На Здолбунівщині триває реалізація програми «Доступні ліки», відповідно до якої люди, котрі страждають від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми, мають можливість отримати необхідні їм препарати безкоштовно або, сплативши лише частину їх вартості.

Як розповів головний лікар Здолбунівського РЦПМД Олег Сумко, у квітні цього року для семи суб’єктів підприємницької діяльності, які долучилися до програми, було компенсовано 62,7 тис. грн. Упродовж квітня медпрацівники у рамках програми виписали 1836 рецептів для 1195 пацієнтів. Загалом з квітня по грудень 2017-го на втілення програми «Доступні ліки» на Здолбунівщину спрямують понад 617 тис. грн.
Подекуди виникають проблеми з асортиментом медпрепаратів, оскільки деякі з потрібних ліків відвідувачі можуть знайти не в кожній аптеці. Та, зважаючи на перелік фармзакладів-учасників програми, можна дійти висновку, що більшість з жителів Здолбунівщини таки можуть отримати ліки в аптеках, розташованих в їхніх населених пунктах.
Щоправда, такої можливості тепер позбавлені жителі Гільчі Другої. Оскільки в цьому селі нещодавно почала працювати нова аптека, там довелося закрити аптечний кіоск, що діяв у приміщенні амбулаторії ЗПСМ і був залучений до реалізації програми «Доступні ліки». За словами Олега Сумка, це здійснено відповідно до норм чинного законодавства. Однак відсутність аптеки у медичному закладі створює незручності для відвідувачів. А оскільки аптека, що функціонує в селі, наразі не є учасницею програми, гільчанцям з рецептами доводиться їздити по відповідні препарати до інших населених пунктів. Попри це, загалом люди про програму відгукуються схвально, оскільки вона дає змогу хоч трохи зекономити на найнеобхіднішому.


Тим часом в Україні до програми «Доступні ліки» долучилося вже понад 4 тис. аптек. Зараз Кабмін ініціює збільшення обсягу фінансування програми з відшкодування вартості лікзасобів на 250 млн. грн., прогнозуючи, що цієї суми буде достатньо, щоб вона діяла до кінця цього року. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман визнав, що нині з реаліза­цією програми у деяких регіонах таки виникають труднощі. Йдеться, зокрема, про недостатню кількість аптек-учасниць, неповний асортимент препаратів та дефіцит окремих з них. Однак в уряді сподіваються, що вже невдовзі програма працюватиме бездоганно. Міністерство охорони здоров’я вже отримало від очільника уряду зав­дання розширити список препаратів та перелік хвороб, при яких такі ліки можна буде отримати за програмою.
Нагадаємо, як можна скористатися програмою «Доступні ліки».
1. На підставі чого можна отримати безкоштовні ліки?
Отримати безкоштовні ліки в аптеці можна лише за рецептом лікаря. У рецепті має бути вказана непатентована назва - МНН, зазначена у Реєстрі лікарських засобів. Варто зауважити, що тільки правильно виписаний лікарем рецепт на затвердженому бланку є підставою для отримання безкоштовних ліків.
2. Який лікар повинен виписати рецепт, як довго він діятиме?
Отримати ліки за рецептом можна протягом 30 днів. Згодом МОЗ планує подов­жити термін дії рецептів до 3-х місяців. Рецепти можуть виписувати як лікарі з державних установ, так і з приватних медзакладів. Не має значення, лікар якого профілю виписує рецепт. Це може бути і терапевт, і кардіолог, і сімейний лікар.
3. В яких аптеках можна отримати безкоштовні ліки?
Лише в тих, які є учасницями програми «Доступні ліки». На таких аптеках ви побачите спеціальну познач­ку. Список аптек, де є змога отримати безкоштовні ліки, можна уточнити у лікаря або на сайті Здолбунівської РДА.
4. Від чого залежить, чи ліки безкоштовні, чи з частковою оплатою?
У списку ліків від МОЗ є препарати від різних торгових марок, які мають однакову діючу речовину. В аптеці пацієнт сам може вибрати торгову марку. Якщо він обирає препарат з найменшою вартістю, то отримає його безкоштовно. За дорожчі ліки йому доведеться заплатити різницю між ціною товару з найменшою вартістю і обраного ним.
5. Що робити, коли в аптеці немає потрібних ліків?
У випадках, якщо в аптеці закінчилися ліки із затвердженого переліку, варто зачекати, поки препарати надійдуть, або ж звернутися до іншого фармзакладу, який є учасником програми. Пацієнт може обрати іншу торгову марку та доплатити різницю.
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry