Те, що завбачливі батьки займають чергу до дитсадка ще до народження маляти - вже звична практика. Інакше у Здолбунові та в деяких навколишніх селах дитину дошкільною освітою не забезпечиш.

Черги з довгими «хвостами»
Справедливості заради скажемо, що не кращою є ситуація з охопленням діт­лахів дошкільною освітою і в інших районах області. За інформацією Рівненської ОДА, торік у дитсадках краю було створено 836 додаткових місць для дошкільнят, однак навіть це загальної ситуації відчутно не поліпшило. Звісно, варто тільки порадіти тому, що малюки народжуються, і дошкільна освіта затребувана. Однак з іншого боку маємо велику проблему: куди подіти малят тим, хто таки у «хвості» черги й не має жодного шансу віддати нащадка на виховання до ДНЗ?
На Здолбунівщині місць у дитсадках не вистачає роками. Торік в районі дошкільною освітою було охоп­лено 1822 дитини. Станом на 1 січня 2017-го садочки відві­дували 1886 малюків. Натомість, як розповіли у відділі освіти Здолбунівської РДА, на цю ж дату 790 дітей віком до шести років перебувало на черзі до дитсадків. Проте забезпечити місцями у ДНЗ в районі є змога лише близько 500 дітей. Складно з цим не лише у Здолбунові, а й у Здовбицькій, Білашівській, Копитківській сільських радах.


На Здолбунівщині нині діє 21 дошкільний навчальний заклад, з них 5 у місті. Традиційно саме останні є найбільш переповненими. У більшості груп виховують по 30-35 дошкільнят, попри те, що, відповідно до законодавства, у кожній групі повинно перебувати не більше 20-25 дітей.
Відсутність достатньої кількості місць у дитячих дошкільних закладах - проб­лема не тільки для батьків. Керівники ДНЗ у період прийому малюків в садочки намагаються робити все, щоб взяти до закладу максимальну кількість дошкільнят. Адже нині у п’яти з шести під’єднаних до системи електронної реєстрації дошкільних навчальних закладів кількість тих, хто перебуває на черзі, суттєво перевищує нормативну наповнюваність дитсадків.
- Ми набираємо до закладу понаднормову кількість дошкільнят, але навіть у такий спосіб не вдається забезпечити місцями у садочку всіх охочих. У черзі в «Ладоньки» нині зареєстровано понад 150 дітей. Причому, звертаються батьки і маленьких діток, і старших - різні життєві ситуації трапляються. Дуже багато звертається батьків, які мають певні пільги, проте й тут ми безсилі. Єдині, кого приймаємо без черги, це дітки учасників АТО. Тому переконана, що зарадить лише будівництво нового ДНЗ у нашому місті, - розповідає завідувач ДНЗ № 3 «Ладоньки» Здолбунівської міської ради Тетяна Назаренко.

Нові групи чи садочок?
Поки що про реальну можливість збудувати в Здолбунові ще один дошкільний заклад не йдеться. Натомість з нового навчального року у ДНЗ № 5 «Усмішка» діятиме новостворена група, розповіла завідувач закладу Жанна Кадлубіцька. На облаштування групи торік з районного бюджету було виділено понад 195 тис. грн. Однак кількість дітей на черзі до цього ДНЗ суттєво перевищує число місць у закладі. Тож керівник «Усмішки» погоджується з колегою: забезпечити дошкільною освітою усіх діток, які цього потребують, можна лише за умови спорудження нового ДНЗ.
Про необхідність цього у Здолбунові мову ведуть справді давно. Однак реальних кроків до втілення цього проекту досі ніхто не зробив, оскільки всі усвідомлюють: зведення такого садочка «під ключ» обійдеться у знач­ну суму. Хоча є й оптимісти. Наприклад, депутат Рівненської обласної ради Володимир Ковальчук переконаний, що збудувати новий ДНЗ у Здолбунові всього за кілька років цілком реально.
- У місті вже давно назріла необхідність побудувати новий дошкільний заклад. Просто потрібна підтримка з боку всіх, хто має змогу допомогти. Вважаю, що вже зараз варто починати виготовляти проектно-кошторисну документацію, проводити експертизу. Я ж натомість використовуватиму усі можливості, щоб «вибити» кош­ти і з обласного, і з державного бюджетів. Якщо вже будувати - то великий, просторий заклад, мінімум на 500 місць. Це дасть змогу позбутися черг і в місті, і в найближчих до нього селах, - вважає депутат.
Звісно, на практиці втілити в життя цей амбітний задум можна буде хіба за умови фінансування з «вищих» бюджетів - обласного чи державного. Бо всі розуміють, що реально йдеться про мільйони гривень. Чи вдасться комусь «вибити» такі кошти найближчим часом, питання радше риторичне. Тим паче що більшість з тих представників місцевої, і не тільки, влади, з ким довелося спілкуватися щодо таких перспектив, схиляються до того, що «дитсадкові» проблеми варто вирішувати інакше - віднайти можливості для відкриття додаткових груп, а не думати про капітальне будівництво. До слова, вже у травні заплановано виділити кошти у розмірі понад 100 тис. грн. з районного бюджету на відкриття додаткової групи ще й у міському ДНЗ «Дзвіночок».

