У Здолбунові встановлять ще один пам’ятний знак

Від війни в Афганістані нас відділяє вже 28 років. Молоді хлопці, яким тоді пощастило повернутися живими з горнила спецоперації СРСР, тепер стали солідними чоловіками. А дехто з них провів синів на іншу війну, яка їм, афганцям, після повернення з того пекла не могла привидітися навіть у страшному сні.
Хоч жахливі сни вони досі бачать. І марно намагаються стримувати сльози, коли поринають у спогади про той час. Для них не має суттєвого значення, що згодом афганську війну було визнано політичною помилкою. Бо болітиме вона довіку, ставши грубим рубцем на їхніх життях.
Досі у Здолбунові не було місця, куди б ті з афганців, хто поминає своїх бойових побратимів, могли покласти квітки, чи й просто прийти, щоб згадати минуле. Тож п’ятнадцятого лютого, у День вшанування учасників бойових дій на території інших держав, у районному цент­рі, в сквері по вулиці Шкільній (перехрестя вулиць Паркової та Шкільної) відбулося закладання каменю на тому місці, де згодом буде встановлено пам’ятний знак воїнам-афганцям. Поки що там встановлено лише гранітну табличку з присвятою солдатам тієї війни. Але члени Здолбунівської районної організації Української Спілки ветеранів Афганістану, які є ініціаторами встановлення пам’ятника, запевняють, що обов’язково завершать почату справу.


Хоч серед громади досі ведуться суперечки про те, чи доцільним є його встановлення. Адже існує альтернативна думка: було б добре, аби в невеличкому Здолбунові існував один монумент загиб­лим воїнам, до якого б і покладали квіти у скорботні дні. Мовляв, у місті вже й так дуже багато різних пам’ятників. До того ж поки що на встановлення пам’ятного знака воїнам-афганцям, попри звернення районної організації УСВА, коштів не виділили ні з міського, ні з районного бюджетів. Утім, воїни, які цього дня прийшли до скверу на Шкільній, одностайні: у пам’ять про їхніх побратимів потрібен окремий монумент.
Цього дня тих, чиї життя забрала афганська війна, вшанували Хвилиною мовчання. Представники релігійних конфесій міста освятили символічний камінь та пом’янули полеглих молитвою, а районної та міської влади у виступах говорили про те, що біль від втрат залишається назав­жди, що будь-яка війна є злочином проти людяності, і що над усе хотілося б, аби сумних дат у нашому календарі було якнайменше.
Згодом заступник міського голови Здолбунова Володимир Кондратюк нагородив Почесними грамотами і подарунками найактивніших представників Здолбунівської районної організації УСВА. Грамоти та відзнаки афганцям вручив і голова Рівненської обласної організації Української Спілки ветеранів Афганістану Володимир Гурницький, у якого тремтів голос під час спогадів про дні афганської війни.
- Не можна без сліз згадувати, як тоді ми виносили з поля бою загиблих друзів, як прощалися з ними. А згодом їхали до них на могили, зустрічалися з їхніми батьками і дивилися їм у вічі. Це найтяжче, коли батько дивиться на тебе, а в очах його одне питання: чому мій син, а не ти? Ще нещодавно, коли відкривали пам’ятники афганцям, ми були переконані, що то була остання війна. Але от тепер знову війна, і знову гинуть молоді хлопці, - поділився спогадами Володимир Гурницький.
На афганській війні полягли й наші земляки Віталій Мельник, Анатолій Кушнє­ров, Валентин Палівода, Мирослав Бурак. Загалом протягом десятилітньої спецоперації Радянського Союзу в Афганістані участь у ній взяли 160375 військовослужбовців, які були вихідцями з України, 3360 з них загинули, 72 пропали безвісти, 3560 стали інвалідами.
Нині багато афганців активно допомагають нашим бійцям на Сході, займаючись волонтерською діяльністю; 28 вої­нів-інтернаціоналістів з Рівненщини брали участь в АТО. Є й ті, хто їздить у неспокійну зону, щоб доставити солдатам найнеобхідніше та просто поспілкуватися з ними. Адже у нинішні складні часи дос­від тих, хто пройшов безглузду і страшну війну, як і їхні підтримка та допомога, нашим бійцям дуже потрібні.
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry