Кожна жінка, яка готується стати мамою, має право на отримання допомоги по вагітності та пологах. Розмір цієї допомоги залежить від багатьох факторів. Про механізм розрахунку допомоги по вагітності та пологах з урахуванням обмежень ітиметься у статті нижче.

Відповідно до Закону України від 23.09.1999 року за № 1105-XIV “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” зі змінами та доповненнями (далі Закон), допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) на період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Згідно зі статтею 25 Закону допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнення пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів, всього 126 календарних днів.
Жінкам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 до та 90 після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі у повному обсязі, незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.


Частиною першою статті 26 Закону визначено, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати, обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу.
Частиною другою статті 26 Закону передбачено, що сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду, та не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.
Розрахунок середньої заробітної плати здійснюється відповідно до норм Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. за № 1266, яким передбачено єдиний механізм обчислення суми допомоги по вагітності та пологах.
Зважаючи на наведену вище інформацію, суму допомоги по вагітності та пологах треба розраховувати таким чином:
1. Розрахувати середньоденну заробітну плату, виходячи з фактичних виплат.
2. Порівняти фактичну середньоденну заробітну плату з середньоденною заробітною платою, обчисленою з розміру мінімальної заробітної плати, встановленого у місяці настання страхового випадку (мінімальна заробітна плата / на 30,44 - середньомісячну кількість календарних днів).
3. У разі перевищення середньоденної заробітної плати, розрахованої з мінімальної заробітної плати, над фактичною середньоденною заробітною платою, подальший розрахунок страхової виплати (допомоги по вагітності та пологах) здійснювати з середньоденної, обчисленої з мінімальної заробітної плати.
Ірина ФІЛОНЮК,
спеціаліст 1-ї категорії Здолбунівської
міжрайонної виконавчої дирекції
Рівненського обласного відділення
Фонду соціального страхування
з тимчасової втрати працездатності. §

Comments are now closed for this entry