Село та дошкілля
Натомість у Новомильську, де досі батькам доводиться возити дітлахів на виховання до сусідніх сіл, новосілля в дитсадку - не настільки вже й далека перспектива, адже там такий заклад зводять. Наразі у будівництво це вкладено близько 6,5 млн. грн., спрямованих з бюджетів різних рівнів. Роботи тривають згідно з планом. І є сподівання, що об’єкт, загальна кошторисна вартість якого складає майже 17 млн. грн., здадуть вчасно. Тоді відвідувати новий садочок зможуть 60 діток, що суттєво розвантажить чергу до ДНЗ «Сонечко» у Копитковому.
Чекають на капітальний ремонт частини будівлі ДНЗ і в Івачкові, де дошкільнята відвідують короткострокову групу в орендованому приміщенні. У селі нині 120 дітей дошкільного віку. З районного бюджету профінансовано виготовлення проектно-кошторисної документації, об’єкт включено до Програми економічного та соціального розвитку Здолбунівського району на 2017 рік.
У Здовбиці ж більшість дошкільнят щодня подорожують до садочків у Здолбунові та в навколишніх селах. Адже у маленькому приміщенні, яке займає Здовбицький ДНЗ «Ромашка», відкрити додаткову групу немає змоги. Нині у ньому діють дві групи, в кожній з яких виховують по 20 діток. Тим часом сімей, охочих забезпечити малят дошкільним вихованням, у величезному селі в рази більше.
- Станом на перше січня цього року у селі налічувалось 442 дитини дошкільного віку. Сорок з них відвідують дитсадок, ще 19 займаються у короткостроковій групі. Тобто ситуація справді складна. Деякі дітки навіть у 4 рочки змушені сидіти вдома, бо немає змоги потрапити до ДНЗ, - розповіла голова Здовбицької сільської ради Світлана Година.
Завідувач ДНЗ «Ромашка» с. Здовбиця Галина Ти­мошенко повідомила, що у черзі до ДНЗ нині 39 малюків, з них в садочок потрап­лять 28. І це завдяки тому, що за кошт сільського та районного бюджетів закладу придбали 12 додаткових ліжечок та постіль. Тож з вересня «Ромашку» відвідуватиме вже 52 дитини.
Водночас потреба у «садочкових» місцях в селі знач­но більша. Тому наразі вже виготовлено проектну документацію на реконструкцію нежитлової будівлі контори під дошкільний навчальний заклад. Та на виконання цих робіт потрібна, без перебільшення, шалена сума – майже 17 млн. грн. Здовбицька сільська рада спільно зі Здолбунівською РДА вже підготували проект до Державного фонду регіонального розвит­ку, відповідно до якого реконструкцію заплановано на 2018-2019 роки. Та, зважаючи на втілення у районі двох великих проектів (ДНЗ у Новомильську та спорткомплекс у Здолбунові), оптимістичних сподівань на фінансування робіт з реконструкції у здовбичан немає.

Оптимізм від Кабміну
А от в столиці на перс­пективу вирішення проблем забезпечення дітей місцями у ДНЗ дивляться якраз з оптимізмом. За інформацією Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич, в черзі до дитсадків у країні зареєстровано нині понад 78,5 тис. малюків. При цьому міністр впевнена, що вирішити наявну проблему можливо впродовж трьох років і покладає надії на фінансову децентралізацію, котра дасть змогу органам місцевого самоврядування розширити можливості для розвит­ку мережі ДНЗ. А ще - на ухвалений Кабміном проект ЗУ «Про дошкільну освіту», яким передбачене створення так званих «корпоративних дитсадків», що діятимуть на засадах державно-приватного партнерства і матимуть по кілька засновників, серед яких і місцеві органи влади, громадські організації, бізнесові структури.
Утім, у нас на Здолбунівщині таких можливостей поки що навіть не обговорюють. Тож батькам, котрі таки прагнуть відправити свого малюка до дитсадочка, можна порадити єдине: якнайшвидше реєструвати малят у відповідній черзі, не чекаючи, доки ті підростуть, і сподіватися на удачу.
Ірина САМЧУК,
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry