Якщо у відносно великих населених пунктах проб­леми, пов’язані з медициною, полягають у тому, що лікуватися немає за що, то в деяких віддалених селах до цього додається ще одна біда: там відсутні кадри, щоб надавати невідкладну допомогу населенню.
Про проблему відсутності фельдшерів у окремих населених пунктах згадували на останньому засіданні колегії Здолбунівської РДА. Нині такими спеціалістами не забезпечені ФАПи сіл Буща, Новосілки, Степанівка та Озерко. Найгострішою потреба заповнити ці вакансії є у Бущі, де ФАП обслуговує близько 700 жителів, та в Новосілках, де долікарська допомога потрібна 450 мешканцям сільської місцевості.


- Ми вживаємо усіх заходів, щоб укомплектувати вакантні посади фельдшерсько-акушерських пунктів. Проте нині справді у кількох селах надання допомоги здійснюється за рахунок залучення персоналу з інших медичних закладів. Наприклад, до Бущі двічі на тиждень приїжджає фельдшер з села Борщівка, у Новосілках долікарську допомогу надає молодша медична сес­тра, у Степанівці - медсес­тра зі Здовбицької амбулаторії сімейної медицини. На жаль, власних медичних кад­рів у цих населених пунктах немає. Я постійно спілкуюся з молодими медпрацівниками, які звертаються до нас у пошуках роботи. Але щойно пропонуєш віддалене село, відмовляються, їхати туди не хочуть, - зазначив головний лікар комунального закладу охорони здоров’я «Здолбунівський районний центр первинної медичної допомоги» Олег Сумко.
Про потребу медичних кадрів постійно оголошує Здолбунівський РЦЗ, однак, як стверджує його директор Сергій Бабич, протягом останніх років спеціалісти такої кваліфікації на обліку відсутні. Не допомагають і оголошення про пошук медичного персоналу на Інтернет-сайтах.
Адже молоді спеціалісти на периферію не поспішають. І медичне керівництво примусити їх їхати до далеких сіл, звісно, не може. Хоча там на них дуже чекають
- З того часу, як наш фельдшер пішов до війська, такого спеціаліста у селі немає. Для місцевих жителів це дуже незручно. Наша молодь, яка вступає до медичних вишів, до села не повертається. А фельдшер дуже потрібен - у нас навіть квартира є, тільки б хтось приїхав працювати, - розповідає сільський голова Бущі Ірина Парфенюк.
Однак сільське життя з його реаліями молодь відлякує. Бо після міста звикати до не завжди комфортних умов важко. Не працює й інша схема – добиратися до робочого місця у сільському ФАПі з райцентру. Щодня за тридцять кілометрів розбитими дорогами не наїздишся. Тим паче що й кошти за проїзд швидко «з’їдять» суттєву частину зарплатні - бо ж фельдшер на селі отримуватиме належну йому «мінімалку». Отож, поки в державі не подбають про те, щоб молоді спеціалісти, які згідні переїхати до сіл, отримали суттєве заохочення, змін на краще очікувати зась.
Вихід зі складної ситуації медичні керівники пропонують такий: якщо у селі є випускники, які прагнуть здобути професію фельдшера чи медичної сестри, їм можуть надати цільові направлення, що дають змогу мати пільги при вступі. Звісно, за умови, що майбутні медики погодяться після закінчення навчання працювати у рідному селі. Можлива й контракт­на форма навчання – коли сільська рада оплачує здобуття освіти такого спеціаліста, уклавши відповідний договір. Тож, якщо у селі хочуть мати «свого» лікаря, його потрібно «вивчити». Що ж робити селянам, доки молодий спеціаліст здобуватиме освіту? Хіба що практикувати максимально здоровий спосіб життя та не хворіти...
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry