«Мамо, я не хочу, щоб ти їхала…», – благала маленька дівчинка матусю, яка змушена була кидати маля, щоб заробити грошей на краще життя для своєї дитини.
«Я скоро повернуся. Не плач… Мама заробить грошей, привезе тобі нового велосипеда», – заспокоювала маленьку мама, намагаючись притлумити біль, який розривав серце навпіл. «Адже ти хочеш мати новий велосипед?..» «Ага…».
Мине зовсім небагато часу, і мама зрозуміє, що втратила вплив на доньку, і вона перестала цінувати її зусилля. Бо чекає уже не маму, а її подарунки та гроші, щоб задовольняти свої нескінченні бажання, нехтуючи маминою любов’ю та самопожертвою.
У наш час нерідко можна зустріти таких відчайдушних матерів, які заради блага дітей залишають все: дім, сім’ю, друзів. Вони вирушають в інші країни у пошуках кращої долі, звалюють на себе непосильний тягар, виконуючи ту роль, яка Богом була покладена на чоловіка – стають годувальницями, замість того, щоб бути берегинями домашнього вогнища. Чому ж так трапляється?
Життя стало нелегким: щомісячні рахунки за «комуналку» вражають сумами, зарплатня не встигає за цінами на продукти харчування, на які й так витрачається основна частина сімейного бюджету. Медицина й освіта безкоштовні лише на папері… Матерям, які самостійно «піднімають» своїх дітей на ноги, важко вижити в таких умовах. Тож слабші зневірюються, часом навіть йдуть у запій, а сильніші – вирушають на закордонні заробітки.


Що ж вони зустрічають там, на чужині, де їх використовують у якості дешевої робочої сили? Там - 12-15-годинний робочий день, праця без вихідних і відпусток, опухлі від тяжкої роботи руки, ватяні ноги, постійний біль у спині… Хіба це те життя, про яке вони мріяли? Додайте до цього незмінну тугу за домівкою, рідними, дітками, які вчаться обходитися без мами з раннього віку, страждають від нестачі материнської ласки, ніжності, розуміння, турботи. Ніщо і ніхто не зможе замінити маму! Ніякі в світі гроші не компенсують мамтеринської любові!
Пишу ці рядки саме про жінок, тому що самій довелося опинитися в схожій ситуа­ції. Маючи трьох дітей і чоловіка, я відважилася їхати на заробітки до Польщі, щоб якось «вилізти» з боргової ями, добудувати дім, створити дітям сприятливіші умови для життя. Врешті-решт, чоловік з туги запив, вдома почалися скандали, сварки, погрози, виклики поліції. Думала, що не переживу цього… Серце боліло за дітей. Непокоїлася, як вони там усе це терплять: живуть у бабусі, бояться додому прийти, щоб не втрапити під «гарячу» руку. Не раз доводилося вислуховувати й купу «брудних» слів. Як важко було вставати з раннього ранку і братися до роботи... Але ще складніше було витримати постійний щем зболілого серця. Як же це важко - страждати з дітьми і не мати змоги нічим зарадити в цій ситуації…
Я розлучилася з чоловіком, але проблем менше не стало. Тепер тим більше мушу працювати, не покладаючи рук, щоб самотужки «піднімати» дітей. Найгірше те, що забезпечити їх, працюючи у рідній країні, я не можу. Жінці без належної освіти у провінційному містечку не вдасться «протягнути» довго на мізерну зарплатню…
Моя історія - не поодинокий випадок. Кількість жінок, які опиняються за кордоном у пошуках роботи і нормальної зарплатні, постійно зростає. Не подумайте, що нам хочеться розкошувати, будувати вілли. Нам би просто вижити і допомогти своїм діт­кам. Матерям зовсім не хочеться їх покидати. Ми не бажаємо працювати на чужу країну, за мізер піднімаючи її економіку. На чужині крається серце, розривається душа, коли мама думає про те, що діти без неї роблять перші самостійні кроки в житті. Але вибору ми не маємо. Якби тільки це можна було змінити…
Наталія МАРТИНОВСЬКА,
с. Здовбиця.

Comments are now closed for this entry