тис. тонн, що становить 106 % до відповідного періоду минулого року. Хоч і припинено спад поголів’я корів, але зменшено поголів’я великої рогатої худоби на 408 гол., свиней – на 8003 гол., птиці – на 15,3 тис. гол.
Продуктивність дійного стада в сільськогосподарських підприємствах усіх форм власності підвищилась на 92 кг (4 %) і становила 2352 кг. Збільшилися середньодобові прирости ВРХ на 5 грам і становлять 311 грамів, свиней – навпаки – зменшились на 43 грами (448 грамів). Від однієї курки-несучки отримано 163 яйця, що становить 79 % до відповідного періоду минулого року. На більш-менш сталому рівні в усіх категоріях господарств утримується виробництво м’яса.
В районі закладено непогану базу під урожай наступного року, зокрема, господарствами посіяно 1735 га ріпаку при плані 800 га, заплановано посіяти 4620 га озимих зернових культур.
Варто відзначити, що, попри кризу і нелегке сьогодення, в нашому районі не перевелися господарства, які працюють досить стабільно і навіть нарощують виробництво молока, м’яса, яєць.Так, наполегливо долають труднощі й злагоджено трудяться у агроформуваннях, які очолюють Петро Мосійчук та Петро Кравчук. Тут досягли найвищих врожаїв зернових культур - по 43,0 та 41,3 ц/га відповідно. Добрих слів заслуговують і керівники фермерських господарств Олександр Панасюк, Сергій Овдіюк, Анатолій Лук’янчук, Сергій Рижук, Валентина Васільєва, Олександр Лапчук. Завдяки умілому господарюванню цих талановитих землеробів досягнення в сільському господарстві за останні роки стають помітнішими.
Приємно констатувати, що завдяки державній підтримці в районі відроджено галузь хмелярства. Нині молоді насадження плодоносних хмільників ТзОВ “Західноукраїнська холдингова компанія” (керівник Віталій Мороз) займають площу понад 15 га.
У 2009 році тривала виплата з державного бюджету коштів товаровиробникам усіх форм власності та фізичним особам за продані ними молодняк великої рогатої худоби підвищених вагових кондицій та кондиційні свині. Протягом нинішнього року для цієї мети надійшло 842,6 тис. грн., 797 тис. грн. з яких - погашення минулорічного боргу (у 2008 році за цей період було отримано майже 2 млн. грн.), також одержали 184,8 тис. грн. на розвиток м’ясного скотарства для ФГ ім. Шевченка.
Сільськогосподарським товаровиробникам надійшли кошти з державного бюджету і для підтримки розвитку плодоносного хмелю на суму 532 тис. грн. Також вони отримали 110,9 тис. грн. часткової компенсації сплачених відсотків за користування короткотерміновими кредитними ресурсами. І все-таки загальний обсяг державної підтримки розвитку сільського господарства району в цьому році склав лише 1,5 млн. грн. проти 5 млн. грн торік. Та й з районного бюджету для виконання програми сервісного обслуговування худоби населення надійшло всього-навсього 10 тис. грн. проти 20 тис. грн. в минулому році.
Ми свідомі того, що для повного відродження села треба ще багато зробити. І, передусім, якнайповніше втілити комплексну програму державної підтримки сільгоспвиробника, створити сучасну й дієздатну інфраструктуру агропромислового комплексу, забезпечити належні умови для гідного життя селян.
Важливу роль у цьому відіграє сприятливий інвестиційний клімат. Станом на 1 жовтня ц. р. для розвитку агропромислового комплексу району залучено 4,6 млн. грн. інвестиційних коштів, а саме: придбано технічні засоби для запровадження інтенсивних технологій в галузі рослинництва (ПСП “Хлібороб”, ПСППП “Здолбунівське”, ТзОВ “Західноукраїнська холдингова компанія”, ФГ “Західукрхолдинг”), а також триває реалізація інноваційного проекту з реконструкції молочної ферми з впровадженням технології сучасного енергозберігаючого доїльного залу типу “Паралель” в ФГ ім. Шевченка та придбано обладнання для модернізації галузі тваринництва в ПСП “Хлібороб”.
Дещо зріс середньомісячний заробіток працівників сільськогосподарських підприємств району. За 9 місяців ц. р. він склав 893 грн. проти 749 торік. Усі сільськогосподарські підприємства провели підвищення заробітної плати до законодавчо встановленої норми. Але й рівень безробіття серед сільського населення чималий. На обліку в центрі зайнятості нині перебуває 819 осіб. Це означає, що потенціал галузі щодо трудових ресурсів далеко не вичерпаний.
Встановлене Указом Президента України свято працівників сільського господарства є справді всенародним, оскільки від повсякденної і напруженої праці сільських трударів залежить добробут нації, її нинішнього та майбутнього поколінь. Я щиро вірю, що працівники агропромислового комплексу Здолбунівщини й надалі робитимуть все для відродження слави українського села, незважаючи на всі потрясіння, які були і є в нашій державі.
Отож, сердечно вітаю вас, дорогі хлібороби, з професійним святом – Днем працівників сільського господарства, що увінчує напружений, сповнений клопотами хліборобський рік. Велика подяка вам за любов до землі, терпіння і витримку. Добра і злагоди в кожну домівку українського хлібороба!
Роман Дрозд,
заступник голови райдержадміністрації, в. о. 
начальника управління агропромислового 
розвитку району.

Comments are now closed for this entry