Медична тема так чи інакше стосується кожного жителя району. Тому на останньому засіданні колегії РДА, де серед іншого йшлося про надання первинної медичної допомоги населенню Здолбунівського району, інформацію головного лікаря комунального закладу охорони здоров’я «Здолбунівський районний центр первинної медичної допомоги» Олега Сумка присутні слухали з непідробним інтересом.

Здолбунівський РЦПМД нині обслуговує понад 57 тисяч жителів нашого району, серед них – близько 12 тисяч дітей до 17 років. У його структурі функціонує 11 амбулаторій загальної практики сімейної медицини та 27 ФАПів. У центрі працює 41 лікар та 120 середніх медичних працівників.
Торік фінансування закладу склало 11,1034 млн. грн., відповідно, на одного жителя району «припадало» 193,6 грн. Також було залучено понад 200 тис. грн. позабюджетних коштів. З метою розвит­ку матеріально-технічної бази закладів центру використовували не лише кошти з районного бюджету, а й субвенції, надані Здовбицькою, Копитківською, Уїздецькою, Урвенською сільськими, Мізоцькою селищною та Здолбунівською міською радами.
За словами Олега Сумка, за кош­ти районного бюджету вдалося завершити виготовлення проектно-кошторисної документації на об’єкти, які включені у програму субпроектів Світового банку, а також придбати важливе медичне обладнання для амбулаторій та ФАПів – холодильники, глюкометри, небулайзери, електронні ваги та ін. З метою зменшення споживання природного газу реалізовано проекти з енергозбереження в Гільчанській АЗПСМ і ФАПах сіл Залісся та Уїздці, де було встановлено твердопаливні котли і електроконвектори. Заходи, спрямовані на енергозбереження, втілювали і в інших закладах РЦПМД.


Про те, як працює медична галузь у країні, свідчать й інші показники – чи народжуються малюки, чи вдається зменшити кількість хвороб, які призводять до летальних випадків. Демографічна ситуація у районі залишається складною: торік народжуваність становила 12,2 дитини на 1000 населення. Смертність у порівнянні з 2015 роком дещо зменшилася і склала 15 осіб на 1000 населення. Тож природний приріст залишався від’ємним. Як і раніше, більше смертей фіксується серед сільського населення. Основ­ною причиною летальних випадків залишаються хвороби систем кровообігу – 75 %. Високою є і смертність людей працездатного віку: якщо проаналізувати показники, виходить, що 20 % померлих – це працездатне населення. Прикметно, що 80 % померлих у цьому віці – чоловіки, а головна причина летальних випадків – хвороби систем кровообігу. Факторами ризику є куріння та зловживання алкоголем. Тому, зваживши на таку моторошну статистику, принаймні від паління курцям варто було б відмовитися просто зараз.
Ще одна загроза здоров’ю населення – туберкульоз. Торік від цієї хвороби у районі померло 9 осіб, що є доволі високим показником. Захворюваність активною формою хвороби також зросла, тож епідемія туберкульозу триває. Тому своє­часна вакцинація є дуже важливою. Нею у 2016-му було охоплено
83,6 % малюків. Туберкулінодіагностику ж проведено 472 дітям на 1000 населення.
- Торік було придбано недостатньо туберкуліну, хоч згодом за кошт районного бюджету препарат докупили. Прикро, що багато батьків відмовляються від діагностичної проби Манту, яка дає змогу виявити туберкульоз. Це звичайна діаг­ностична проба, яка здоров’ю дітей абсолютно не шкодить, - запевнив Олег Сумко.
Зросла й кількість онкологічних хвороб. Торік хворих зі злоякісними новоутвореннями було виявлено на 30 більше, аніж у 2015 році.
Тож медикам цьогоріч є над чим працювати. Тим паче, що окрім традиційних завдань, потрібно буде впроваджувати у життя й певні новації. Наприклад, втілити державну програму реімбурсації ліків для певних категорій хворих, укласти угоди з населенням на надання первинної медичної допомоги.
- З дня на день чекаємо нормативну базу щодо медичної реформи. Тоді зможемо розпочати підписувати декларації з населенням. Кожен житель району повинен укласти угоду з сімейним лікарем, терапевтом або педіатром. За надання первинної медичної допомоги пацієнтові відповідатиме саме той лікар, з яким укладено угоду. Тож пацієнт чітко знатиме, хто його повинен лікувати, і від кого вимагати той обсяг медпослуг, який є гарантованим, - розповів Олег Сумко.
Вочевидь, про зміни, які стосуються кожного з нас, згодом чиновники від медицини розкажуть детальніше. Проте вже зараз варто подумати про те, з ким саме з лікарів ви прагнете підписати таку угоду.
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry